Svätý
Sviatok: 13. september
* okolo 350 Antiochia, dnes Antakya, Turecko
† 14. september 407 Pityus, dnes Sochumi, Gruzínsko
Význam mena Ján: Boh je milostivý (hebr.)
Sv. Ján Zlatoústy sa narodil v Antiochii medzi r. 340-350. Jeho rodičia boli pravdepodobne kresťania. Otec bol zrejme rímskeho pôvodu a bol vyšším vojenským dôstojníkom. Zomrel však krátko po narodení Jána. Ján mal jednu staršiu sestru, zdá sa však, že aj tá zomrela ešte v detskom veku. Matka Antusa bola gréckeho pôvodu. Keď ovdovela, mala asi dvadsať rokov, no viac sa nevydala, všetky sily chcela venovať výchove syna. Chlapec bol veľmi bystrý, vynikal rozhodnosťou a jasnosťou úsudkov. Získal veľmi dobré vzdelanie v literatúre a rečníctve. Potom chcel pokračovať v právnických štúdiách. No pohľad na úskoky v súdnictve ho znechutil. Na radu svojho priateľa Bazila sa radšej zahĺbil do čítania Sv. Písma. V roku 368 bol pokrstený, keďže v tých časoch bolo celkom bežné, že sa nechávali ľudia krstiť až ako dospelí. V roku 372 sa Ján odobral do hôr, aby tam v spoločnosti mníchov a pustovníkov mohol žiť jedine pre Boha. Takto žil šesť rokov. Veľa čítal Sv. Písmo a písal. Po šiestich rokoch sa vrátil do Antiochie, aby mohol byť apoštolsky činný. V roku 386 bol vysvätený za kňaza. Ako miesto kazateľa mu určili Antiochiu. Tam pôsobil dvanásť rokov. Bolo to veľké mesto, malo asi stopäťdesiattisíc obyvateľov, z toho dve tretiny kresťanov. Bol veľmi horlivý. Nazvali ho Zlatoústym (grécky Chrysostomos), keďže veľmi brilantne a zapálene hovorieval o Božích pravdách. Dňa 28. februára bol vysvätený za biskupa a ustanovený za carihradského patriarchu, aj napriek svojmu nesúhlasu.
Ján aj ako patriarcha Carihradu žil veľmi prísnym životom. Drahý nábytok po svojom predchodcovi predal, peniaze rozdal chudobným, vyhýbal sa spoločnosti a zábavám, nikdy neusporadúval hostiny. Usiloval sa pozdvihnúť úroveň kňazov – tak duchovnú, ako aj vzdelanostnú. Bol veľmi horlivý aj voči veľmožom a ostatným. Napomínal aj cisárovnú Eudoxiu, ktorá bola pyšná, lakomá a utláčala ľud. Biskupi, poplatní cisárovnej, sa zhromaždil, zosadili Jána z hodnosti carihradského patriarchu a požiadali cisára, aby Jána vypovedal do vyhnanstva. Ľud sa proti tomu búril, avšak slabý cisár sa nevedel postaviť proti cisárovnej a jej spoločnosti. Ján sa radšej sám vydal do rúk cisárovi, aby zabránil krviprelievaniu. Ľudia sa však zhromaždili a tiahli k cisárskemu palácu. Vtedy sa zľakla aj Eudoxia a Jána prepustili. V roku 403 ho však znovu dala uväzniť a roku 404 ho odvliekli – už ako starca – do vyhnanstva do mesta Kukusus (dnes Göksum) v Arménsku. Bol to pustý kraj. Zovšadiaľ však k Jánovi prichádzali ľudia, aby mu prejavili svoju úctu a aby z jeho úst počuli výklad Božieho slova. Zvesti chodili stále o ňom aj do Carihradu. Zastal sa ho aj pápež Inocent I. V roku 407 teda Jána vypovedali ešte ďalej, až k úpätí Kaukazu do Potiontu. Počas cesty mu nedopriali ani oddych, za každého počasia musel pochodovať. 13. septembra prišli do malej osady. Tam si chcel Ján aspoň na chvíľu odpočinúť. Cítil, že sa blíži koniec. Odložil svoje šaty, obliekol sa iba do bieleho ako na svadbu. a rozdal všetko, čo ešte mal. Noc strávil pri hrobe mučeníka sv. Baziliska, ktorý tam bol pochovaný. Ten sa mu zjavil a povedal mu, že na druhý deň budú už spolu v nebeskej sláve. Skutočne, 14. septembra, sotva nastúpil na pochod, spadol na zem. Odniesli ho do svätyne sv. Baziliska, kde svoj život aj dokončil, opakujúc svoj obľúbený vzdych: „Buď chvála Pánovi za všetko. Amen.“
Pochovali ho vedľa sv. Baziliska, no roku 438 jeho pozostatky preniesli do Carihradu. V 13. storočí jeho telo previezli do starej vatikánskej baziliky sv. Petra v Ríme. Ján zanechal po sebe najobsiahlejšie dielo zo všetkých východných gréckych otcov. Sú tam výklady Svätého Písma, homílie a listy. Roku 1568 dostal titul doktor Eucharistie. Je patrónom kazateľov.
Sv. Ján Zlatoústy – rady manželom
Manželstvo bolo Bohom ustanovené ako požehnanie pre ľudské pokolenie. Istý múdry muž v Písmach pri vymenovaní, ktoré požehnania sú najdôležitejšie, zahrnul aj „manželku a manžela, ktorí žijú v harmónii“ (Sir 25,1).
Boh od počiatku vo svojej prozreteľnosti plánoval toto spojenie muža a ženy. Vložil do srdca človeka schopnosť milovať svoju ženu a do srdca ženy schopnosť milovať svojho manžela. Neexistuje žiadny vzťah medzi ľuďmi tak blízky, akým je vzťah manžel a manželka – ak sú zjednotení tak, ako by to malo byť.
Božím cieľom v nastolení manželstva je pokoj. Ak sa muž a žena zosobášia, aby uspokojili svoje sexuálne chúťky alebo podporili hmotné ciele pre seba alebo pre svoju rodinu, potom je nepravdepodobné, že by im tento zväzok priniesol požehnanie. Ale ak sa muž a žena zosobášia, aby si boli spoločníkmi na ceste zo zeme do neba, potom ich spojenie prinesie veľkú radosť sebe i ostatným.
Keď hovoríme o tom, že manželka má poslúchať manžela, zvyčajne máme na mysli poslušnosť z pohľadu vojenského alebo politického: manžel vydáva rozkazy manželke a manželka ich poslúcha. Ale zatiaľ čo tento druh poslušnosti môže byť vhodný akurát tak v armáde, v intímnom vzťahu manželstva je to na smiech. Poslušnosť by sa nemala obmedzovať na manželku, ale aj manžel by mal byť rovnako poslušný. Svätý Pavol píše: „Podriaďujte sa jeden druhému z úcty ku Kristovi.“ (Ef 5,22). Dobré manželstvo teda nie je záležitosťou jedného partnera, ktorý sa podriaďuje druhému, ale oboch.
Keď apoštol Pavol hovorí: „Manželia, milujte svoje manželky,“ nezastavuje sa tu, ale dáva nám mieru skutočnej lásky tým, že dodáva „ako Kristus miloval Cirkev“ (Ef 5,25). A ako Kristus miloval Cirkev? “tak, že seba samého vydal za ňu,“hovorí apoštol. Takže aj keď by ste mali pre svoju ženu zomrieť, neodmietajte to.
Láska je najsilnejšie prítomná v manželstve, keď je sprevádzaná úctou. Dobré manželstvo je ako hrad. Keď sa manželia skutočne milujú a rešpektujú, nikto ich nedokáže prekonať. Z Božej prozreteľnosti, ak je manžel duchovne slabý, jeho manželka je duchovne silná; a keď je žena slabá, jej manžel je silný. Nič nemôže zničiť lásku zakorenenú a založenú v Kristovi. Láska manželov je sila, ktorá stmeľuje spoločnosť.
Ako mať požehnané manželstvo? Rady pre manželov:
„Nikdy nevolajte manželku len menom. Volajte ju nežnými slovami, s úctou a veľkou láskou… Vždy začnite tak, že jej poviete, ako veľmi ju milujete… Povedzte jej, že ju milujete viac než svoj život“
„Uč cnosti svoju ženu, ale iba podobrote. Pobádať k cnosti má v sebe niečo prísneho, zvlášť keď sa to týka mladej citlivej osoby. Vlož do svojej reči mnoho nehy a predovšetkým dbaj vymazať z jej duše slovo tvoj a môj. Ak povie: Toto je moje!, odpovedz hneď: Všetko ti patrí, nemám nič vlastné a nielen tá či ona vec ti patrí. Privinul som ťa k sebe, milujem ťa a dávam ti prednosť aj pred svojím životom. Veď terajší život je ničím, a preto prosím, povzbudzujem a robím všetko, aby sme tak dôstojne vedeli prežívať tento život, žeby sme mohli aj tam v budúcom veku žiť spolu s veľkou istotou… Tvojej láske dávam prednosť pred všetkým; a nič by mi nebolo také nepríjemné ako to, že by som sa niekedy s tebou nezhodoval. Ničoho sa nebojí, pokiaľ mám tvoju lásku, a opäť ťa budem milovať v našich deťoch.“
(In epistulam ad Ephesios)
„Neočakávaj od svojej ženy to, čo prekračuje jej možnosti. Pamätaj, že Cirkev prijala všetko z rúk Pána. Tvoja žena je stvorením Boha. Keď ju potupuješ, nepotupuješ ju, ale toho, kto ju stvoril. Hľadaj vždy krásu duše. Zvelebovanie a odpor, a dokonca láska, ktorá spočíva len na vonkajšej kráse, pochádza z nečistej duše. Nasleduj Ženícha Cirkvi. Hľadaj miernosť, pokoru, cit v svojej žene, lebo ony sú znamením krásy. „Muži sú povinní milovať svoje manželky ako vlastné telá. manželka nech si ctí svojho muža“(Ef 5, 28. 33). Muž má vyrovnať poslušnosť ženy svojou láskou.“
„Muž je vlnami vonkajšieho nepokojného života zmietaný, ale žena má už vo svojej domácnosti školu múdrosti, môže sa vo vnútri svojej mysli sústrediť, a muža nič tak nevychováva a jeho dušu tak neovláda, ako kľudná ženská duša.“
(In epistulam ad Ephesios)
„Povedz jej s najväčšou nežnosťou: Milovaná, svoj život som spojil s tvojím vo veciach najdôležitejších a najpotrebnejších tu na zemi. Mohol som si vziať bohatšiu ženu, avšak nechcel som to. Všetkým som opovrhol, aby na ničom nezáležalo ako na jedinečnosti tvojej duše, ktorú si vážim nadovšetko.“
(In epistulam ad Ephesios)
Poslušnosť v manželstve:
Muž má vyrovnať poslušnosť ženy svojou láskou.“
„Či chceš, aby ťa tvoja žena poslúchala tak, ako Cirkev Krista? Keď áno, potom buď zodpovedný a maj taký záujem o manželku, akú má Kristus o svoju Cirkev. Keď to bude nevyhnutné, aby si za ňu obetoval svoj život alebo aby si pre ňu znášal utrpenia, prijmi to. Ty sa posväcuješ pre niekoho, s kým si už spojený, Kristus sa obetoval za toho, kto sa od neho odvrátil, kto ho nenávidel. Svojou láskou k Cirkvi Kristus ti dal vzor správania sa k tvojej žene. Životná partnerka, matka detí, prameň každej radosti nemá byť nikdy spojená s mužom strachom a hrozbami, ale láskou, trpezlivosťou a dobrým postojom. Čo je to za manželstvo, keď sa manželka bojí svojho manžela? Hoci ti spôsobí utrpenie, nepotupuj ju, lebo i Kristus sa tak nesprával k svojej Cirkvi. Kristus sa vydal za Cirkev, aby ju posvätil a očistil.“
(In epistulam ad Ephesios)
„Pomáhaj manželke vo všetkom. Podľa svätého Pavla „muž sa má pripútať k svojej manželke,“ to znamená úprimnosť lásky. Nehovorí, že budú dvaja jedna duša (taký zväzok je možný pre každého) či jeden duch, ale budú dvaja jedno telo. Vždy prejav manželke nežné slovo s úctou a láskou. Uč ju Božej bázni, a potom z nej vyprýštia všetky iné dobrá ako z fontány a váš dom sa naplní požehnaním.“
„Uvedomujem si, že mnohým ľuďom som na smiech, keď dávam tieto rady. Ak budete žiť tak, ako hovorím, a zmeníte svoju rodinu na malú cirkev, vaša dokonalosť bude konkurovať aj tým najsvätejším mníchom.“
Zdroj: verím.sk
Zdroj: https://www.zivotopisysvatych.sk/jan-zlatousty/
O katolíckom manželstve si môžete prečítať tu:
⬇️⬇️ POZVÁNKY + PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ SDZR ⬇️⬇️
Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás
Nová brožúra: POTRAT JE DUCHOVNÝ BOJ
- svedectvo Zachary Kinga – Panna Mária mu povedala, že ho volá do svojej armády a jeho úlohou je pomôcť Jej ukončiť potraty
- modlitby uzdravenia a oslobodenia po spontánnom aj umelom potrate
- Zaobstarať si ju môžete kontaktovaním na mail sdzr2023@gmail.com.
2% Z DANE PRE SLOVENSKÝ DOHOVOR ZA RODINU ❤️🙏🙏 Aj vďaka Vašim 2% pre Vás môžeme naďalej tvoriť bohatý duchovný program, nepretržité RUŽENCOVÉ reťaze, zaujímavé online relácie, články, dokumenty a ešte omnoho viac 🙏🙏🙏 ĎAKUJEME VÁM ❤️ Viac info ako poukázať 2% Z DANE pre Slovenský dohovor za rodinu nájdete tu: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/2-z-dane-pre-slovensky-dohovor-za-rodinu/
Zastávame tradičné hodnoty v súlade s učením Katolíckej Cirkvi. Hlavnou snahou Slovenského dohovoru za rodinu je šíriť Eucharistickú a mariánsku úctu. Organizujeme modlitbové akcie na národnej aj medzinárodnej úrovni, RUŽENCOVÉ A PÔSTNE reťaze, NonStop modlitby svätého RUŽENCA naživo, pravidelné ONLINE RELÁCIE so zaujímavými hosťami na rôzne duchovné témy, denné modlitby NAŽIVO S KŇAZOM – svätý ruženec, zasvätenie, modlitby za uzdravenie a oslobodenie s kňažským požehnaním, ŽIVÉ PRENOSY z pútnických miest a ADORÁCIE. Zaoberáme sa MARIÁNSKYMI ZJAVENIAMI, DUCHOVNÝM ROZLIŠOVANÍM a životopismi svätých. Prinášame denne zaujímavé ČLÁNKY a aktuality zo Slovenska aj zo sveta. ĎAKUJEME, ŽE SA S NAMI MODLÍTE, SLEDUJETE NÁS A PODPORUJETE NÁS.
One Response
kfl6db
Comments are closed.