Pápež na talianskom eucharistickom kongrese v Matere: Sen o eucharistickej Cirkvi

Taliansko 25. septembra (RV) V nedeľu 25. septembra, na druhý deň po návšteve Assisi, podnikol pápež František ďalší pastoračný výjazd v rámci Talianska. V meste Matera v regióne Basilicata na juhu Apeninského polostrova predsedal záverečnej svätej omši na 27. talianskom národnomo eucharistickom kongrese. V závere vyslovil výzvy za pokoj pre Mjanmarsko a Ukrajinu i za oslobodenie unesených v Kamerune. Pripomenul dnešný Svetový deň migrantov a pre celé Taliansko vyprosoval vyššiu pôrodnosť.

O 9:00 na mestskom štadióne v Matere za účasti 12 tisíc veriacich a zástupcov biskupov z celého Talianska slávil pápež František svätú omšu s textami 26. cezročnej nedele s evanjeliovým podobenstvom o boháčovi a Lazárovi (Lk 16,19-31). V homílii vyzval k uskutočňovaniu sna o „eucharistickej Cirkvi“, ktorá kladie na prvé miesto Boha a jemu sa klania: „Tu je teda trvalá výzva, ktorú Eucharistia ponúka nášmu životu: uctievať Boha, a nie seba samého“. Ako druhú výzvu z podobenstva o boháčovi a Lazárovi Svätý Otec zdôraznil lásku k bratom a sestrám, žiaľ často zlyhávajúcu aj v našej dobe:

„Je bolestné vidieť, že toto podobenstvo je stále príbehom našej doby: nespravodlivosť, nerovnosť, nespravodlivé rozdelenie zdrojov zeme, zneužívanie slabých zo strany mocných, ľahostajnosť voči volaniu chudobných, priepasť, ktorú každý deň kopeme a ktorá vytvára marginalizáciu, to všetko nás nemôže nechať ľahostajnými.

A tak si dnes spoločne uvedomme, že Eucharistia je proroctvom nového sveta, že je to Ježišova prítomnosť, ktorá nás žiada, aby sme sa angažovali a uskutočnili účinné obrátenie: obrátenie od ľahostajnosti k súcitu, obrátenie od plytvania k zdieľaniu, obrátenie od sebectva k láske, obrátenie od individualizmu k bratstvu.

Bratia a sestry, snívajme. Snívame o takejto Cirkvi: o Cirkvi eucharistickej. Tvorenej ženami a mužmi, ktorí sa lámu ako chlieb pre všetkých, ktorí prežívajú samotu a chudobu, pre tých, ktorí túžia po nehe a súcite, pre tých, ktorých život sa rúca, pretože im chýba dobrý kvas nádeje. O Cirkvi, ktorá kľačí pred Eucharistiou a s bázňou uctieva Pána prítomného v chlebe, ale ktorá sa vie so súcitom a nehou skloniť aj pred ranami tých, ktorí trpia, pozdvihuje chudobných, utiera slzy trpiacich, stáva sa chlebom nádeje a radosti pre všetkých. Pretože niet pravého eucharistického kultu bez súcitu s toľkými „Lazármi“, ktorí aj dnes kráčajú vedľa nás. Toľkými!“

Taliansko potrebuje viac detí

Pri oltári bol celebrantom bolonský arcibiskup kard. Matteo Zuppi, predseda Konferencie biskupov Talianska. Pápež František na záver slávnosti vyslovil poďakovanie usporiadateľom. V deň, keď sa v Taliansku konajú voľby, vyprosoval celej krajine dar detí:

„Drahí bratia a sestry, na záver tejto slávnosti sa chcem poďakovať všetkým, ktorí sa na nej zúčastnili a zastupovali svätý Boží ľud, ktorý je v Taliansku. A som vďačný kardinálovi Zuppimu, ktorý vystupoval ako váš hovorca. Blahoželám diecéznemu spoločenstvu Matera-Irsina k organizačnému a hostiteľskému dielu a ďakujem všetkým, ktorí spolupracovali na tomto eucharistickom kongrese.

Skôr ako skončíme, obráťme sa k Panne Márii, eucharistickej žene. Zverme jej cestu Cirkvi v Taliansku, aby v každom spoločenstve bolo cítiť vôňu Krista, živého Chleba zostupujúceho z neba. A my vzývame jej materinský príhovor za najnaliehavejšie potreby sveta. Dovolil by som si vyprosovať dnes pre Taliansko viac pôrodov, viac detí…“

Naliehavé výzvy: Mjanmarsko, Ukrajina, Kamerun

„Myslím zvlášť na toľké problémy sveta. Na Mjanmarsko. Už viac ako dva roky túto ušľachtilú krajinu sužujú ťažké ozbrojené zrážky a násilnosti, ktoré si vyžiadali množstvo obetí a vysídlených ľudí. Tento týždeň som počul výkrik bolesti nad smrťou detí v zbombardovanej škole. Vidno, že je v móde bombardovať školy, dnes vo svete! Nech plač týchto maličkých nezostane nevyslyšaný! Takéto tragédie sa nesmú diať!

Nech Mária, Kráľovná pokoja, poteší zmučený ukrajinský národ a získa pre vedúcich predstaviteľov krajín silu vôle, aby urýchlene našli účinné iniciatívy, ktoré povedú k ukončeniu vojny.

Pripájam sa k výzve kamerunských biskupov na prepustenie niekoľkých ľudí unesených v Diecéze Mamfe, vrátane piatich kňazov a jednej rehoľníčky. Modlím sa za nich a za obyvateľov cirkevnej provincie Bamenda: nech Pán obdarí srdcia a spoločenský život tejto drahej krajiny pokojom.“

Svetový deň migrantov a utečencov

„Dnes, v túto nedeľu, Cirkev slávi Svetový deň migrantov a utečencov s témou „Budovať budúcnosť s migrantmi a utečencami“. Obnovujeme svoj záväzok budovať budúcnosť podľa Božieho plánu: budúcnosť, v ktorej každý človek nájde svoje miesto a bude rešpektovaný; v ktorej migranti, utečenci, vysídlené osoby a obete obchodovania s ľuďmi môžu žiť v pokoji a dôstojne. Pretože Božie kráľovstvo sa uskutočňuje s nimi, bez vylúčených. Aj vďaka týmto bratom a sestrám môžu spoločenstvá sociálne, ekonomicky, kultúrne a duchovne rásť a zdieľanie rôznych tradícií obohacuje Boží ľud. Zasaďme sa všetci o budovanie inkluzívnejšej a bratskejšej budúcnosti! Migrantov treba prijať, sprevádzať, podporovať a integrovať.“

V závere slávnosti si Svätý Otec uctil byzanskú ikonu Presvätej Bohorodičky, patrónky Matery, nazývanú „Madonna della Bruna“, ktorá spolu s krížom dominovala liturgickému priestoru.

Zdroj: tkkbs.sk

Prečítajte si tiež:

Desať spôsobov, ako sa zamilovať do Eucharistie – Slovenský dohovor za rodinu (slovenskydohovorzarodinu.sk)

Nanovo obnoviť moc Eucharistie – Slovenský dohovor za rodinu (slovenskydohovorzarodinu.sk)

Eucharistia – najjednoduchší spôsob ako sa dostať do neba (slovenskydohovorzarodinu.sk)

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás