Podivuhodný príbeh Raymonda Diocresa

??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

Raymond Diocres, profesor na univerzite v Sorbonne a muž všeobecnej reputácie učenca a všeobecnej počestnosti zomrel v Paríži. O tri dni neskôr jeho rakvu nádherne zdobenú symbolmi jeho povolania slávnostne priniesli do katedrály v zástupe s kolegami profesormi a veľkej skupiny študentov a kňazov.

Stovky ľudí sa zúčastnili pohrebu, zapálili nespočetné množstvo sviečok. Tí, ktorí obdivovali veľké vedomosti a cnosti tohto slávneho zosnulého, sa zaňho úpenlivo modlili. Ale keď chór začal spievať ofícium mŕtvych: “Koľko mám pokleskov a hriechov? Tak moje viny, hriechy oznám mi!“ (Jób 13,23), ktoré spomína v Písme svätý Jób, zrazu sa mŕtvola Raymonda Diocresa ležiaca na márach pred očami všetkých začala hybať, posadila sa a zrevala krikom zúfalstva: „Z Božieho súdu som bol obvinený, odsúdený a zatratený.

Ako to povedal, znova ľahol a už sa vôbec nehýbal. Takto bolo dokázané, že svetovo uznávaný profesor ukrýval svoje zlozvyky pod rúškom cnosti. Ale Boh, ktorý skúma srdcia, poznal jeho hriechy a potrestal ho za ne. 

Vďaka tejto udalosti zašiel svätý Bruno z Kolína (1030 – 1101) do extrému. Odmietajúc pôžitky tohto sveta založil kláštor v pohorí Chartreuse, ktorý sa stal domovom kartuziánskeho rádu. Kartuziáni sú dodnes známi tým, že sú najprísnejší a najasketickejší zo všetkých kláštorných rádov. 

Podivuhodný príbeh Raymonda Diocresa 1


Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás