Za blahoslavenou rodinou Ulmovcov: Dojmy z púte do Markowej

Byť korektorkou knihy Ulmovci: Po stopách prvej blahoslavenej rodiny v dejinách Cirkvi považujem za požehnanie. Tých niekoľko dní, ktoré boli intenzívne spojené s touto rodinou, pre mňa znamenali veľa.

Predovšetkým ma inšpiroval ich život v jednoduchosti a radosti; nielen ich mučenícka smrť, ale prežívanie každého dňa v plnosti – v spoločenstve rodiny, priateľov, dokonca i skrývajúcich sa Židov.

Ulmovci si ma získali natoľko, že som sa rozhodla vydať sa po ich stopách, „dotknúť“ sa ich, zažiť atmosféru ich rodnej dediny…

Spolu s niekoľkými priateľmi „Ulmofilmi“ sme sa vydali do Markowej. Tak ako píše autorka knihy Agnieszka Bugała, Markowa hneď upúta svojou čistotou a upravenosťou. Tamojším obyvateľom naozaj záleží na tom, aby mali okolo seba pekne. Veď ako sa hovorí: Zachovaj poriadok a poriadok zachová teba. Vonkajšia krása a čistota iste odráža aj tú vnútornú.

Múzem Poliakov zachraňujúcich Židov, ktoré nesie meno Ulmovcov, hneď zaujme svojou architektúrou. Má tvar trojuholníka a snaží sa navodiť dojem tradičnej chalupy z vojnových čias. V príjemne osvetlenom interiéri sa dostaneme akoby do „obývačky“ samotných Ulmovcov, kde na stenách visia obrazy s ich portrétmi a na protiľahlej strane zas obrazy Božského Srdca Ježišovho a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, tak ako to bolo zvykom vo vtedajších domoch. Uprostred izby stôl a v jeho strede predmety pripomínajúcu osudnú noc 24. marca 1944, keď nemeckí žandári na rozkaz Eilerta Diekena zastrelili ukrývajúcich sa Židov spolu s Ulmovcami. Môžeme tam vidieť gombík z Wiktoriiných šiat, kúsok dreva z pôvodnej truhly, hlinu z ich hromadného hrobu i náboje nájdené na mieste činu. Rovnako aj ich rodinnú Bibliu, z ktorej si Ulmovci čítali, a v nej ceruzkou označené podobenstvo o milosrdnom Samaritánovi. I preto ich dnes nazývame „Samaritáni z Markowej“. V ďalšej miestnosti sa nachádza niekoľko Józefových fotografií, ktoré urobil svojím vlastnoručne zostrojeným fotoaparátom. Obrázky zachytávajú rodinnú pohodu, šťastie obyčajného života. Zároveň sú tu vystavené jeho knihy, diplomy i osvedčenia, predovšetkým z jeho poľnohospodárskeho kurzu.

Výstava dýcha životom rodiny Ulmovcov i ďalších Poliakov, ktorí boli ochotní obetovať svoj život za iných.

podporte nás sdzr

Po tejto pôsobivej expozícii sme sa vydali na cintorín. Pekný, upravený, zaplavený množstvom kvetov. Medzi mnohými hrobmi – hoci dobre označený, predsa nenápadný – je aj hrob rodiny Ulmovej. Po exhumácii boli ich telá uložené v bočnej časti Kostola svätej Doroty – tam, kde Bohu od narodenia prednášali svoje prosby i vďaky. Mali sme šťastie, v čase nášho príchodu do kostola sa práve končila svätá omša, a tak nám miestny kňaz dovolil uctiť si relikvie blahoslavených, ktoré sa zatiaľ nachádzajú v sakristii.

A tak sme sa stretli. V kostole, v ktorom sa kedysi modlili Ulmovci, sme teraz prosili my ich – za naše rodiny, za svätosť nášho každodenného života. A ďakovali. Za krásnu, požehnanú púť, za svedectvo ich života a viery. Kiežby sme vedeli byť takí ako oni – obetaví, nezištní a šťastní.

Knihu Ulmovci: Po stopách prvej blahoslavenej rodiny v dejinách Cirkvi, ktorá v prílohe obsahuje aj pôvodné fotografie tejto rodiny, ako aj s fotografie zo súčasnosti, si môžete kúpiť na Zachej.sk.

Autorka: Michaela Gočalová

ZDROJ: https://www.zachej.sk/blog/12869/za-blahoslavenou-rodinou-ulmovcov-dojmy-z-pute-do-markowej/

Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás

FACEBOOK DLHODOBO BLOKUJE NÁŠ OBSAH A ŽIVÉ VYSIELANIA. NAŠE VYSIELANIA MÔŽETE AJ NAĎALEJ SLEDOVAŤ NA NAŠEJ STRÁNKE A YOUTUBE KANÁLI. PRIDAJTE SA TIEŽ DO NAŠEJ SKUPINY NA TELEGRAME AK CHCETE ZOSTAŤ PRAVIDELNE INFORMOVANÍ, ALEBO SA PRIHLÁSTE NA ODBER NOVINIEK EMAILOM.

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás