Írsko: Po prijatí potratového zákona stúpol prudko počet potratov. Obhajcovia sľubovali opak

Keď v roku 2018 prebehlo pre Írsko osudné referendum, v ktorom si táto bývalá katolícka krajina, pomocou katolíckych hlasov odhlasovala širokú legalizáciu umelých potratov, tak obhajcovia tejto legislatívy tvrdili, že potraty budú ojedinelé. Ich deklarovaným cieľom bolo, aby ženy nemuseli chodiť za službou zabitia svojho dieťaťa do Británie.

Takýchto žien bolo v roku 2018 podľa štatistík 2879. Podľa tvrdení obhajcov by teda malo toto číslo aspoň stagnovať. Avšak už v roku 2019 stúpol počet umelých potratov vykonaných v Írsku na 6 666, čo je podľa organizácie Life Institute viac ako dvojnásobok počtu potratov vykonaných na ženách, ktoré v roku 2018 cestovali do Británie.

podporte nás sdzr

V priebehu dvoch rokov od schválenia zákona bolo v Írsku potratených 13 243 detí. Bilbordy, ktoré v írskych uliciach nainštalovali organizácie Life Institute a Iona Institute, v rámci kampane Rethink Abortion, uvádzajú že tento počet je vyšší ako počet obyvateľov niektorých írskych miest, ako napríklad Santry, Arklow, Crumlin či Shannon.

Predstaviteľ Life Institute Niamh Uí Bhriain uviedol:

Uzákonením sa potraty určite stali častejšie. Napriek uzamknutiu v roku 2020 sa uskutočnilo ďalších 6 577 potratov, čo predstavuje hrozivý celkový počet 13 243 len za dva roky. Vláda však nenaznačila, žeby chcela podniknúť kroky na zníženie tohto počtu, alebo ponúknuť ženám lepšie možnosti. Namiesto toho máme bojovníkov za potraty, požadujúcich zmeny, ktoré by ešte viac zvýšili počet potratených detí, ako je napríklad zrušenie trojdňovej lehoty na rozmyslenie.“

Na adresu týchto propagátorov ešte väčšej liberalizácie uviedol:

Prečo chce niekto zrušiť opatrenie, ktoré pomáha znižovať počet potratov? Namiesto toho, by sa mala revízia zamerať na zavedenie zmien, ktoré môžu ženám pomôcť urobiť pozitívne rozhodnutia, alebo financovanie agentúr na podporu tehotenstva, poskytovanie lepšej podpory osamelým rodičom a podpora kultúry materstva.“

Liberálni politici, ako napríklad sociálna demokratka Holly Cairnsová, podporujúci potratovú legislatívu, ktorá by sa dala nazvať aj propagáciou, požadujú, aby boli bilbordy tejto kampane zakázané ministrom zdravotníctva. Tvrdí, že údaje, ktoré poskytovali britské kliniky počas minulého obdobia, v ktorom boli umelé potraty v Írsku nelegálne, sú nepresné a nespoľahlivé, lebo záviseli od ochoty írskych žien priznať svoju identitu a adresu. Presné údaje o počte umelých potratov v Írsku neexistovali, preto je prudký nárast potratov zveličený.

Pokiaľ však sú tieto štatistiky nespoľahlivé, prichádza do úvahy aj možnosť, že nielen podhodnocovali, ale aj umelo z propagandistických dôvodov nadhodnocovali počet írskych žien, prichádzajúci na potratové kliniky do Británie. Potom by bol nárast potratov ešte väčší. Pokiaľ totiž klinika ponechala na slobodnom rozhodnutí ženy to, či uvedie svoju identitu, aká je potom istota, že tie ženy, ktoré uvádzali írsky pôvod hovorili pravdu? Problém je aj to, že totiž práve týmito štatistikami operovali počas referenda aj zástancovia potratov, keď poukazovali na to, koľko žien musí ísť zabiť svoje dieťa nelegálne do Británie. Vtedy však nikto zákaz bilbordov nenavrhoval.

BM

Zdroj: Life Site News, titulný obrázok – Flickr

Prevzaté z: christianitas.sk

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

[simpay id="9867"]
[simpay id="9877"]
[simpay id="9880"]
[simpay id="9882"]
[simpay id="9893"]
[simpay id="9896"]

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás