Zomrel posledný taliansky biskup prítomný na II. vatikánskom koncile. Jeho truhla bola prikrytá dúhovou vlajkou – Doplnené!

Emeritný biskup Msgr. Luigi Bettazzi zomrel ešte 16. júla vo veku 99 rokov. Za pomocného biskupa Bologne bol vysvätený v roku 1963, takže sa na II. vatikánskom koncile zúčastnil ako jeden z najmladších biskupov.

Mladý Mons. Bettazzi sa na II. vatikánskom koncile zúčastnil celkovo troch zasadnutí počnúc 29. septembrom 1963. Po skončení koncilových zhromaždení bol vymenovaný za biskupa Ivrea a 15. januára 1967 nastúpil do diecézy.

Ešte pred koncom koncilu sa Bettazzi ako jediný taliansky biskup zúčastnil tajného stretnutia 42 biskupov v Domiciliiných katakombách v Ríme, kde preláti podpísali dokument, ktorým sa zaviazali obhajovať „chudobných a bezmocných“, či že sa vzdajú vlastných „mien a titulov, ktoré vyjadrujú význam a moc“. Preláti sa ďalej zaprisahali ukázať, že budú „otvorení všetkým, bez ohľadu na ich presvedčenie.“ „Pakt z katakomb“, ako sa dokumentu začalo hovoriť, potom na niekoľko desaťročí zmizol a celé stretnutie takmer nebolo spomínané v oficiálnych dejinách II. vatikánskeho koncilu. Podľa portálu National Catholic Reporter sa „Catacombs Pact“ začal dostávať na svetlo sveta až 50 rokov po tom, čo sa uskutočnil.

Msgr. Luigi Bettazzi sa na titulky novín dostal vo februári 2012, kedy v jednom rozhovore uviedol niečo o možnej rezignácii pápeža Benedikta XVI., ku ktorej sa vtedajší pápež skutočne odhodlal o rok neskôr. Nie je bez zaujímavosti, že po Benediktovej smrti Bettazzi opäť „zaprorokoval“ a i k pápežovi Františkovi uviedol, že sa môže „zrieknuť“ úradu. Mal pritom podľa niektorých zdrojov použiť slová: „Ten kto bude žiť, ten to uvidí.

Názorovo šlo o progresivistického biskupa, ktorý v roku 2007 podporil návrh vtedajšej talianskej vlády pod premiérom Romanom Prodim na právne uznanie vzťahov osôb rovnakého pohlavia. V novembri 2022 potom spôsobil rozruch, keď naznačil, že embryo nie je automaticky osoba, alebo ním aspoň nie je v pravom zmysle, čím podľa kritikov „podkopal cirkevné učenie o potratoch“.

Pred svojou smrťou v polovici júla – ako uvádza diecéza – „prijal Eucharistiu, pomazanie chorých a pápežské požehnanie, šeptom odpovedal na modlitby a ukázal úsmevom vďačnosť ľuďom, ktorí pri ňom stáli.

Kontroverzii sa však emeritný biskup Luigi Bettazzi nezbavil ani po svojej smrti. Taliansky portál La Nuova Bussola Quotidiana si všíma, že jeho truhla v chráme, kde bola posmrtne vystavená, bola čiastočne prikrytá dúhovou vlajkou s veľkým nápisom „PEACE“ (mier). Okrem vlajky bola na jeho truhle položená ešte i evanjeliová kniha.

Taliansky katolícky portál uvádza, že oná dúhová vlajka je nielenže symbol rozdeľujúci Cirkev, ale že je to symbol, ktorý predstavuje „vytesňovanie“ veriacich a „prevracanie Evanjelia“.

DOPLNENIE

Zomrel posledný taliansky biskup prítomný na II. vatikánskom koncile. Jeho truhla bola prikrytá dúhovou vlajkou – Doplnené! 1

Do redakcie sa nám ozval istý slovenský kňaz dlhodobo pôsobiaci v Taliansku a ohľadom položenej dúhovej vlajky na rakve Msgr. Bettazziho nám láskavo ozrejmil isté skutočnosti, ktoré sú mimo Apeninského polostrova len veľmi ťažko dohľadateľné, keďže sa o nich nezmieňoval ani anglický zdroj, z ktorého sme čerpali.

Podľa kňaza uvedená dúhová vlajka s talianskym nápisom PACE (mier) nereprezentuje LGBT, či nejaké iné progresivistické hnutie, ale v 90. rokoch bola symbolom apelu za mier v Juhoslávii, kde vtedy prebiehala občianska vojna. Vlajka PACE má oproti vlajke LGBT o jeden pruh naviac a homosexuálne hnutie sa ňou zrejme inšpirovalo.

Dúhovú vlajku PACE možno dodnes vidieť v Taliansku na rôznych zábradliach bytoviek, pričom nemá ísť o podporu LGBT, ale práve o apel po mieri vo svete. V krajine ju dodnes používajú mnohé ľudskoprávne organizácie, ktoré sa zvlášť starajú o chudobných a núdznych.

Ctenému otcovi ešte raz vrelé Pán Boh zaplať za výklad, ktorý nám poskytol.

MG

Zdroj: Rorate Caeli, National Catholic Reporter, La Nuova Bussola Quotidiana, titulný ilustračný obrázok, zdroj – fb Luca Cena

ZDROJ: https://christianitas.sk/zomrel-posledny-taliansky-biskup-pritomny-na-ii-vatikanskom-koncile-jeho-truhla-bola-prikryta-duhovou-vlajkou/

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás