Sv. Gemma Galgani – diamant katolíckej cirkvi

Dnes – 11.4. má sviatok sv. Gemma Galgani, ktorá je patrónkou Slovenského dohovoru za rodinu. Poznáte túto veľkú svätú? Jej popularita naberá na sile najmä v posledných rokoch. V tomto článku si môžete prečítať jej stručný životopis, aj dva príbehy uzdravenia z rakoviny na jej príhovor. Ak sa o nej chcete dozvedieť viac, prinášame vám online reláciu o sv. Gemme Galgani, ktorú nájdete na konci článku.

Životopis Gemmy Galgani

Sv. Gemma Galgani sa narodila v talianskej dedinke neďaleko mesta Lucca. Od malička bola vychovávaná v náboženskom duchu a vďaka príkladu svojej pobožnej matky Angely si už v útlom detstve obľúbila modlitbu.

Keď mala Gemma iba sedem rokov, matka ochorela na tuberkulózu a zakrátko zomrela. Po jej smrti začala navštevovať polo internátnu školu, ktorú viedli sestry sv. Zity. Medzi vyučovaním mávali sv. omše a spoločné modlitby. Gemma tu bola veľmi šťastná. Milovala modlitbu i štúdium, v ktorom vynikala. Medzi spolužiačkami i učiteľmi bola veľmi obľúbená. No jej radosť zo štúdia netrvala dlho. Keď mala 16 rokov, zomrel jej 18-ročný brat. V tom čase aj ona ochorela a tri mesiace ostala pripútaná na lôžku. Nakoniec sa vyliečila, no jej zoslabnuté telo jej už nedovoľovalo vrátiť sa späť do školy.

Keď mala 19 rokov, zomrel jej otec. Malé imanie, ktoré deťom zanechal zhabali exekútori. Deti rozdelili a dostali sa do opatery k príbuzným. Gemma išla k tete Caroline do Camaiore. Tu sa istý bohatý mladík do nej zamiloval a požiadal ju o ruku. Sobáš s ním by ju vytrhol z biedy a zabezpečil na celý život. Ona však už bola zasnúbená s Ježišom a preto prosila tetu, aby ju pustila späť do rodného domu.

V spustnutom dome však ochorela – zakrivila sa jej chrbtica, ochrnula na nohy, stratila sluch a vypadávali jej vlasy. Ľudia jej nevedeli pomôcť. Až na príhovor ctihodného Gabriela Possentima bola zázračne uzdravená.

Túžila po kláštornom živote, no bola odmietnutá. Prijala to ako Božiu vôľu – žiť opustená v starom dome. 8. júna 1899 dostala stigmy. Objavovali sa každý štvrtok okolo ôsmej hodiny večer a mala ich do piatku, asi do tretej popoludní. Okrem rán po klincoch mala Gemma aj ďalšie rany, ktoré utŕžil náš Pán pri umučení. Bola mysticky bičovaná, potila sa krvou, na hlave mala rany od tŕňovej koruny a na pleci ranu, ktorú spôsobila váha kríža.

Toto všetko sa nám môže zdať príliš kruté, najmä ak vezmeme do úvahy, že išlo o 21 ročné dievča. No Gemma sa na tieto chvíle bolesti tešila a na utrpenie sa pripravovala ako na vlastnú svadbu. Hovorila: „Ježiš, urob ma podobnou Tebe. Dovoľ mi trpieť s Tebou. Nešetri ma.“

Súčasťou jej života boli dve nadprirodzené bytosti: diabol a Anjel strážny. Gemma zažívala priame útoky diabla, ktorý ju fyzicky napádal, zjavoval sa jej v príšerných podobách, hádzal ju o zem, trhal vlasy. Spočiatku bolo mladé dievča veľmi vystrašené, ale keď vzývala sv. Gabriela a Pannu Máriu, diabol sa musel stiahnuť. Gemma s úsmevom hovorí: „Keby ste videli, ako utekal, keď sa zjavil niekto z nich.“

Gemma videla svojho Anjela a mohla sa ho dotýkať. Bol jej ako vlastný brat. Často sa spolu modlili a recitovali žalmy. Okrem toho ju ochraňoval v každom nebezpečenstve a pri útokoch diabla. Raz sa zdržala dlhšie v kostole. Vonku už bola tma. Vtedy sa jej zjavil a odprevadil ju domov, ani nešla po ulici sama.

V januári 1903 ochorela na tuberkulózu. Choroba rýchlo postupovala až vychudla na kosť a kožu. Popri ťažkej chorobe znášala aj duchovné utrpenia – útoky diabla, duchovnú opustenosť a samotu. Ale ona to všetko obetovala Bohu na zmiernenie urážok, ktoré sa mu dostávajú od hriešnikov. 11. apríla 1903 zomrela v tichosti s úsmevom na perách. Mala 25 rokov.

Za blahoslavenú bola vyhlásená v roku 1933 a za svätú 2. mája 1940 – len 37 rokov po jej smrti. Stala sa patrónkou v pokušení diabla a patrónkou sirôt. Je považovaná za zvláštnu spoločníčku opustených a niekedy sa volá aj „svätá proti samote“.

Príbeh 10 – ročného dievčatka uzdraveného na príhovor sv. Gemmy

Sv. Gemma Galgani - diamant katolíckej cirkvi 1
Elisa Scarpelli 2. mája 1940 na kanonizácii Gemmy Galgani

„…vzala obrázok Gemmy a plná viery a nádeje si odstránila obväzy zo svojej tváre a priložila si jej obrázok priamo na rakovinové vredy. Obrátila sa na Gemmu vlastnými slovami: „Gemma … pozri sa na mňa a zľutuj sa nado mnou; prosím, uzdrav ma!“ V tom okamihu sa rany okamžite uzdravili…“

14. mája 1933 bola Gemma vyhlásená za blahoslavenú. Priamo v deň jej blahorečenia sa udial zázrak uzdravenia Elisy Scarpelli, 10-ročného dievčatka z talianskeho Lappana, ktorá mala rakovinové vredy šíriace sa z ľavej čeľuste na hornú časť krku, ktoré sa jej začali viditeľne ukazovať v septembri 1932. Najskôr ju rodičia vzali k rodinnému lekárovi, Dr. Augustine Intrieri, ktorý ju pôvodne liečil ľanovými obkladmi bez akejkoľvek odozvy. Potom zvolil chirurgickú operáciu na odstránenie vredov, ktorá však zlyhala. Elisu vzali teda k inému lekárovi, Francescovi Guidovi, ktorý aplikoval rôzne externé masti a to úplne bezvýsledne. Potom niekoľko ďalších lekárov vyskúšalo množstvo liekov bez pozitívneho účinku. V deň blahorečenia Gemmy, Elisa po vypočutí, že Gemma má byť vyhlásená za blahoslavenú svätým otcom, pápežom Piom XI, v ten istý deň vzala obrázok Gemmy a plná viery a nádeje si odstránila obväzy zo svojej tváre a priložila si jej obrázok priamo na rakovinové vredy. Obrátila sa na Gemmu vlastnými slovami: „Gemma … pozri sa na mňa a zľutuj sa nado mnou; prosím, uzdrav ma!“ V tom okamihu sa rany okamžite uzdravili. Elisa pozerala do zrkadla a prekvapená začala kričať „Mama!“ Jej matka, ktorá bola v inej miestnosti, okamžite prišla k nej a po tom, ako videla svoju dcéru úplne uzdravenú, prepadla v dlhotrvajúci plač. Lekári potom potvrdili toto uzdravenie za zázračné, ako to vyžaduje úradný proces kanonizácie.

Sv. Gemma prišla za ňou do nemocničnej izby, po jej slovách „neboj sa, budeš v poriadku“ je dievča zázračne uzdravené

„…Onedlho prišla ďalšia zdravotná sestra a dievča sa opýtalo, kto je tá krásna mladá zdravotná sestra menom Gemma. Odpoveďou bolo, že tam nepracuje zdravotná sestra s týmto menom

Zázrak svätej Gemmy, ku ktorému došlo v New Yorku, bol uverejnený v časopise Monastery-Sanctuary Claustrali Passioniste Fuori Porta Elisa. Má tisíce predplatiteľov po celom svete. Toto je jedinečný príbeh. Tento príbeh napísal brat dievčaťa, ktoré bolo v poslednom štádiu rakoviny. Rodinní príslušníci týchto súrodencov boli oddaní sv. Gemme a často za ňou chodili do Luccy. Dali dievčaťu jednu z jej relikvií. V nasledujúcu nedeľu lekár zavolal bratovi mladej ženy a povedal mu, že môže sestru zobrať domov, pretože už pre ňu nič viac nemôžu urobiť. Jej hodiny boli spočítané. V pondelok sa teda príbuzní pripravovali na jej príchod domov. Medzitým v nemocnici do izby dievčaťa vchádza lekár, ktorý prišiel skontrolovať jej vitálne funkcie. Dievča totiž odrazu hovorí, že sa jej vracajú sily a cíti sa oveľa lepšie. Po dôkladných vyšetreniach lekár v prekvapení opakuje „máte také šťastie, máte také šťastie!“ Dievča je skutočne úplne v poriadku. Čo sa však udialo? Tu však prichádza najväčšie prekvapenie. Podľa slov dievčaťa v nedeľnú noc, keď ležala na svojej izbe, bola veľmi vyčerpaná a vystrašená. Prišla k nej zdravotná sestra na odber krvi. Dievča ju v bolesti prosilo, aby odviedla dobrú prácu. Dievčaťu sa sestra javila zvláštne milá a tak sa jej opýtala na meno. Sestra jej povedala, že sa volá Gemma. Potom, keď bol čas odísť a sestra Gemma odchádzala k dverám, otočila sa a povedala jej: „Neboj sa, budeš v poriadku“.  Onedlho prišla ďalšia zdravotná sestra a dievča sa opýtalo, kto je tá krásna mladá zdravotná sestra menom Gemma. Odpoveďou bolo, že tam nepracuje zdravotná sestra s týmto menom. Každý, kto pozná kazuistiku zázrakov svätej Gemmy vie, že v mnohých iných zázrakoch došlo k rovnakému stretnutiu s Gemmou. Nech sa Pán oslávi na príhovor sv. Gemmy každým svojim zázrakom.

Sv. Gemma Galgani - diamant katolíckej cirkvi 2

Zdroj: Svätá Gemma Galgani ; modlitba.sk

Ak sa chcete dozvedieť viac o sv. Gemme môžete si pozrieť našu online reláciu s názvom Sv. Gemma Galgani – diamant Katolíckej Cirkvi

Podporte nás
Podporte nás

ODPORÚČAME VÁM KNIHU Neuhasiteľný plameň Gemmy Galgani, ktorú si môžete priamo od vydavateľa zakúpiť tu: https://www.zachej.sk/produkt/35045/neuhasitelny-plamen-gemmy-galgani/

Sv. Gemma Galgani - diamant katolíckej cirkvi 3

⏩Aplikáciu Slovenského dohovoru pre každého kresťana katolíka si stiahnete TU:
▶ (Android) https://play.google.com/store/apps/dev?id=6226579243063354869
▶ (iPhone): https://apps.apple.com/sk/app/marianet/id6474481190?l=sk

Sv. Gemma Galgani - diamant katolíckej cirkvi 4

Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

One Response

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás