Trans plavkyne už nebudú môcť súťažiť so ženami, rozhodla Medzinárodná plavecká federácia

Účasť transrodových športovcov, v tomto prípade bývalých mužov, na ženských elitných pretekoch v plávaní je minulosťou. Ak plavci majú za sebou aspoň časť mužskej puberty, so ženami nebudú môcť súťažiť. Hovorí sa tiež o vytvorení špeciálnej otvorenej kategórie pre ľudí, u ktorých je takzvaná rodová identita odlišná než biologické pohlavie.

Medzinárodná plavecká federácia (FINA) hlasovala za zastavenie účasti transrodových športovcov na ženských elitných pretekoch za predpokladu, ak majú za sebou akúkoľvek časť mužskej puberty a podstúpili počas alebo po nej zmenu rodu.

Rozhodnutie padlo na mimoriadnom kongrese FINA počas majstrovstiev sveta v Budapešti. Väčšiu spravodlivosť pre nežnejšie pohlavie podporilo 71 percent členov.

„Prístup FINA pri navrhovaní tejto politiky bol komplexný, vedecky založený a inkluzívny, a čo je dôležité, prístup FINA zdôrazňoval spravodlivosť v súťažení,“ povedal Brent Nowicki, výkonný riaditeľ menovanej organizácie.

FINA sa takisto zameria na vytvorenie „otvorenej“ kategórie na súťažiach pre plavcov, ktorých takzvaná rodová identita je odlišná od pohlavia pri narodení. Podľa denníka Le Monde v nej budú muži aj trans osoby. „Vytvorenie otvorenej kategórie bude znamenať, že každý bude mať možnosť súťažiť na elitnej úrovni,“ povedal prezident FINA Husain Al-Musallam.

CELÝ ČLÁNOK SI MÔŽETE PREČÍTAŤ TU: https://dennikstandard.sk/218910/trans-plavkyne-uz-nebudu-moct-sutazit-so-zenami-rozhodla-medzinarodna-plavecka-federacia/

podporte nás sdzr

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás