Zdrojom nákazy opičích kiahní môže byť dúhový pochod. Z WHO zaznievajú výzvy na sexuálnu zdržanlivosť

Vedci sa snažia zistiť, prečo sa menej smrteľný vírus príbuzný pravým kiahňam zrazu šíri po celom svete aj mimo endemických území Afriky. Z dostupných zdrojov vyplýva, že ohrozená je najmä LGBTI komunita.

Vírus opičích kiahní prvýkrát objavili u laboratórnych opíc v roku 1958. Odtiaľ pochádza ich názov, ale ich prirodzeným hostiteľom sú hlodavce.

Vírus sa môže preniesť aj na človeka, ale obvykle k tomu dochádza v oblasti strednej a západnej Afriky. Šírenie ochorenia na iné kontinenty je zriedkavé. Ak sa napriek všetkému udeje, nákazy sa merajú v jednociferných číslach.

Situácia v máji roku 2022 je odlišná. K sobote sme registrovali 92 potvrdených prípadov a 28 podozrivých prípadov opičích kiahní v dvanástich štátoch – v Británii, Nórsku, Portugalsku, Rakúsku, Španielsku, Švajčiarsku, Taliansku, Kanade, Spojených štátoch či Austrálii.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) navyše očakáva, že celosvetovo pribudnú ďalšie prípady nákazy opičími kiahňami. Čo zatiaľ o patogéne vieme?

Opičie kiahne nie sú covid, netreba panikáriť, hovoria vedci

Vírus opičích kiahní je blízkym príbuzným vírusu spôsobujúceho pravé kiahne, ktoré sme vďaka očkovaniu eradikovali a už sa nevyskytujú. Pri ťažkých klasických formách ochorenia bola ich smrtnosť často až 25 percent.

Opičie kiahne však nie sú pravé kiahne. Často sa pri nich uvádza úmrtnosť okolo desať percent, ale tá sa vzťahuje na kmeň, ktorý infikoval ľudí v povodí Konga, pripomína The Atlantic. U iných chudobných vidieckych afrických obyvateľov sa úmrtnosť opičích kiahní blíži k jednému percentu.

Úmrtia vo vyspelých štátoch s rozvinutou zdravotníckou infraštruktúrou takmer nenastávajú.

Medzi obvyklé symptómy opičích kiahní patrí horúčka, bolesti svalov, opuch lymfatických uzlín, zimomriavky, vyčerpanosť a vyrážky podobné ovčím kiahňam. Choroba trvá dva až štyri týždne a chorý nemusí dodržiavať špecifickú liečbu. Podľa potreby sa mu poskytnú antivirotiká.

Podľa existujúcich štúdií sa opičie kiahne nešíria ľahko vzduchom na veľké vzdialenosti. Prenášajú sa prostredníctvom kontaminovaných povrchov alebo kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého. Inkubačná doba ochorenia je zvyčajne 6 až 13 dní, no v ojedinelých prípadoch môže byť aj dlhšia.

Porovnanie s koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý sa šíril aerosólmi, teda neobstojí a strach z druhej pandémie nie je na mieste.

K dnešnému dňu je R0 [priemerný počet ľudí, ktorí sa chorobou nakazia od jednej infikovanej osoby pozn. red.] opičích kiahní menej ako jeden. „Pokiaľ je známe, skutočne nejde o vírus, ktorý by sa v populácii šíril ako covid. Prenos z človeka na človeka si vyžaduje skutočne úzky kontakt,“ konštatuje epidemiologička Andrea McCollumová z Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Chránia vakcíny proti pravým kiahňam, netreba nové

Od covidu oddeľuje túto chorobu aj ďalší aspekt – účinné očkovanie. Vakcína proti pravým kiahňam chráni približne na 85 percent aj proti opičím kiahňam, pripomína slovenská lekárka Lívia Hlavačková.

Očkovanie proti pravým kiahňam sme v niekdajšom Československu zrušili v roku 1980, keď sme ich vyhubili. Mladšie generácie sú teda zraniteľnejšie aj proti opičím kiahňam. Dobrou správou je, že v prípade potreby nemusíme vyvíjať novú vakcínu. Stačí spustiť výrobu starej overenej očkovacej látky, ktorá má dokonca na prevenciu tejto choroby licenciu.

Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) zverejní odporúčania ohľadom možných vakcinačných programov v pondelok. V krajnom prípade by sa imunizovali blízke kontakty pacientov s potvrdenými kiahňami.

Pôvod patogénu sa dozvieme v najbližších dňoch

Zatiaľ nevedno, prečo sa zriedkavý vírus objavuje v desiatkach prípadov po celom svete. Odborníci operujú s viacerými možnosťami. V hre je napríklad nový prenosnejší kmeň opičích kiahní či častejšie cestovanie po zrušení globálnych protipandemických obmedzení.

Európski vedci sekvenujú vzorky zo súčasných ohnísk s cieľom zistiť, či obsahujú mutácie, ktoré by mohli zmeniť ich vlastnosti. V priebehu týždňov by sme mali mať jasnejšiu predstavu o tom, ako sa existujúce prípady začali a či sú medzi nimi súvislosti.

Zdrojom nákazy opičích kiahní môže byť dúhový pochod. Z WHO zaznievajú výzvy na sexuálnu zdržanlivosť 1

 Ilustračné obrázky epidémie opičích kiahní v Konžskej demokratickej republike v roku 1997. Foto: TASR/AP

Odborníci už vopred varujú, že je dôležité vyhnúť sa stigmatizácii infikovaných ľudí. Mnohé zo súčasných prípadov sa týkajú homosexuálov. Sex zahŕňa dlhodobý blízky kontakt, čo je spôsob, akým sa vírus bežne šíri. Tento vzor prenosu sa však v predchádzajúcich epidémiách opičích kiahní nevyskytol.

Predstaviteľ WHO a špecialista na infekčné choroby David Heymann pre agentúru Reuters povedal, že WHO operuje s teóriou, že opičie kiahne sa šíria sexuálnym kontaktom. „Zdá sa, že vírus sa dostal do populácie v sexuálnej, genitálnej forme a šíri sa rovnako ako sexuálne prenosné infekcie, čo zosilnilo jeho prenos po celom svete,“ skonštatoval Heymann.

CELÝ ČLÁNOK SI NÁJDETE TU: https://dennikstandard.sk/208889/zdrojom-nakazy-opicich-kiahni-moze-byt-duhovy-pochod-z-who-zaznievaju-vyzvy-na-sexualnu-zdrzanlivost/

podporte nas - prispevky

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás