Pôst ako boj so Satanom

Jedným zo spôsobov, ako sa pozerať na Pôst – a na kresťanský život vo všeobecnosti – je vnímať ho ako veľké zúčtovanie medzi vami a narcisom, ktorý vás zapálil.  Keď sa rozhodujete, čo robiť vo svojom duchovnom živote, myslite na to ako na proces, v ktorom sa konečne postavíte za seba.

Čo je gaslighting?

Gaslighting je hovorový termín z pop-psychológie, nie klinický termín zo starostlivosti o duševné zdravie. 

Gaslighting-om nazývame stav alebo situáciu, keď sa manipulatívna osoba nenápadne (alebo nie tak nenápadne) pokúša prekrútiť realitu, aby ovládla inú osobu – či už je to priateľ, ktorý sa vždy hrá na obeť, aby dosiahol svoje, alebo konkurent v práci, ktorý vysvetľuje, prečo by ste nemali chcieť povýšenie, pre ktoré ste pracovali. Často sa spomína ako taktika ovládania narcisov.

Taktika pôvodného narcistického manipulátora: Satana

Príbeh Genesis o páde Adama a Evy je dokonalým príkladom gaslightingu.

„Naozaj ti Boh povedal, aby si nejedol zo stromov v záhrade?“ Satan sa pýta a naznačuje, že Boh je typ tyrana, ktorý by to urobil.  Eva tomu prepadne. Správne hovorí, že je len jedno zakázané ovocie, ale potom nasleduje Satanovo vedenie a hovorí, že Boh by ju zabil , keby sa ho čo i len dotkla .

Satan sa pokúša o rovnaké triky s Ježišom počas prvého pôstu na púšti. Naznačuje, že dobrý Boh ho nechá premeniť kamene na chlieb, zabráni mu v utrpení a dá mu moc oddelenú od Božej. Ježiš odmieta podľahnúť jeho trikom a Cirkev nám dáva pôst, aby sme nasledovali jeho príklad.

Satan hovorí, že si zaslúžime potešenie, ktoré nám Boh chce utajiť. Pôst je previerkou reality.

Nemusíme si predstavovať, ako nám Satan šepká do ucha, aby sme pochopili, ako to funguje. Naše telesné chute v našom poklesnutom stave to už robia. Vidíme prázdne kalórie a naše telo ich chce spotrebovať; vidíme niečo zvodné a túžime po tom; vidíme žrúta času a doprajeme si ho.

Potom nás Satan zapáli a hovorí: „Boh je tyran, ktorý nechce, aby ste si užívali svoj život. Ignorujte ho a užite si, čo môžete!“ Ale realita je taká, že Boh napĺňa naše životy pôžitkami každého druhu – všetky ich stvoril – a dodržiavanie jeho zákonov nám z dlhodobého hľadiska radosť zo života zvýši , nie ju zníži.

Pôstny čas obnovuje naše chápanie sveta a hovorí Satanovi – a nám samým – „Potešenia sú súčasťou života, nie zmyslom života. Žijem pre Boha, nie pre potešenie.“

Pôst ako boj so Satanom 1

Satan nám hovorí, že peniaze sú náš spasiteľ. Pôst hovorí rozdať ich.

Satan nás núti myslieť si, že bez peňazí sa stratíme. Veríme mu. Čo by sme robili bez peňazí? Sme presvedčení, že potrebujeme viac a viac. Pracujeme hodiny pre peniaze, aby sme splatili nekonečné dlhy. Potom míňame viac, hromadíme majetok a potápame sa hlbšie do dlhov. Peniaze napĺňajú naše myšlienky celý deň; rušia náš spánok v noci. Nikdy nemáme dosť a vždy sa bojíme, že ich stratíme. Všetku našu dôveru vkladáme do peňazí a tie vždy zradia našu dôveru.

Pôstna almužna zasiahne Satanove klamstvá o peniazoch tým, že zloží našu modlu a speňaží ju, aby sme ju mohli minúť na skutočný obraz Boha – na ľudské bytosti v núdzi všade okolo nás.

Satan nás tiež zapaľuje presne tak, ako batoľatá. Všetci vieme, aké je to hlúpe, keď sa batoľatá hnevajú, keď sa im nedarí. Ale potom robíme to isté, sme presvedčení, že popretie našej vôle je urážkou našej dôstojnosti.

Potom sa z nás začnú stávať manipulatívni ľudia, ktorí sa snažia presadiť. Prinútime našu rodinu, aby robila to, čo chceme my, namiesto toho, aby robili to, čo chcú oni; zariaďujeme veci v práci tak, aby sme získali maximálny kredit a minimálnu výčitku; robíme zo seba stredobodom každého rozhovoru a odsúvame ostatných.

Pôstna modlitba je príležitosťou vrátiť Ježiša Krista do centra nášho života. Tým, že trávime čas rozprávaním sa s ním, obnovujeme naše priateľstvo a formujeme svoju sebeckú vôľu podľa jeho láskyplnej vôle.

Postavte sa teda „Satanovmu zapáleniu“ v tomto pôstnom období.

On klame. Boh nás stvoril, aby sme boli šťastní, ušil nám svet na mieru a Božie zákony nám ukazujú cestu, ako z toho vyťažiť maximum. Pôst sa bráni satanovým klamstvám, aby sme túto Veľkú noc mohli začať úplne nový život s Bohom.

ZDROJ: https://modlitba.sk/post-ako-boj-so-satanom/

2% Z DANE PRE SLOVENSKÝ DOHOVOR ZA RODINU ❤️🙏🙏 Aj vďaka Vašim 2% pre Vás môžeme naďalej tvoriť bohatý duchovný program, nepretržité RUŽENCOVÉ reťaze, zaujímavé online relácie, články, dokumenty a ešte omnoho viac 🙏🙏🙏 ĎAKUJEME VÁM ❤️ Viac info ako poukázať 2% Z DANE pre Slovenský dohovor za rodinu nájdete tu: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/2-z-dane-pre-slovensky-dohovor-za-rodinu/

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

[simpay id="9867"]
[simpay id="9877"]
[simpay id="9880"]
[simpay id="9882"]
[simpay id="9893"]
[simpay id="9896"]

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

One Response

  1. Как распознать истину?
    относительная истина это [url=http://www.koah.ru/kanke/62.htm/]http://www.koah.ru/kanke/62.htm/[/url].

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás