Pápež varuje pred novými právami a gender teóriou: Spôsobujú skôr rany medzi štátmi, než by budovali mier

Dostávame sa do skutočného globálneho konfliktu. Zbrane vytvárajú nedôveru a odvádzajú zdroje. Nové práva vyvolali ideologické kolonizácie. Tvrdí to pápež František v hlavnom geopolitickm prejave roka.

„Žiaľ, po takmer dvoch rokoch veľkej vojny Ruskej federácie proti Ukrajine si toľko vytúžený mier ešte nedokázal nájsť miesto v mysliach a srdciach napriek početným obetiam a obrovskému ničeniu. Nesmieme dovoliť, aby sa konflikt čoraz viac predlžoval na úkor miliónov ľudí, no treba ukončiť prebiehajúcu tragédiu prostredníctvom rokovaní v súlade s medzinárodným právom.“

Vyhlásil to pápež František v tradičnom novoročnom prejave pre diplomatický zbor.

Citoval pritom svojho predchodcu Pia XII. na Vianoce 1944. Želal si, aby končiaca sa druhá svetová vojna odštartovala novú éru hlbokej obnovy, pripomenul František:

„O osemdesiat rokov neskôr sa zdá, že tlak na túto hlbokú obnovu sa vyčerpal a svet sužuje rastúci počet konfliktov, ktoré pomaly premieňajú to, čo som viac ráz definoval tretia svetová vojna po častiach, na skutočný globálny konflikt.“

Hlavný predstaviteľ vyše miliardy katolíkov dodal, že moderné vojny sa už neodohrávajú iba na vytýčených bojiskách ani sa netýkajú len vojakov:

„V kontexte, v akom sa azda viac nehľadí na rozlišovanie medzi vojenskými a civilnými cieľmi, niet konfliktu, ktorý by napokon istým spôsobom nezasiahol civilné obyvateľstvo. Udalosti na Ukrajine a v Gaze sú toho jasným dôkazom. Nesmieme zabúdať, že vážne porušenia medzinárodného humanitárneho práva sú vojnové zločiny. Nestačí ich odhaliť, ale je nutné im predchádzať.“

Civilisti nie sú vedľajšie škody, ale majú meno, priezvisko, trpia hladom, smädom, strácajú život alebo sú postihovaní „modernými vymoženosťami“, apeloval pápež. Preto podľa neho treba väčší záväzok medzinárodného spoločenstva pri ochrane a zavádzaní humanitárneho práva.

Pápež varuje pred novými právami a gender teóriou: Spôsobujú skôr rany medzi štátmi, než by budovali mier 1

Zbrane vytvárajú nedôveru a odvádzajú zdroje

Prvý muž katolíckej cirkvi znovu odsúdil zbrojenie a nukleárne zbrane, lebo vlastníctvo zbraní vedie k ich použitiu a ďalšej produkcii:

„Zbrane vytvárajú nedôveru a odvádzajú zdroje. Koľko životov by sa dalo zachrániť so zdrojmi, ktroré sú dnes určené na zbrojenie? Nebolo by lepšie investovať ich v prospech skutočnej globálnej bezpečnosti? Výzvy našej doby presahujú hranice, čo dokazujú rôzne krízy, potravinová, environmentálna, ekonomická a zdravotná, ktoré charakterizujú začiatok storočia.“

Nanovo odporučil zriadenie globálneho fondu na konečné odstránenie hladu podporu trvalo udržateľného rozvoja planéty.

Vojny a hlad súvisia s plytvaním jedla a prírodných zdrojov, vykorisťovaním ľudí a prírodnými katastrofami, prízvukoval pápež. Za odvážny krok v tomto zmysle považuje dohodu, ktorá sa prijala na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji. Tam mal pôvodne byť osobne, no pre zdravotný stav napokon na podujatie poslal príhovor.

Nové práva nie sú úplne v súlade s tými pôvodnými

Cesta mieru vyžaduje úctu k životu od jeho počatia, nástojil rímsky biskup. Zároveň odsúdil prax, pri ktorej si pár nechá vynosiť dieťa cez náhradné materstvo, teda využijúc maternicu cudzej ženy.

Argentínsky pápež podčiarkol, že Všeobecná deklarácia ľudských práv hovorí o jasných, racionálnych princípoch, ktoré sú spoločne akceptované. Ako naznačil pred rokom pri rovnakej príležitosti, aj tu sa podľa neho deje ideologická kolonizácia:

„Bohužiaľ, v posledných desaťročiach sú pokusy zaviesť nové práva, (ktoré) nie sú úplne v súlade s tými pôvodne definovanými a nie (sú) vždy akceptované. Vyvolali ideologické kolonizácie, medzi ktorými má ústrednú úlohu teória gender, ktorá je veľmi nebezpečná, pretože stiera rozdiely, keď nárokuje, že všetci sú si rovní. Takéto ideologické kolonizácie spôsobujú skôr rany a rozpory medzi štátmi, než by podporovali budovanie mieru.“

Cesta k mieru podľa Františka vedie aj cez medzináboženský dialóg. To si však vyžaduje ochranu náboženskej slobody a rešpektovanie menšín:

„Je bolestivé vidieť, ako napríklad neustále rastie počet krajín, ktoré prijímajú modely centralizovanej kontroly slobody náboženského vyznania s využitím obrovského množstva technológií. Na iných miestach sa menšinové náboženské komunity často nachádzajú v čoraz dramatickejšej situácii. V niektorých prípadoch im hrozí zánik v dôsledku kombinácie teroristických akcií, útokov na kultúrne dedičstvo a jemnejších opatrení ako šírenie zákonov proti konverzii, manipulácia s volebnými pravidlami a finančné obmedzenia.“

Celý článok nájdete tu: https://standard.sk/534027/papez-varuje-pred-novymi-pravami-a-gender-teoriou-sposobuju-skor-rany-medzi-statmi-nez-by-budovali-mier

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás