Bl. Anna Katarína Emmerichová – jedna z najväčších mystičiek cirkvi

emmerichova

?? Prosíme Vás – tieto články sú vďaka Vaším príspevkom. Aj 3 eurový príspevok pre nás veľkú cenu. Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás 

Anna Katarína Emmerichová. Pre niekoho známe meno, iný sa s ním možno stretá po prvý krát. Blahoslavená Anna Katarína Emmerichová sa narodila sa 8. septembra 1774 v Coesfelde v Nemecku, v rodine chudobných roľníkov, kde vyrastala v biednej chatrči. Celý svoj život sa nachádzala v ťažkej situácií. Do svojich 28 rokov pracovala ako slúžka, hoci od útlej mladosti mala len jednu túžbu – stať sa rehoľnou sestrou. No pre chudobu ju nechceli do kláštora prijať. Nakoniec jej prosba bola vyslyšaná, ale keďže nemala veno, ktoré by kláštoru priniesla, aj tu žila v extrémnej chudobe a spolusestry ju využívali ako slúžku. Anna Katarína však bola vďačná za všetko a čím viac ju sestry ponižovali, tým úprimnejšie a horlivejšie sa za ne modlila. Jej radosť z rehoľného života však netrvala dlho. Žila v čase veľkého morálneho úpadku Katolíckej cirkvi a rozvoja cirkvi protestantskej. Po deviatich rokoch musela opustiť kláštornú izbičku a augustiniánsky kláštor – ako mnoho ďalších v tomto období, bol zrušený.

Počas svojho pobytu v kláštore zažila zjavenie Ježiša, ktorý jej nasadil tŕňovú korunu a tá jej zanechala na hlave stigmy. Neskôr vážne ochorela, bola veľmi slabá a pripútaná na lôžko. Počas tohto obdobia sa jej na nohách, rukách aj boku začali zjavovať stigmy rán Ukrižovaného Ježiša. Počas jej života mala videnia a veľký dar rozlišovania dobra od zla. Z jej zápisov a denníkov sa dodnes čerpá a stávajú sa inšpiráciou pre celý svet, keďže obsahujú vízie o umučení Krista, o zmŕtvychvstaní a mnohom ďalšom.

Zomrela v roku 1824. V roku 2004 bola pápežom Jánom Pavlom II. blahorečená. Najznámejšie diela, ktoré predstavujú jej myšlienky sú Tajomstvá posledných časov, Krížová cesta podľa videní blahoslavenej Anny Kataríny Emmerichovej, Rozjímanie nad ružencom či Tajomstvá Starého zákona.

Anna Katarína Emmerichová nežila životom bežného človeka. Boh ju už od maličkého dievčatka zahŕňal zvláštnymi darmi a videniami. Bolo pre ňu prirodzené vidieť a rozprávať sa s malým Ježiškom na lúke, či debatovať s anjelom strážnym. Naopak, nerozumela nechápavým pohľadom svojich blízkych, keď im rozprávala svoje zážitky a interpretovala, čo jej povedal Ježiš či Panna Mária.

Boh chránil a mal v obľube toto dievčatko, neskôr ženu, na ktorej jednoduchosti, skromnosti a absolútnej oddanosti chcel ukázať svoju všemohúcnosť. V dobe rozvracania Cirkvi, keď sa ľudia otáčali Bohu chrbtom, žili pre pozemský blahobyt a v nemorálnosti,  v malej nemeckej dedinke,  v skromnej izbe, žila a trpela, chorobou pripútaná na lôžko Anna Katarína Emmerichová.

Zanechala nám množstvo kníh, v ktorých detailne popisuje život Panny Márie, či život a umučenie nášho Pána Ježiša. Podrobnejšie nám vysvetľuje vďaka svojim víziám Starý zákon, kňažstvo alebo dokonca aj tému posledných časov…

Bl. Anna Katarína Emmerichová - jedna z najväčších mystičiek cirkvi 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás