Členovia diela Ježiša Veľkňaza si pripomenuli biskupa Pavla Hnilicu

tkkbs hnilica

??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

Bratislava 4. januára (TK KBS/Rádio LUMEN) Členovia diela Ježiša Veľkňaza si pripomenuli 70. výročie biskupskej vysviacky biskupa Pavla Hnilicu.

Biskup Pavol Hnilica prijal biskupskú vysviacku z rúk biskupa Roberta Pobožného 2. januára 1951. Pred 31 rokmi takto spomínal v jezuitskom kostole v Bratislave, ako mu svätiteľ zveril diecézu Peking-Moskva-Berlín a o tom, že to bola diecéza Panny Márie, lebo ona vo Fatime vyzývala na modlitby za obrátenie Ruska a dala prísľub – Napokon moje nepoškvrnené srdce zvíťazí.

„Každý biskup je vysvätený pre jednu diecézu alebo pre nejakú úlohu. Mne bolo povedané toto. Tvoja diecéza dnes sa rozširuje, rozprestiera Peking-Moskva-Berlín. Keď som v Ríme Svätému otcovi povedal tak žartovne, veď vy máte väčšiu diecézu, celý svet, som koncelebroval s ním pri raňajkách práve vo výročný deň mojej vysviacky, celý svet, potom príde moja Peking-Moskva- Berlín. Vtedy mi povedal veľmi vážne. To je tvoje misijné územie, to najťažšie, najväčšie,“ uviedol v archívnom zázname rádia biskup Hnilica.

Počas rozhlasovej svätej omše z Katedrály svätého Františka Xaverského v Banskej Bystrici dekan farnosti Banská Bystrica-mesto predniesol na záver aj modlitbu k fatimskej Panne Márii. „Preblahoslavená Panna Mária, Božia rodička, hoci sme hriešni, predsa pred očami všemohúceho Boha a celého neba padáme k tvojim nohám a volíme si ťa dnes za svoju ochrankyňu a matku, za svoju orodovníčku u tvojho syna Ježiša,“ uviedol dekan vo vysielaní Rádia LUMEN.

Biskup Pavol Mária Hnilica, SJ sa narodil 30. marca 1921 v Uňatíne, malej dedinke pri Krupine. Za kňaza ho vysvätil biskup Pobožný 29. septembra 1950, na sviatok svätého Michala archanjela, v nemocničnej kaplnke v Rožňave za zatvorenými dverami. Za biskupa ho vysvätili 2. januára 1951 v nemocničnej pivnici v Rožňave. Po vysviacke mu biskup Pobožný pripomenul, že mu nemôže určiť nijakú osobitnú diecézu, ale jeho diecéza sa rozprestiera od Pekingu cez Moskvu po Berlín.

Biskup Hnilica zasvätil celý svoj kňazský a biskupský život službe Bohu a Cirkvi, predovšetkým prenasledovanej Cirkvi pod komunistickou nadvládou. V každom chudobnom videl Krista, preto im tak veľmi celý život pomáhal. Stal sa apoštolom Fatimského odkazu a šíril úctu k Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.

Povzbudzujúcimi listami pápežovi Jánovi Pavlovi II. a modlitbami sa zaslúžil a veľkou mierou prispel k blahorečeniu a svätorečeniu sestry Faustíny a k zavedeniu sviatku milosrdenstva pre celú Cirkev na prvú nedeľu po Veľkej noci. Zomrel vo veľkom pokoji 8. októbra 2006 v Kláštore Božieho milosrdenstva v Nových Hradoch v Čechách, obklopený bratmi a sestrami z misijného spoločenstva Rodina Panny Márie, ktorého bol prezidentom.


Zdroje: Rádio LUMEN, Pavol Jurčaga / TK KBS

Členovia diela Ježiša Veľkňaza si pripomenuli biskupa Pavla Hnilicu 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás