Šiesty deň: Svätý Michal Archaniela svätá Jana z Arku

anjel-archaniel

Svätý Michal Archaniel, zaručene istá pomoc

Jedno proroctvo o storočnej vojne hovorilo, že „Francúzsko zničené ženou, jedného dňa zachráni žena“.

Jana z Arku sa nestala zo dňa na deň hrdinkou, ktorá oslobodila Francúzsko: mala celkom dobrú prípravu. Boh nás vždy pripravuje na poslanie, ktoré nám zveruje! Jana bola veľmi zbožná mladá pastierka, františkánska terciárka z farnosti vedenej mníchmi svätého Františka. Spolužiaci jej vyčítali, že sa príliš veľa modlí.

Jedného dňa sa jej zjavil svätý Michal a prv ako jej zveril poslanie, ju niekoľko rokov formoval. Pravidelne sa jej zjavovali aj dve svätice: svätá Katarína Alexandrijská a svätá Margaréta z Antiochie.

Jana z Arku bola najprv poslaná do Vaucouleurs, ku kapitánovi de Baudricourt, aby jej poskytol eskortu, ktorá by ju odprevadila ku následníkovi trónu. Po príchode na kráľovský dvor spoznala následníka trónu, ktorý sa skryl v dave, aby zistil, či je skutočne poslaná vyššou mocou. Aby mu to dokázala, povedala mu o modlitbe, ktorú sa modlil v tajnosti. Napriek tomuto zázraku sa nenechal úplne presvedčiť a Jana bola vyšetrovaná teológmi. Po tomto prvom procese bol vynesený verdikt , že Jana z Arku je poslaná Bohom.

Vďaka svätému archanjelovi vedie francúzsku armádu s impozantnou taktickou aj ľudskou genialitou. Jedným z jej tajomstiev je nepochybne pripravenosť poslúchať Boha bez akýchkoľvek pochybností. Bez spovede si nedokáže predstaviť bitku Vojaci sa pred bojom museli vyspovedať. Víťazstvo dané Bohom bolo spojené s Božou pomocou. Pod jej vedením sa aj tí najnekontrolovateľnejší správali zodpovedne. Po záchrane obliehaného Orleánsu presvedčila Karola VII., aby sa dal v Remeši korunovať

Koniec jej života je podobný Kristovmu. Rovnako ako On, aj Jana z Arku zažila zradu a opustili ju tí najbližší. Pravdepodobne mala jeden z najneuveriteľnejších procesov v dejinách ľudstva s mladým dievčaťom, ktorý trvalo celé mesiace a v ktorom stála zoči-voči stovkám teológov a lekárov. Boh ju zahŕňal svojou milosťou, pretože svoju dôveru nevkladala do ľudskej sily, ale do pomoci zhora. Pred svojím skonaním na hranici trikrát zvolala „Ježiš“, meno Toho, ktorého nasledovala až do konca. Tento rok oslavujeme sté výročie jej svätorečenia. Počas celého jej života ju sprevádzal svätý Michal.

Ako nám svätý Michal môže pomáhať dnes?

Keď je chorý človek od všetkých opustený, prichádza ho svätý Michal posilniť, potešiť a dokonca ho uzdraviť. Počas obdobia pandémie bolo ťažké, ak nie nemožné, navštíviť niektorých pacientov alebo starších ľudí, ktorí túto izoláciu prežívali veľmi zle. Ako môžeme pomôcť najslabším v tejto situácii? Jedným zo spôsobov je požiadať o pomoc svätého Michala, buď aby trpiaceho navštívil alebo aby mu prišiel priamo na pomoc.

Spôsob, ako uctievať svätého Michala

Jedným zo spôsobov, ako si uctiť svätého Michala, je nosiť jeho škapuliar. Škapuliar svätého Michala schválil Lev XIII. v nadväznosti na to, čo sa stalo monsignorovi Bravardovi, biskupovi v Coutances v XIX. storočí. Počas vojny v roku 1870 proti Prusom sa vydal na púť do Mont Saint-Michel s prosbou o ochranu archanjela s tridsiatimi mužmi, ktorí mali byť zmobilizovaní. Títo muži sa potom zúčastnili bitiek a napriek veľkým stratám, všetci prežili v súlade s prelátovým prísľubom.

Modlitba pápeža Leva XIII.

k svätému Michalovi archanjelovi

Svätý Michal archanjel, bráň nás v boji,
buď nám ochrancom proti zlobe a úkladom diabla.
Pokorne prosíme, nech mu Boh ukáže svoju moc.
A ty, knieža nebeských zástupov,
Božou mocou zažeň do pekla satana
a iných zlých duchov,
ktorí sa na skazu duší potulujú po svete.

Amen.

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás