Svätá Hyacinta Marto, patrónka rozjímania o pekle?

peklo

?? Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme ? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

Najpôsobivejší obrázok troch vizionárov z Fatimy je ten, ktorý bol urobený krátko po tom, čo mali víziu pekla. Zdá sa, že výraz svätej Hyacinty, najmä jej pohľad, prepadáva vážnym úvahám.

Peklo: Tajomstvo Fatimy

Vízia pekla trvala iba chvíľu, ale z výrazov na ich tvárach je zrejmé, ako hlboko ich poznačila. Aký hororový film sa skutočne dá porovnať s tragédiou, keď vidíme, ako zatratené duše horia vo večnom ohni a trpia mučivými bolesťami? Aký thriller sa dá porovnať s víziou diablov? Aká kakofónia by sa dala porovnať s krikom zatratených? Sama sestra Lucia pripustila, že by zomreli od strachu, keby ich Panna Mária nedržala.

Bohužiaľ, pretože moderný človek je tak nasýtený strašnými obrázkami z filmov, televíznych programov a videohier, samotná zmienka o pekle občas nevyvoláva žiadny strach. Hoci dve tretiny Američanov skutočne veria v existenciu pekla – jedna tretina buď pochybuje o existencii, alebo ju popiera. Samotné vnímanie pekla bolo výrazne skreslené, čo sa odráža v literatúre, videohrách a filmoch. Moderný človek to považuje za prskanie apatie, skepticizmu, cynizmu alebo kritiky.

Tí, ktorí sú voči peklu apatickí, neveria Bohu, a ak vôbec, niekoho odsúdi do pekla, takže sa nemusíte obávať. Tí, ktorí sú skeptickí, jednoznačne popierajú jeho existenciu. Tí, ktorí sú cynickí, veria, že peklo je proste spisovateľské zariadenie pre rozprávky a mýty. Tí, ktorí sú v rozpore, veria, že peklo je večná strana, kam chodia všetci „chladní“ ľudia. „Čestní sú nudní,“ myslia si, „tak všetci idú do neba.“ Ich odôvodnenie pokračuje: „Naopak, hriešnici sú vzrušení, zaujímaví a plní života a všetci idú do pekla.“ Tí, ktorí sú kritickí, sa domnievajú, že „to“ by sa nikdy nemalo spomenúť v slušnej spoločnosti, oveľa menej deťom. Každú zmienku o pekle nazývajú v kontexte duchovného života ako „strašidelnú taktiku“. Podľa ich názoru je Boh nekonečnou láskou, spravodlivosťou a milosrdenstvom.

Rozjímanie o pekle je akt zbožnosti

Avšak svätí povzbudzovali meditáciu o pekle ako nevyhnutnú oddanosť. Meditácia nad peklom sa považovala za poslednú bariéru, ktorá zabránila tomu, aby duše neskĺzali do bahna hriechu. Niektorí to teraz vidia ako prekážku v láske k Bohu. Bol to nástroj v príručkách duchovného života, ktorý nám pomáhal pochopiť závažnosť hriechu. Niektorí ho teraz používajú ako zbraň proti nekonečnej Božej spravodlivosti, čím popierajú, že Boh môže byť rovnako nekonečne milosrdný a nekonečne spravodlivý. Býval to akt zbožnosti, ktorý nám pomohol túžiť po nebi ešte viac. Teraz je jednoducho pripustený ako „strašidelná taktika“ a má malý alebo žiadny úžitok alebo má negatívny vplyv na duchovný život človeka.

Existuje nejaký význam v meditácii o pekle? Zdá sa, že Panna Mária si to myslí. V skutočnosti, Panna Mária z Fatimy to uložila trom deťom počas tretieho zjavenia 13. júla 1917 . Traja vizionári, Lucia, František a Hyacinta mali iba 10, 9 a 7 rokov, keď im Panna Mária ukázala víziu pekla. Podľa svedectva Lucie, 2 lúče vychádzajúce z ruky Panny Márie prenikli do zeme a uvideli obrovské ohnivé more. Videli duše hádzané okolo a padajúce ako iskry z veľkého požiaru. Videli hrozných démonov v tvare neznámych zvierat. Počuli výkriky a stonanie beznádeje. Vystrašení touto víziou hľadali ochranu Panny Márie. Panna Mária z Fatimy im povedala; „Videli ste peklo, kam idú duše úbohých hriešnikov. Aby ich Boh zachránil, chce založiť oddanosť môjmu Nepoškvrnenému Srdcu.“

Hyacinta, hoci mala iba sedem rokov, bola hlboko poznačená vážnosťou tohto zjavenia, najmä tej časti, kde Panna Mária povedala: „Toľko duší ide do pekla, pretože len málo ľudí ponúka obete za ich obrátenie.“ Bola to požiadavka, ktorú si vzala k srdcu. Namiesto toho, aby ich táto skúsenosť zjazvila, táto vízia sa stala kľúčovou v raste jej duchovného života.

Svätá Hyacinta Marto, patrónka rozjímania o pekle? 1
Fotografia Hyacinty, Lucie a Františka po vízii pekla. Výraz ich tváre hovorí za všetko… Obrázok prevzatý z: http://www.wafowa.org/styled-2/index.html

Je strach z pekla prekážkou duchovnému životu?

Lucia vo svojej tretej spomienke uvádza, že „vízia pekla Hyacintu vydesila natoľko, že konala všetky pokánia a obete, ktorými mohla zabrániť, aby tam nejaké duše odišli.“ Ako dospelo také malé dievča k takým svätým ašpiráciám, ktoré patria jedinečne svätým veľkým postavám? Lucia odpovedá, že „najskôr to bolo vďaka zvláštnej milosti, ktorú jej Boh udelil prostredníctvom Nepoškvrneného Srdca Panny Márie ; po druhé, videním pekla a nešťastných duší, ktoré do neho padajú.“ Lucia naďalej zdôrazňuje veľmi dôležitý bod: „Existujú ľudia, dokonca aj oddaní, ktorí sa niekedy boja hovoriť o pekle deťom, aby ich nevystrašili, ale Boh neváhal ukázať to trom deťom, z ktorých jedno malo iba 7 rokov.“

To bolo kľúčové pre pochopenie obdivuhodnej svätosti tohto nevinného dievčaťa. Aj keď bola mladá, videla vážnosť tejto skutočnosti. Lucia vo svojej spomienke uvádza, že Hyacinta často meditovala a potom náhle zvolala: „Peklo! Peklo! Ako je mi ľúto, za dušami, ktoré idú do pekla! A ľudia tam horia živí, ako drevo v ohni! “ Hyacinta sa triasla, vysvetľuje Lucia, potom si kľakla na zem a modlila sa: „Ó, Ježišu, odpusť nám naše hriechy, zachráň nás od pekelného ohňa a priveď do neba všetky duše, najmä tie, ktoré najviac potrebujú tvoje milosrdenstvo.“

Fatimské modlitby

Hyacinta sa opýtala, čo spôsobuje, že ľudia idú do pekla, a spýtala sa svojej sesternice. Lucia jej odpovedala: „Možno nechodia na omšu v nedeľu, kradnú, hovoria zlé slová, nadávajú .“ Hyacinta lamentovala: „Je mi ľúto hriešnikov! Ach, keby som ich mohla len nechať vidieť peklo! “ „Ak ti  Panna Mária dovolí,“ povedala Hyacinta Lucii, „povedz každému, aké to je, aby mu mohli uniknúť tým, že sa nebudú dopúšťať hriechov.“ Potom zvolala: „Toľko padalo do pekla! Toľko v pekle! “

Malé dievča bolo presvedčené, že poznať peklo by bolo dobré pre spásu duší. Pýtala sa Lucie: „Prečo Panna Mária neukáže peklo hriešnikom? Keby to videli, nikdy by viac nehrešili a nemuseli by tam chodiť.“

Hoci Panna Mária nikdy neukázala všetkým víziu pekla, mnoho svätých opísalo rôzne aspekty utrpenia v pekle.

Svätí trpiaci v pekle

Svätý Ignác z Loyoly, Svätý Tomáš Akvinský, Svätá Terézia z Avily a Svätá Katarína zo Sienny okrem iného zdôrazňujú, ako utrpenie v pekle zahŕňa útok na našich päť zmyslov. Oheň a utrpenie pekla sú viac ako bolesť akéhokoľvek mučenia alebo utrpenia na Zemi. Zápach v pekle je viac ako najhroznejšia jama špiny. Chuťové poháriky hriešnikov v pekle budú nasýtené najhoršou chuťou. Hlasy v pekle sa skladajú z nárekov a výkrikov utrpenia, rúhania a zúfalstva. Oči v pekle sa nebudú pozerať na dokonalé postavy alebo atraktívne tváre alebo telá, ale uvidia zdeformované hnijúce telo zatrateného a znetvoreného stelesnenie diabla.

Svätí tiež učia, ako je fyzické utrpenie najmenším utrpením. Morálne, emocionálne, psychologické, kultúrne, sociálne a duchovné utrpenie je omnoho viac.

Malý počet spasených

V pekle nie sú žiadni priatelia, ktorí by vás potešili. Peklo je plné najodpornejších ľudí, ktorí by sa o svojich susedov nemohli zaujímať menej. Charita je cnosť, ktorá patrí spravodlivým. Namiesto toho každý odsúdený myslí len na seba. Predstavte si, že ste uviazli vo veľmi dlhej jazde autom s egocentrickým narcisom. To môže slúžiť ako referenčný bod toho, aký je spoločenský život v pekle.

Toto všetko je však v porovnaní s tým, ako svätí vysvetľujú, nič, a najväčšie utrpenie v pekle je bolesť zo straty, večná strata blaženého videnia Boha.

Vďaka krátkej vízii pekla sa svätá Hyacinta stala svätým obhajcom obrátenia hriešnikov. Vynaložila úsilie celého života, aby ponúkla toľko obetí za ich obrátenie ako len mohla.

Rozjímanie o pekle treba vnímať ako dôležitý akt zbožnosti, dokonca aj pre deti. Hyacinta je na to dokonalým vzorom. V ľuďoch viery by peklo nemalo spôsobiť zúfalstvo. Je to príležitosť vidieť závažnosť hriechu a vážnosť a večné následky tohto života. Predovšetkým by malo ľudstvu pripomínať potrebu modliť sa a ponúkať obete za obrátenie hriešnikov.

Zdroj: tfp.org, Obrázok: Pixabay

Prevzaté z: https://modlitba.sk/?p=15772

Svätá Hyacinta Marto, patrónka rozjímania o pekle? 2

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás