Pútnické miesta: Trnava- zázračný obraz milostivej a žehnajúcej Panny Márie Trnavskej

Slziaci obraz Panny Márie v Bazilike sv. Mikuláša

Tisícky veriacich sa každoročne prichádzajú do Baziliky sv. Mikuláša pokloniť obrazu milostivej a žehnajúcej Panny Márie Trnavskej – ochrankyne trnavského ľudu, na ktorom sa v čase najväčších útrap zjavil zázračný krvavý pot a slzy.

Čo stojí za slávou dreveného obrazu Panny Márie Trnavskej, na počesť ktorého sa každoročne koná Veľká novéna oslavujúca zázraky s ním spojené? Jej počiatky hľadajme v roku 1585. Práve v tomto čase študuje budúci arcibiskup František Forgáč v Ríme. Od mladosti patril k Mariásnkym ctiteľom a v kláštore sv. Alexeja a Bonifáca v Ríme si zamiloval ikonu Panny Márie. Pohľadu na obľúbený obraz sa nechcel vzdať a tak skôr ako Rím opustil, rozhodol sa zabezpečiť vyhotovenie jeho vernej kópie. Tú napokon venoval chrámu sv. Mikuláša, kde visí dodnes. 
 
V súčasnosti je obraz umiestnený v Kaplnke svätého kríža v Bazilike sv. Mikuláša, ktorá bola postavená v rokoch 1629-1636. Steny kaplnky sú posiate ďakovnými darmi od veriacich, ktorým Panna Mária údajne pomohla. Nie však len jednotlivcom. Svoje schopnosti a zázračnú silu obraz prvý krát „demonštroval“ v roku 1663. V čase, kedy sa nebezpeční Turci blížili k Trnave, prišlo k nevysvetliteľnej a mimoriadnej udalosti. Obraz Panny Márie vyronil krvavé slzy a Turci sa nečakane odvrátili od mesta.
 
Neprešlo veľa rokov a mesto bolo zaťažené zákernou morovou epidémiou. Mor sa rýchlo šíril a vyberal si stále nové obete. Mestská rada hľadala cesty k jeho zastaveniu. Keď si už utrápení obyvatelia nevedeli rady, na sviatok Obetovania Panny Márie, teda 21.novembra, sa rozhodli  viesť procesiu so zázračným obrazom patrónky Trnavy. Modliaci sa veriaci spoločne prechádzali mestom a procesiu napokon zakončili v chráme. So slovami „Te Deum Laudamus – Teba Bože chválime“, mor náhle skončil. Aj vďaka týmto zázrakom bola v roku 2008 Bazilika sv. Mikuláša vyhlásená za Mariánske pútnické miesto Trnavskej arcidiecézy.

Zdroj: http://regiontirnavia.sk/co-robit-a-vidiet/trnava/maly-rim/pamiatky-maleho-rima/slziaci-obraz-panny-marie-v-bazilike-sv-mikulasa

Slziaci obraz Panny Márie v Bazilike sv. Mikuláša – zvuková nahrávka:

Slziaci obraz Panny Márie v Bazilike sv. Mikuláša – zvuková nahrávka:
Pútnické miesta: Trnava- zázračný obraz milostivej a žehnajúcej Panny Márie Trnavskej 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

[simpay id="9867"]
[simpay id="9877"]
[simpay id="9880"]
[simpay id="9882"]
[simpay id="9893"]
[simpay id="9896"]

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás