Pred niečo viac ako rokom pápež František ukončil sériu štrnástich stredajších audiencií venovaných téme rozlišovania. Zdá sa, že táto séria bola značne prehliadnutá alebo zabudnutá, čo je veľká škoda.
Na začiatku série pápež poznamenal, že „rozlišovanie je dôležitý úkon, ktorý sa týka každého, pretože rozhodnutia sú podstatnou súčasťou života“.
Jeho výrok vyvoláva dve dôležité otázky: Čo je to rozlišovanie a ako ho môžeme praktizovať? V nasledujúcom texte sa pozrieme na pápežove audiencie a pridáme niekoľko myšlienok od svätého Ignáca z Loyoly. Ignác bol nielen zakladateľom Spoločnosti Ježišovej, rehoľného rádu, ku ktorému patrí aj pápež František, ale aj autorom „Duchovných cvičení“, štýlu rekolekcií, ktoré kladú dôraz na rozlišovanie.
Čo je rozlišovanie? Sloveso rozlišovať pochádza z latinského discernere, čo znamená „oddeliť, odlíšiť, rozlíšiť, vnímať“ od dis- „mimo, preč“ a cernere „rozlišovať, oddeliť, preosiať“. Keď rozlišujeme, snažíme sa vnímať, čo od nás Boh v konkrétnej situácii chce. Aby sme teda mohli rozlišovať, musíme rozlišovať alebo preosievať všetky vplyvy, ktoré by na nás mohli pôsobiť.
Samozrejme, Boh sa nám zjaví, ale my musíme rozlišovať medzi duchovným a svetským. Ovplyvňujú nás naše vlastné túžby a priania, ako aj svet a jeho vplyvy a diabol a jeho pokušenia. Preto pápež zdôraznil potrebu modliť sa, poznať samých seba (a teda aj svoje slabosti a pokušenia, ktoré nás rozptyľujú), túžby, ktoré nás sprevádzali počas života, a vlastné životné skúsenosti.
Pohľad späť na život: Cesta k hlbšiemu porozumeniu
V dnešnom uponáhľanom svete, kde sa často naháňame za vonkajšími úspechmi a materiálnymi hodnotami, môže byť pohľad späť na naše vlastné životné skúsenosti mimoriadne dôležitý. Tento aspekt nášho duchovného života však býva často prehliadaný.
Pápež František v jednej zo svojich kázní poznamenal: „Náš život je najvzácnejšou “knihou”, ktorú sme dostali, knihou, ktorú, žiaľ, mnohí nečítajú, alebo tak robia príliš neskoro, pred smrťou. A predsa práve v tejto knihe človek nachádza to, čo nezmyselne hľadá inde.” Tento výrok nás pozýva k tomu, aby sme sa pravidelne zamýšľali nad svojím životom a skúmali, ako nás Boh sprevádzal a viedol na našej ceste.

Duchovná opustenosť a jej význam
Jedným z dôležitých duchovných stavov, ktoré sa môžu objaviť na tejto ceste, je stav opustenosti. V bežnej reči by sme tento stav mohli označiť ako „smútok“, no svätý Ignác z Loyoly mu pripisuje oveľa hlbší význam. V jeho „Duchovných cvičeniach“ definuje opustenosť ako „temnotu duše, nepokoj, pohyb k veciam nízkym a pozemským, nepokoj z rôznych rozrušení a pokušení, pohyb k nedostatku dôvery, bez nádeje, bez lásky, keď sa človek nachádza celý lenivý, vlažný, smutný a akoby oddelený od svojho Stvoriteľa a Pána“.
Tento stav nie je len obyčajnou emocionálnou skleslosťou. Ide o hlbokú duchovnú skúsenosť, kedy sa človek cíti vzdialený od Boha a naklonený k veciam, ktoré ho odvádzajú od duchovného rastu.
Príčiny duchovnej opustenosti
Svätý Ignác nám poskytuje návod, ako rozpoznať príčiny našej duchovnej opustenosti. Uvádza tri hlavné dôvody:
- Naša vlastná lenivosť: Ak sme boli vlažní, leniví alebo nedbalí v cvičeniach zbožnosti, môže sa stať, že si vlastnou vinou odopierame duchovnú útechu.
- Boh nás skúša: Niekedy nás Boh necháva prejsť týmto stavom, aby sme sa posilnili vo viere a ukázali, akú máme cenu v jeho službe aj bez odmeny v podobe duchovnej útechy.
- Pokora: Boh nám umožňuje zažiť opustenosť, aby sme si uvedomili, že všetky duchovné dary sú z jeho milosti, a aby sme neupadli do pýchy alebo márnomyseľnosti.
Tieto príčiny naznačujú, že duchovná opustenosť nás môže pozývať k rastu – či už k prekonaniu vlastnej lenivosti, k posilneniu dôvery v Boha, alebo k prehĺbeniu pokory.
Duchovná útecha: Opačný pól opustenosti
Na druhej strane je tu duchovný stav, ktorý svätý Ignác nazýva „útechou“. Útecha je stav, kedy sa v duši človeka vzbudzuje vnútorné hnutie, ktorým sa rozpaľuje láska k Bohu. V tomto stave človek zažíva rast viery, nádeje a lásky, vnútornú radosť a pokoj, ktoré ho priťahujú k nebeským veciam.
Pápež František však varuje pred falošnými útechami, ktoré môžu prichádzať z vonkajšieho sveta. Tieto falošné útechy sa dajú rozpoznať podľa toho, že ich účinky nie sú trvalé – po počiatočnom zápale sa človek často cíti viac zmätený alebo menej radostný než predtým. Skutočná duchovná útecha však zanecháva trvalé dobré účinky, ktoré sú znakom toho, že sme nasledovali Božiu vôľu.
Rozpoznávanie Božej vôle
Na záver pápež František zdôrazňuje potrebu neustáleho rozlišovania Božej vôle v našom živote. Tento proces zahŕňa čítanie Božieho slova, nasledovanie učenia Cirkvi, silný život modlitby a pomoc duchovného sprievodcu. Tieto nástroje nám pomáhajú preosievať rôzne hlasy sveta a sústrediť sa na ten jediný, ktorý nám ukazuje Božiu cestu.
Duchovný život je celoživotná cesta a pápež nám v týchto audienciách pripomína potrebu neustáleho konzultovania Božieho plánu pre nás. Nech nás tieto lekcie povzbudia k tomu, aby sme sa hlbšie ponorili do rozlišovania Božej vôle a kráčali po ceste, ktorá vedie k plnosti života v Kristovi.
Zdroj: Discernment and Why We should Discern – Catholic Stand
Z angl. originálu preložila: Jesika Senderáková

Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás

Nová brožúra: POTRAT JE DUCHOVNÝ BOJ
- svedectvo Zachary Kinga – Panna Mária mu povedala, že ho volá do svojej armády a jeho úlohou je pomôcť Jej ukončiť potraty
- modlitby uzdravenia a oslobodenia po spontánnom aj umelom potrate
- Zaobstarať si ju môžete tu: POTRAT JE DUCHOVNÝ BOJ (Modlitby uzdravenia, oslobodenia)

DUCHOVNÉ UZDRAVENIE PO UMELOM POTRATE
,,Veď ty si stvoril moje útroby, utkal si ma v živote mojej matky. Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne; všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem. Moje údy neboli utajené pred tebou, keď som vznikal v skrytosti, utkávaný v hlbinách zeme. Tvoje oči ma videli, keď som ešte nebol stvárnený, a v tvojej knihe boli zapísané všetky moje dni, len pomyselné, lebo som ešte ani jeden neprežil.“ (Žalmy 139:13-18)
Božie milosrdenstvo je nekonečné
Ján Pavol II. v Evangelium vitae, 58 píše: „Je pravda, že matka umelý potrat prežíva často dramaticky a bolestne, lebo rozhodnutie zbaviť sa počatého plodu nepochádza vždy z čisto egoistických dôvodov a z pohodlnosti, ale má za cieľ chrániť isté dôležité dobrá, ako je vlastné zdravie alebo dôstojná životná úroveň ostatných členov rodiny. Niekedy prichádza obava, že počaté dieťa bude musieť žiť v takých zlých podmienkach, že sa stane lepšie, ak sa nenarodí. Ale všetky tieto a im podobné dôvody, akokoľvek sú vážne a dramatické, nikdy nemôžu ospravedlniť úmyselné pozbavenie života nevinnej ľudskej bytosti.“
Ak sme podstúpili potrat alebo sme sa na jeho vykonaní nejako podieľali a teraz máme výčitky svedomia, nezúfajme, pretože Božie milosrdenstvo je nekonečné a také obrovské, že dokáže odpustiť všetko, aj tento ťažký hriech, ak ho my ľutujeme a kajáme sa. A odpustenie potrebujeme všetci, nielen čo sa týka potratu, preto si odpúšťajme navzájom, ako Boh odpúšťa dennodenne každému.
,,A buďte k sebe dobrí, milosrdní, odpúšťajte si navzájom, ako aj vám Boh odpustil v Kristovi.“ Ef 4,32
Konkrétne kroky uzdravenia po umelom potrate
- Dať dieťatku meno, pretože Boh nás pozná podľa mena. Dieťatko v žiadnom prípade netreba brať ako zhluk buniek. Pokrstiť ho krstom lásky. Modli sa k nebeskému Otcovi za poznanie mena svojho nenarodeného dieťaťa.
- Ak dieťatko nemohlo mať pohreb, je vhodné dať odslúžiť sv. omšu na úmysel ZA PRIJATIE DO NEBESKÉHO KRÁĽOVSTVA. Sv. omša sa neslúži za odpustenie hriechov pre dieťatko, pretože nemalo žiadne hriechy, iba ak dedičný hriech. Samotný Ježiš sa obetoval aj za toto dieťatko a vzal ho do nebeského kráľovstva.
- Vyznať tento ťažký hriech vo svätej spovedi. Je dobré sa zriecť aj zlých duchov, ktorí prichádzajú s týmto hriechom do života človeka. (,,Zriekam sa ducha potratu. Zriekam sa ducha smrti. Zriekam sa aj všetkých dôsledkov, ktoré tieto hriechy v mojom živote spôsobili. Zriekam sa všetkých duchov, ktorí vošli do môjho života v dôsledku týchto hriechov (používania antikoncepcie alebo v dôsledku spáchania potratov). Zriekam sa všetkých duchovných pút, ktoré ma spútavajú a zväzujú a prosím Boha o odpustenie, prosím, aby ma prikryl svojou prečistou krvou, aby mi preukázal svoje veľké, nesmierne a nepochopiteľné milosrdenstvo.“)
- Povedať kňazovi, koľko detí bolo potratených, či sa používala antikoncepcia v akejkoľvek forme. Povedať, aj keď si nie sme istí, či bolo dieťatko potratené.
- Pokánie, náprava hriechu, úprimná ľútosť hriechu:
- Obrátenie, zmena života, časté prijímanie sviatostí najmä Eucharistie a sv. spovede, pravidelná modlitba.
- Možnosť duchovnej adopcie nenarodeného dieťaťa (9 mesiacov), ako možnosť nápravy a pokánia. Žena sa deväť mesiacov modlí za nenarodené dieťa, ktoré je v ohrození života. Takto môže vyprosiť život pre iné dieťatko.
- Vykonať si púť s úmyslom odprosiť za svoj skutok. Vhodné sú duchovné obnovy, duchovné cvičenia, pôst, almužna, dobré skutky, modlitby oslobodenia, modlitby za vnútorné uzdravenie.
- Každý rok zapáliť sviečku za počatý život (každoročne 25.marec).
- Modliť sa pred potratovými klinikami, za ukončenie potratov. Na Slovensku sú projekty, s ktorými sa môžete zapojiť: 9 mesiacov za život – www.9mesiacovzazivot.sk a 40 dní za život – www.40dnizazivot.sk
- Šíriť kultúru života.
5. Obnovenie krstných sľubov, žena môže prijať pomazanie chorých.
6. Mimoriadne vhodný je duchovno-terapeutický víkendový program Ráchelina vinica, ktorá je určená matkám, otcom, súrodencom, príbuzným, zdravotníkom, ktorí sú poznačení hlbokou bolesťou zo smrti dieťaťa (detí) spôsobenou potratom. Viac informácií získate na www.rachel.rodinabb.sk (3)
V prípade spontánneho potratu je vhodné vykonať prvé dva kroky: pomenovať dieťa, pokrstiť ho krstom lásky a dať odslúžiť svätú omšu za prijatie do nebeského kráľovstva.

VYDALI SME PRE VÁS 2 NOVÉ BROŽÚRY, viac info: KRAĽUJ NÁM KRISTE ; ODPROSUJÚCE POBOŽNOSTI a SVÄTÁ HODINKA

2% Z DANE PRE SLOVENSKÝ DOHOVOR ZA RODINU ❤️🙏🙏 Aj vďaka Vašim 2% pre Vás môžeme naďalej tvoriť bohatý duchovný program, nepretržité RUŽENCOVÉ reťaze, zaujímavé online relácie, články, dokumenty a ešte omnoho viac 🙏🙏🙏 ĎAKUJEME VÁM ❤️ Viac info ako poukázať 2% Z DANE pre Slovenský dohovor za rodinu nájdete tu: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/2-z-dane-pre-slovensky-dohovor-za-rodinu/
Zastávame tradičné hodnoty v súlade s učením Katolíckej Cirkvi. Hlavnou snahou Slovenského dohovoru za rodinu je šíriť Eucharistickú a mariánsku úctu. Organizujeme modlitbové akcie na národnej aj medzinárodnej úrovni, RUŽENCOVÉ A PÔSTNE reťaze, NonStop modlitby svätého RUŽENCA naživo, pravidelné ONLINE RELÁCIE so zaujímavými hosťami na rôzne duchovné témy, denné modlitby NAŽIVO S KŇAZOM – svätý ruženec, zasvätenie, modlitby za uzdravenie a oslobodenie s kňažským požehnaním, ŽIVÉ PRENOSY z pútnických miest a ADORÁCIE. Zaoberáme sa MARIÁNSKYMI ZJAVENIAMI, DUCHOVNÝM ROZLIŠOVANÍM a životopismi svätých. Prinášame denne zaujímavé ČLÁNKY a aktuality zo Slovenska aj zo sveta. ĎAKUJEME, ŽE SA S NAMI MODLÍTE, SLEDUJETE NÁS A PODPORUJETE NÁS.