Argentína: Parlament prijal radikálny zákon legalizujúci zabíjanie detí pri potratoch

potrat

??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

V piatok 11. decembra vyšli Argentínčania do ulíc Buenos Aires, aby oplakávali rozhodnutie dolnej komory štátu legalizovať zabíjanie nenarodených detí pri potratoch

Agentúra AP o tom informuje, že legislatíva predstavená prezidentom Albertom Fernandezom bola prijatá v piatok o siedmej hodine rannej po 20 hodinách debaty. 

Konečné hlasovanie dopadlo pomerom 131 ku 117, pričom šiesti sa zdržali. Zákon sa teraz presúva do argentínskeho senátu, kde pro-liferi dúfajú, že ho zákonodarcovia odmietnu, ako to urobili v roku 2018 pri podobnom potratovom zákone. 

Zákon umožňuje potrat nenarodených detí z akýchkoľvek dôvodov až do 14 týždňov tehotenstva a neskôr v prípade znásilnenia alebo ohrozenia života alebo zdravia matky. V súčasnosti Argentína zakazuje potraty s výnimkou prípadov znásilnenia alebo ohrozenia života matky.

Denník Crux informuje, že poslanci v piatok doplnili zákon tak, aby zahŕňal ochranu svedomia a zapojenie rodičov pri mladý

ch dievčatách, ale tieto opatrenia sú slabé.

Podľa správy: 

Tieto dve hlavné zmeny umožňujú inštitucionálnu výhradu svedomia, hoci súkromné nemocnice, ktoré odmietajú poskytovať potraty, budú musieť „uhradiť náklady“, ktoré musí pacientka znášať pri potrate na inom mieste. Dievčatá do 13 rokov, ktoré chcú ísť na potrat, budú navyše potrebovať súhlas aspoň jedného z rodičov a osoby do 16 rokov budú potrebovať „písomný súhlas“ dospelej osoby. 

Pred budovou kongresu sa v uliciach zišli tisíce pro-life a pro-potratových demonštrantov, aby sa dozvedeli výsledok hlasovania. Po oznámení výsledkov sa potratoví aktivisti začali radovať a objímať (agentúra AP poznamenala, že mnohým zrejme „nezáležalo na dodržiavaní odstupov zavedených v boji proti pandémii“). Pro-liferi medzitým začali plakať a hlavy mali zvesené, uvádza sa v reportáži. 

„Je jasné, že tou najhoršou vecou z roku 2020 nie je COVID-19,“ reagoval krátko na to biskup Sergio Buenanueva z argentínskeho San Francisca.

Pro-life lídri uviedli, že Argentínčania nechcú, aby potraty boli v ich krajine legálne. Pro-life koalícia Unidad Provida vyzvala ľudí, aby protestovali proti radikálnemu pro-potratovému zákonu. 

„S kombináciou hnevu na prezidentovo pohŕdanie životom a nadšenia z dôvery v ohromnú silu #LaMayoríaCeleste (pro-life hnutie) sa pro-liferi vydajú do ulíc, aby požadovali odmietnutie potratového zákona,“ uviedla pro-life koalícia. 

Pro-liferi zorganizovali protesty, vzdelávacie kampane, večerné modlitby a podnikli ďalšie úsilie, aby pro-life zákony v ich krajine zostali v platnosti. Podľa denníka Crux sa katolícki, židovskí, ortodoxní, moslimskí a protestantskí lídri a prívrženci začiatkom tohto týždňa zhromaždili na bohoslužbe, aby požiadali Boha o ochranu nenarodených detí a zastavenie potratového zákona. 

Unidad Provida medzitým nalieha na poslancov, aby stiahli zákon a namiesto toho zaviedli politiky, ktoré podporujú „starostlivosť o dva životy, ktoré sú ohrozené v zraniteľnom tehotenstve“

Aj niektorí zákonodarcovia vyjadrili obavy, že legalizácia potratov bude porušovať ľudské práva. 

V reportáži AP sa ďalej píše: 

Poslanci z rôznych zoskupení si tiež kládli otázku, či je potratová prax ústavná, pretože porušuje Americký dohovor o ľudských právach, ktorému pripisujú vyššie postavenie než štátnemu právu. Dohovor ustanovuje, že právo na život „je chránené zákonom a vo všeobecnosti platí od okamihu počatia„. 

Opozičná politička Graciela Camano uviedla, že potraty sú znamením „politickej neschopnosti riešiť problémy spoločnosti“

„Namiesto riešenia príčin, nedostatku vzdelania a chudoby prichádzame s návrhom, aby riešenie zostalo v privátnej sfére žien s priťažujúcou okolnosťou, že muž do toho nemá čo rozprávať,“ povedala poslancom.

Národná kampaň za právo na legálny, bezpečný a bezplatný potrat, koalícia pro-potratových skupín sa už viac ako desať rokov snaží legalizovať potraty v Argentíne, uvádza sa v správe. Potratoví aktivisti dúfajú, že ak presvedčia Argentínu, budú ju nasledovať aj ďalšie juhoamerické krajiny.

Potratoví aktivisti tvrdia, že pri nebezpečných potratoch v Argentíne je zranených alebo zabitých približne 40 000 žien – pri predkladaní návrhu s tým prišiel aj prezident Fernández. Toto tvrdenie je však veľmi problematickéPro-potratové skupiny často nadhodnocujú počet nelegálnych a nebezpečných potratov, ktoré sa vyskytujú v krajinách po celom svete, a niektoré priznali, že o týchto číslach klamú.

Rastúci vedecký výskum tiež naznačuje, že prístup k základnej zdravotnej starostlivosti, nie k potratom, je to, čo skutočne pomáha zlepšovať život žien.

Argentínsky ľud sa dôrazne stavia proti zabíjaniu nenarodených detí pri potratoch. V roku 2019 sa na Pochode za život v krajine zúčastnili približne 2 milióny ArgentínčanovĎalšie tisíce protestovali v marci po tom, čo Fernandez prvýkrát oznámil svoje plány na legalizáciu potratov na požiadanie.

Podobný návrh na legalizáciu zabíjania nenarodených detí v Argentíne neuspel v roku 2018 kvôli silnému odporu verejnosti. Pro-potratové skupiny, podporované niektorými z najbohatších mužov sveta, však naďalej vyvíjajú intenzívny tlak na krajiny, aby legalizovali potraty na požiadanie.

Zdroj: https://www.lifenews.sk/32620/argentina-parlament-prijal-radikalny-zakon-legalizujuci-zabijanie-deti-pri-potratoch

Argentína: Parlament prijal radikálny zákon legalizujúci zabíjanie detí pri potratoch 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás