Ústavný súd v Bulharsku uviedol, že pohlavie nie je možné vnímať inak ako biologicky. Rozpor vychádzal z kritiky Istanbulského dohovoru, ktorý prezentuje slovo rod (gender) ako pohlavie a zároveň niečo, čo si môže človek meniť. Súd dal za pravdu kritikom, ktorým prekáža gender ideológia v spornom dohovore.
Slovo pohlavie v ústave môže byť chápané len v biologickom význame, rozhodol Ústavný súd Bulharska. Rozhodnutím tak zavŕšil niekoľko rokov trvajúci spor o výklade tohto pojmu, ktorý sa dostal na pretras v súvislosti s Istanbulským dohovorom.
V roku 2018 tamojší ústavný súd zabránil ratifikácii s odôvodnením, že dokument používa vo význame pohlavia pojem rod (po anglicky gender), ktorý bulharská ústava nepozná, respektíve jej odporuje. Rod je v rámci tohto dokumentu chápaný ako spoločenský konštrukt, ktorý „relativizuje hranice medzi obomi pohlaviami – mužským a ženským, ktoré sú biologicky stanovené“.
Súd taktiež dodal, že pokiaľ spoločnosť stratí schopnosť rozlišovať mužov a ženy, boj proti násiliu na ženách sa stane len formálnym a nesplniteľným záväzkom. V bulharskej ústave sa slovo pohlavie spomína raz, konkrétne v článku číslo 6. Základný zákon zakazuje diskrimináciu z rôznych dôvodov, aj na základe pohlavia.
V marci tohto roku sa Bulharský najvyšší súd obrátil na tamojší ústavný súd s nasledovnou otázkou: „Ako by mal byť pojem pohlavie použitý v ústave, ako by mal byť interpretovaný a nesie iný význam, ako biologické pohlavie?“
Dvanásť členov ústavného súdu takmer jednohlasne (jedenásť hlasov k jednému) rozhodlo, že pod pojmom pohlavie sa rozumie len to biologické. „Ústava nevytvára rod, ktorý je osobitný od biologického pohlavia,“ vyhlásila inštitúcia.
Celý článok nájdete na: https://dennikstandard.sk/130279/bulharsky-ustavny-sud-ustava-pozna-len-biologicke-pohlavie-rod-nie/
Prevzaté z: Denník Štandard