Európa vedela budovať zajtrajšok s nepriateľom včerajška. Snívam o Európe, ktorá uhasí ohniská vojny, apeluje pápež František a cituje Lisabonskú zmluvu.
„V oceáne histórie sa plavíme v búrlivých časoch a chýbajú nám odvážne mierové trasy. S pohľadom so srdečnou láskou na Európu v duchu dialógu, ktorý ju charakterizuje by sme sa mohli spýtať: Kam sa plavíš, ak neponúkaš cesty pokoja, kreatívne spôsoby, ako ukončiť vojnu na Ukrajine a mnoho krvavých konfliktov vo svete? A ešte raz, zoširoka: Akou trasou ideš, Západ?“
Takto sa prihovoril pápež František v portugalskom hlavnom meste Lisabon na stretnutí so štátnymi predstaviteľmi, zástupcami občianskej spoločnosti a s diplomatickým zborom. Argentínsky pontifik je tam na apoštolskej ceste pri príležitosti takzvaného Svetového dňa mládeže. (Vo svetových jazykoch sa používa jednotné číslo, napríklad v angličtine World Youth Day, hoci v slovenčine sa zvykne používať plurál: Svetové dni mládeže.)
Rímsky biskup vo svojom prejave pripomenul Západu, že pokrok nestačí a investície do zbraní nie sú ďalekozraké:
„Tvoja technológia, ktorá poznačila samotný pokrok a globalizovala svet, sama nestačí. O to menej stačia najsofistikovanejšie zbrane, ktoré nepredstavujú investície do budúcnosti, ale ochudobnenie skutočného ľudského kapitálu, teda v školstve, zdravotníctve, sociálnom štáte. Je znepokojivé, keď čítame, že na mnohých miestach sa neustále investujú prostriedky do zbraní a nie do budúcnosti detí. Je to pravda. Nedávno mi jeden ekonóm hovoril, že najväčšie výnosy pochádzajú z investícií do výrobní zbraní.“
Snívam o Európe, ktorá uhasí ohnisko vojny
Katolícky líder sa v Lisabone podelil o svoj európsky sen:
„Snívam o Európe, o srdci Západu, ktorá využije svoju vynaliezavosť na uhasenie ohniska vojny a rozsvietenie svetiel nádeje. Snívam o Európe, ktorá vie, ako znovu objaviť svoju mladú dušu. Snívam o veľkosti celku, keď kráčame poza bezprostredné potreby. Snívam o Európe, ktorá zahŕňa národy a jednotlivcov bez toho, aby sa oháňala teóriami a ideologickými kolonizáciami.“
Svet podľa Františka potrebuje starý kontinent, ktorý má byť mostom a mierotvorcom na východe, ale aj v Stredomorí, v Afrike a na Blízkom východe:
„Takto dokáže priniesť na medzinárodnú scénu svoju osobitú originalitu, ktorá sa načrtla v minulom storočí, keď z prostredia svetových konfliktov vzišla iskra zmierenia. Vynoril sa sen o budovaní zajtrajška s nepriateľom včerajška, o vyrovnaní chodníkov dialógu a inklúzie, o rozvoji mierovej diplomacie, ktorá hasí konflikty a mierni napätie.“
Veľké otázky dneška sú globálne, no často na ne reagujeme neefektívne. Svet je totiž rozdelený, či aspoň nedostatočne jednotný, dôvodil ďalej prvý muž katolíckej cirkvi:
„Zdá sa, že globálna nespravodlivosť, vojny, klimatické a migračné krízy idú rýchlejšie ako schopnosť – a často aj vôľa – čeliť týmto výzvam spoločne.“
Dobrá politika nemá (u)držať moc, ale dať šancu dúfať
Argentínsky pontifik v príhovore vystríhal taktiež pred klesajúcou pôrodnosťou starého kontinentu:
„Sme svedkami smutnej klesajúcej fázy demografickej krivky. Zdá sa, že pokrok je otázkou technického rozvoja a pohodlia jednotlivcov, kým budúcnosť si žiada, aby sme čelili denatalite a úpadku chuti do života. Dobrá politika môže v tomto urobiť veľa, môže naštartovať nádej. V skutočnosti (politika) nie je na to, aby (u)držala moc, ale aby dala ľuďom šancu dúfať.“
Katolícky líder povedal, že hlavné mesto Portugalska môže naznačiť zmenu tempa. Tu sa v roku 2007 podpísala Lisabonská zmluva, ktorá reformovala Európsku úniu. Práve z prvých dvoch článkov tohto dokumentu pápež citoval:
„Cieľom Únie je presadzovať mier, hodnoty a blaho národov… Vo vzťahoch so zvyškom sveta potvrdzuje a podporuje svoje hodnoty a záujmy a prispieva k ochrane svojich občanov. Prispieva k mieru, bezpečnosti, trvalo udržateľnému rozvoju Zeme, k solidarite a vzájomnému rešpektovaniu sa národov, k voľnému a spravodlivému obchodu, k odstráneniu chudoby a k ochrane ľudských práv, najmä práv dieťaťa, ako aj k prísnemu dodržiavaniu a rozvoju medzinárodného práva…“
Hlavný pastier katolíckej cirkvi zdôraznil, že to nie sú len slová, ale míľniky na ceste európskeho spoločenstva. Toto je duch celku živený európskym snom o multilateralizme, ktorý presahuje kontext Západu, dodal pontifex.
Krikom po mieri nás nútia prelomiť rigidné bariéry skupinovej príslušnosti
Na záver pápež apeloval na bratstvo medzi ľuďmi a použil príklad mladých, ktorí prišli na Svetový deň mládeže:
„Svojím volaním po mieri a túžbou žiť nás nútia prelomiť rigidné bariéry (skupinovej) príslušnosti, ktoré povstali v mene názorov a rôznych presvedčení. Počul som o mnohých mladých ľuďoch, ktorí tu pestujú túžbu zblížiť sa.“
Pontifik okrem iného varoval pred otepľovaním oceánov a tým, že sa naplňujú plastovým odpadom.
Autor: Bohumil Petrík