Zázračný lekár z radov svätých. Svätý Jozef Moscati

Sviatok svätého Jozefa Moscatiho je 16. novembra. Je to jeden zo svätých, ktorého väčšina katolíkov veľmi nepozná. Keďže jeho sviatok pripadá na rovnaký deň ako sviatok dvoch ďalších dynamických svätíc (sv. Gertrúda a sv. Margaréta Škótska), býva často prehliadaný. Veľmi sa to podobá na to, aký bol jeho život, jednoduchý a ako on sám hovorí „nič výnimočné“.

Tu je 15 faktov, ktoré môžu zmeniť váš názor a vďaka nim budete tento rok oslavovať jeho sviatok.

1. Na začiatku

Svätý Jozef pochádzal zo šľachtickej rodiny, ale rozhodol sa nepokračovať v odkaze svojho otca v oblasti práva a politiky. Namiesto toho sa rozhodol stať sa lekárom po tom, čo jeho starší brat Alberto počas vojenskej služby spadol z koňa a utrpel nezvratné poškodenie hlavy.

2. Stelesnenie dobročinnosti

Svoje povolanie lekára využíval v službe chudobným. Keď si pacient nemohol dovoliť svoje lieky alebo dokonca jedlo, poslal ho domov s peniazmi v obálke, aby sa uistil, že dostane to, čo potrebuje. Dokonca nechal svoje vlastné peniaze pod vankúšmi chudobných. Raz povedal jednému študentovi: „Nie veda, ale láska zmenila svet.”

3. Objav, ktorý pomáha dodnes

Jeho výskum viedol k objavu inzulínu, ktorý diabetikom zachraňuje život, nepochybne inšpirovaný smrťou jeho matky na túto chorobu.

4. Služba Prestíž

Odmietol možnosť mať profesorskú stoličku, aby mohol naďalej slúžiť svojim pacientom a školiť budúcich lekárov, ktorí by im mohli v budúcnosti pomôcť.

5. “Vyslobodím ich z moci podsvetia, od smrti ich vykúpim.”

V pitevni Ústavu anatomickej patológie umiestnil krucifix, na ktorom bola napísaná časť z Ozeáša 13, 14.

6. Armáda hovorí: „Nie, ďakujeme.“

Talianske ozbrojené sily ho odmietli, pretože verili, že by im mohol lepšie poslúžiť pri starostlivosti o ranených, ktorí bojovali v prvej svetovej vojne. Jeho životopis uvádza, že počas tejto doby ošetril takmer 3000 vojakov.

7. “Slobodný”

Celý život zostal slobodným mládencom. Vo veku 34 rokov zložil súkromný sľub, že zostane v celibáte (niečo, k čomu sa cítil povolaný) a rozhodol sa najlepšie slúžiť Bohu prostredníctvom svojho povolania lekára.

Zázračný lekár z radov svätých. Svätý Jozef Moscati 1

8. Boh a sviatosti pre všetkých

Napriek tomu, že navštevoval agnostickú a antiklerikálnu univerzitu v Neapole, jeho viera naďalej dozrievala. Denne navštevoval svätú omšu a Eucharistia bola stredobodom jeho sveta. Predtým, ako vyšetril pacienta alebo vykonal akýkoľvek výskum, bolo známe, že sa postavil do Božej prítomnosti v adorácii. Po tom, čo sa stal lekárom, ak vedel, že duchovný život jeho pacienta je v ohrození, predpísal mu aj dávku sviatostí ako súčasť svojho liečebného plánu pre neho. To platilo najmä vtedy, ak mal pacient podstúpiť operáciu akéhokoľvek druhu. Sviatosti považoval za „prvý liek“.

9. Nadprirodzený dar

Hovorí sa, že mal dar byť schopný diagnostikovať a poskytnúť pacientovi plán liečby tak, že si jednoducho vypočul jeho symptómy, niekedy aj bez toho, aby ho videl. Pripisovalo sa mu veľa zázrakov, už počas jeho života.

10. Úcta k rehoľnému životu

Svätý Jozef rozpoznal, že sa stane jezuitom. Jezuiti si však mysleli, že bude lepšie, ak zostane mimo rehoľného sveta. Namiesto toho sa stal františkánom tretieho rádu, žil jednoducho a zložil dobrovoľný sľub chudoby. Odpovedal aj tým, že odmietol účtovať kňazom alebo rehoľníkom poplatky kvôli úcte, ktorú cítil k ich povolaniam.

11. Brilantná myseľ

Študoval a zdokonalil sa v 20 rôznych lekárskych špecializáciách, aby čo najlepšie slúžil ostatným.

12) “Mamin chlapec

Bol známy tým, že nosil vo vrecku ruženec, aby mal pri sebe našu Presvätú Matku (a v druhom vrecku kríž Pána Ježiša) vždy, keď potreboval urobiť dôležité rozhodnutia.

13. Svätá smrť

Zomrel o 15:00hod. – hodine Božieho milosrdenstva – v utorok Veľkého týždňa, v apríli 1927. Pochovaný na Zelený štvrtok, čo niektorí vysvetľujú, tým že to bolo ideálne pre jeho veľkú lásku k Eucharistii.

14. Ten, ktorý Ho urobil svätým

Zázrak, ktorý ho katapultoval do stavu svätý, bol prípad mladého železiara, ktorý umieral na leukémiu. Raz v noci sa matke toho muža snívalo o lekárovi v bielom plášti. Nevedela, kto bol doktor, ale neskôr ho identifikovala ako doktora Moscatiho, keď jej ukázali jeho fotku. Jej syn sa krátko po sne dostal do remisie a bol v poriadku.

15. Jeho vlastnými slovami

Jeho najznámejší citát je:

„Pamätajte, že sa musíte vysporiadať nielen s telami, ale aj so stonajúcimi dušami, ktoré k vám prichádzajú. Koľkých trpiacich ľudí s ľahkosťou upokojíte, keď im poradíte a prehovoríte priamo do duše, namiesto toho, aby ste im stále dávali recepty na lieky! Radujte sa, lebo veľká bude vaša odmena; ale budete musieť dať dobrý príklad povznesenia svojho ducha k Bohu.“

Tieto fakty sú len špičkou ľadovca. Jeho život je oveľa zaujímavejší a inšpirujúci ako tieto krátke úryvky. Dôrazne odporúčame, aby ste si prečítali životopis alebo dokonca pozreli film založený na jeho živote.

Či už ste slobodný laik alebo laička, lekár (súčasný, budúci alebo ctižiadostivý po kariére), alebo máte chronické choroby, ktoré vás občas zdržia, nevieme si predstaviť lepšieho patróna ako svätého Jozefa Moscatiho.

ZDROJ: https://modlitba.sk/zazracny-lekar-z-radov-svatych-svaty-jozef-moscati/

2% Z DANE PRE SLOVENSKÝ DOHOVOR ZA RODINU ❤️🙏🙏 Aj vďaka Vašim 2% pre Vás môžeme naďalej tvoriť bohatý duchovný program, nepretržité RUŽENCOVÉ reťaze, zaujímavé online relácie, články, dokumenty a ešte omnoho viac 🙏🙏🙏 ĎAKUJEME VÁM ❤️ Viac info ako poukázať 2% Z DANE pre Slovenský dohovor za rodinu nájdete tu: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/2-z-dane-pre-slovensky-dohovor-za-rodinu/

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás