50 000 ľudí sa pripojilo k poľskému Pochodu za život uprostred tlaku vlády na zrušenie zákazu potratov

Pochod za život v hlavnom meste Poľska sa 14. apríla konal dva dni po tom, ako ľavicová poľská vláda odhlasovala zákony, ktorých cieľom je ukončiť takmer úplný zákaz interrupcií v krajine. Do varšavských ulíc vyšlo 50 000 ľudí na jedno z najväčších podujatí za život v histórii Poľska.

Podľa poľskej webstránky “Notes from Poland” jeden z organizátorov pochodu, Bogusław Kiernicki povedal davu, aby sa zhromaždil na Hradnom námestí. „Chceme, aby mal každý poľský občan právo na život od počatia až po prirodzenú smrť,“ uviedol.

„To, že dovolíme dieťaťu narodiť sa, nie je akt milosti, je to jeho sväté právo,“ dodal.

Organizátori odhadujú, že na podujatí sa zúčastnilo 50 000 ľudí, čo z neho robí najväčšie zhromaždenie za život v Poľsku v 21. storočí.  

„Nevyvesíme bielu vlajku bez ohľadu na to, čo sa stane v Sejme (dolnej komore parlamentu),“ povedal Kiernicki a dodal: „Budeme pokračovať, kým nebudú zaručené práva počatých detí. Budeme tu aj na budúci rok a možno aj o pol roka, ak to bude potrebné.“

Mnohí účastníci mávali bielo-červenými poľskými vlajkami a držali transparenty za život. Na jednom z transparentov bolo napísané: „Toto je Poľsko, nie Brusel, nikto tu nepodporuje potraty,“ čo bola zjavná narážka na uznesenie prijaté Európskym parlamentom, ktoré požaduje, aby sa do Charty základných práv EÚ doplnili potraty.

Olivier Bault z katolíckej právnickej organizácie Ordo Iuris uviedol:

„V nedeľu sa vo Varšave konal veľmi veľký pochod za život, väčší ako všetky predchádzajúce pochody organizované inými pro-life organizáciami, s ktorými často spolupracujeme. My vo Varšave organizujeme náš každoročný pochod za život a rodinu 16. júna, a medzitým sa uskutoční mnoho ďalších podobných pochodov po celom Poľsku.“

50 000 ľudí sa pripojilo k poľskému Pochodu za život uprostred tlaku vlády na zrušenie zákazu potratov 1

Na tomto pochode sa zúčastnila aj predstaviteľka pravicovej strany Konfederacja Karina Bosaková s manželom a ich tromi deťmi. „Sme tu, aby sme pomohli ženám odstrániť ich strach, nie ich dieťa,“ povedala. Odsúdila „radikálne feministky“, ktoré chcú „vynechať mužov“ z rozhodovania o interrupcii.

Podľa súčasného poľského zákona je interrupcia povolená len v prípade ohrozenia zdravia alebo života matky alebo v prípade znásilnenia. Minulý týždeň vládnuca vládna koalícia hlasovala za presadenie niekoľkých návrhov zákonov, ktorých cieľom je umožniť interrupcie. Dva z týchto návrhov zákonov, ktoré predložila Občianska koalícia premiéra Donalda Tuska a Ľavica, by umožnili interrupciu na požiadanie až do 12. týždňa tehotenstva, podobne ako v mnohých iných európskych krajinách.

Predtým, ako sa návrhy zákonov stanú zákonmi, však bude potrebné prekonať niekoľko právnych prekážok. Každý z návrhov zákona si vyžaduje ďalšie hlasovanie v Sejme, aby sa mohol posunúť ďalej. Medzi koaličnými stranami existujú určité nezhody, keďže konzervatívnejšia Tretia cesta by nemusela súhlasiť so zákazom interrupcií v 12. týždni, keďže uprednostňuje reštriktívnejšiu politiku, ktorá povoľuje interrupcie len v prípadoch znásilnenia, ohrozenia zdravia matky alebo abnormalít plodu.

Okrem toho, ak by parlament schválil zákon podporujúci potraty, musel by ho podpísať prezident Andrzej Duda, ktorý vyjadril svoje pro-life názory a je spojencom bývalej konzervatívnej vládnej strany PiS. Okrem toho by prípadný propotratový zákon mohol zrušiť aj poľský ústavný súd (TK), v ktorom dominujú konzervatívni sudcovia, ktorí v minulosti rozhodli, že potraty nenarodených detí v dôsledku abnormalít plodu sú bezpodmienečné.

V súvislosti s možným zrušením zákazu interrupcií v krajine vyzval arcibiskup Tadeusz Wojda, predseda Konferencie poľských katolíckych biskupov, katolíckych veriacich, aby „túto nedeľu vyhlásili za deň osobitnej modlitby na obranu počatého života vo všetkých kostoloch v Poľsku na každej svätej omši“.

Dodal, že Národný pochod za život bude „prejavom úcty k počatému životu, prijatím tohto života v láske a vyjadrením uznania za ťažkosti rodičovstva, ktoré poskytuje deťom možnosť rastu a rozvoja“.

Minulý rok Wojdov predchodca – arcibiskup Stanisław Gądecki varoval katolíckych politikov, že hlasovanie za liberalizáciu prístupu k potratom je naďalej ťažkým hriechom, ktorý ich vylučuje z možnosti prijímať sväté prijímanie. Mnohí z členov poľskej vládnej koalície, ktorí sú za potraty, vrátane Tuska, sa hlásia k praktizujúcim katolíkom.

Zdroj: 50,000 join Polish March for Life in the midst of gov’t push to overturn abortion ban – LifeSite (lifesitenews.com)

Z angl. prekladu preložila Jesika Senderáková

Zdroj titulnej fotky: Tens of thousands march against abortion in Warsaw | Notes From Poland

Video nájdete tu: https://twitter.com/i/status/1779585213477056976

NAJNOVŠIU KNIHU O SV. MAXIMILIÁNOVI M. KOLBE – SVEDOK BEZHRANIČNEJ LÁSKY, ako aj iné knihy a predmety, ktoré máme v ponuke SI MÔŽETE ZAOBSTARAŤ NA ADRESE: sdzr2023@gmail.com

VYDALI SME PRE VÁS 2 NOVÉ BROŽÚRY, V KTORÝCH NÁJDETE POSTUP, AKO INTRONIZOVAŤ BOŽSKÉ SRDCE JEŽIŠOVO A NEPOŠKVRNENÉ SRDCE PANNY MÁRIE V RODINÁCH:

V BROŽÚRE KRAĽUJ NÁM KRISTE, NÁJDETE PÔVOD ÚCTY KU KRISTOVI KRÁĽOVI, SPOLU S VYSVETLENÍM OD ROZALIE CELAKOWNY, SKRZE KTORÚ PÁN JEŽIŠ PROSÍ O INTRONIZÁCIU A TIEŽ MODLITBY KU KRISTOVI KRÁĽOVI. V BROŽÚRE ODPROSUJÚCE POBOŽNOSTI SA DOČÍTATE, ČO TO JE POKÁNIE A PREČO JE DÔLEŽITÉ ODPROSOVAŤ. NÁJDETE TAM POPIS ÚCTY K BOŽSKÉMU SRDCU, KTORÁ SPOČÍVA V SVÄTEJ HODINKE, PRVOPIATKOVEJ POBOŽNOSTI A NEPOŠKVRNENÉMU SRDCU PANNY MÁRIE – KONANIU TZV. FATIMSKÝCH SOBÔT. NÁJDETE TAM TIEŽ HLBOKÝ TEXT ROZJÍMANIA K POBOŽNOSTI SVÄTEJ HODINKY. Objednať si ich môžete na adrese: sdzr2023@gmail.com

50 000 ľudí sa pripojilo k poľskému Pochodu za život uprostred tlaku vlády na zrušenie zákazu potratov 2

Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás

podporte nás sdzr

Zastávame tradičné hodnoty v súlade s učením Katolíckej Cirkvi. Hlavnou snahou Slovenského dohovoru za rodinu je šíriť Eucharistickú a mariánsku úctu. Organizujeme modlitbové akcie na národnej aj medzinárodnej úrovni, RUŽENCOVÉ A PÔSTNE reťaze, NonStop modlitby svätého RUŽENCA naživo, pravidelné ONLINE RELÁCIE so zaujímavými hosťami na rôzne duchovné témy, denné modlitby NAŽIVO S KŇAZOM – svätý ruženec, zasvätenie, modlitby za uzdravenie a oslobodenie s kňažským požehnaním, ŽIVÉ PRENOSY z pútnických miest a ADORÁCIE. Zaoberáme sa MARIÁNSKYMI ZJAVENIAMI, DUCHOVNÝM ROZLIŠOVANÍM a životopismi svätých. Prinášame denne zaujímavé ČLÁNKY a aktuality zo Slovenska aj zo sveta. ĎAKUJEME, ŽE SA S NAMI MODLÍTE, SLEDUJETE NÁS A PODPORUJETE NÁS.

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás