Vyjadrenie KBS k rozhodnutiu rakúskeho ústavného súdu

kbs-konferencia-biskupov-slovenska

??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

Bratislava 14. decembra (TK KBS) V plnom znení prinášame vyjadrenie Konferencie biskupov Slovenska k rozhodnutiu rakúskeho ústavného súdu. Ten v piatok rozhodol, že pacienti v Rakúsku budú môcť ukončiť svoj život s pomocou iných osôb, čím v podstate zrušil zákaz asistovanej samovraždy.

Vyjadrenie KBS k rozhodnutiu rakúskeho ústavného súdu

Rozhodnutie rakúskeho ústavného súdu, ktoré od roku 2022 umožní tzv. „Sterbehilfe“, teda poskytovanie pomoci pri zomieraní, je veľmi zarmucujúce. Slovenskí biskupi dôrazne vyjadrujú podporu postoju rakúskej biskupskej konferencie. Jej predseda, salzburský arcibiskup Franz Lackner na rozhodnutie súdu reagoval so zhrozením, a vyslovil vážne obavy nad jeho ďalšími dôsledkami.

Kto je chorý, slabý či starý, potrebuje našu blízkosť, oporu a pomoc, nie však pomoc pri páchaní samovraždy! Takýto koncept slobody „sebaručenia“, ktorým bolo rozhodnutie odôvodnené, je vážnym omylom. Pod pláštikom pomoci trpiacemu tu dochádza k sprenevere dôvery. Na miesto jasnej a spoľahlivej istoty o nedotknuteľnosti ľudského života nastupujú pochybnosti. A s nimi budú zápasiť chorí a trpiaci – v obave, že zostanú „na obtiaž“. Ako aj s psychologickým tlakom na odchod zo sveta – nehovoriac o potenciálnych zneužitiach danej možnosti.

Toto rozhodnutie súdu podlamuje ďalší pilier stability celej spoločnosti a vystavuje vážnemu nebezpečenstvu najmä slabých a bezbranných. Je dramatickým príkladom toho, ako chceme dávať odpovede za akúkoľvek cenu – aj v situáciách, keď je čestnejšie priznať, že odpovede nemáme. Skutočne výstižné zostávajú slová rakúskeho kardinála Franza Königa: „Človek má zomrieť na rukách druhého, ale nie rukou druhého!“

ZDROJ: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20201214035

Vyjadrenie KBS k rozhodnutiu rakúskeho ústavného súdu 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás