Portugalskí biskupi energicky protestujú proti schváleniu eutanázie v krajine

?? Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme ? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

„So smútkom a rozhorčením“ reagovala Konferencia biskupov Portugalska na skutočnosť, že tamojší parlament v piatok 29. januára schválil návrh zákona o depenalizácii eutanázie a asistovanej samovraždy.

V osobitnej nóte portugalskí biskupi so zármutkom konštatujú, že takéto schválenie usmrcovania ľudí navyše prichádza v plnej pandémii COVIDu-19, keď sa „všetci chceme nasadiť, aby sa zachránilo čo najviac životov, prijímajúc bezprecedentné obmedzovanie slobody a ekonomické obety“.

„Je protirečením legalizovať smrť v tomto kontexte, odmietajúc lekciu, ktorú nám dáva pandémia o vzácnej hodnote ľudského života, ktorý sa spoločnosť vo všeobecnosti a osobitne zdravotnícky personál snažia zachrániť nadľudským spôsobom“, píšu biskupi.

Návrh zákona, ktorý bol včera schválený „uráža princíp neporušiteľnosti ľudského života potvrdený naším základným zákonom“, dodávajú biskupi pripomínajúc, že aj napriek tomu, že zákon bol prijatý, „ešte môže byť predmetom ústavnej revízie“.

Pre Konferenciu biskupov Portugalska je neprijateľné, aby bola eutanázia „odpoveďou na chorobu a utrpenie“, pretože by to znamenalo „zrieknuť sa zmierňovania utrpenia a vysielať mylnú ideu, že život poznačený bolesťou si viac nezasluhuje ochranu a stáva sa záťažou pre ľudí samých, pre tých čo ich obklopujú, pre zdravotné služby i pre celú spoločnosť“.

Biskupi naopak vyzývajú k ochrane života, „predovšetkým, keď je najkrehkejší, všetkými prostriedkami a osobitne prostredníctvom prístupu k paliatívnej starostlivosti, ktorý väčšina obyvateľstva Portugalska ešte nemá“. 

Odsudzujúc „politiku, ktorá podkopáva dôstojnosť každej ľudskej osoby“, portugalskí biskupi zároveň vyjadrujú žalosť nad „bezprecedentnou kultúrnou involúciou, charakterizovanou absolutizovaním autonómie a sebaurčenia osoby“, proti čomu „treba energicky zareagovať“.

„Teraz viac než kedykoľvek posilňujeme naše predsavzatie starostlivo a láskyplne sprevádzať všetkých chorých, vo všetkých fázach ich pozemského života a predovšetkým vo fáze finálnej“, píšu vo svojej nóte portugalskí biskupi.

Na legalizáciu eutanázie zareagovali spoločným vyhlásením aj viaceré katolícke organizácie, vrátane národnej Charity či Katolíckej univerzity. Spoločne apelujú na poslancov parlamentu, aby prehodnotili svoj postoj pri hlasovaní, ako aj na prezidenta republiky, aby urobil všetko, čo je v jeho silách a zastavil legalizáciu eutanázie v Portugalsku.

Pripomeňme, že nový zákon je výsledkom piatich návrhov schválených Národným zhromaždením vo februári minulého roka. Teraz o jeho osude rozhodne prezident. V októbri bol naopak zamietnutý návrh na vyhlásenie referenda o otázke eutanázie. Ak by bol zákon definitívne prijatý, Portugalsko by sa po Belgicku, Luxembursku a Holandsku stalo štvrtou európskou krajinou, ktorá by legalizovala eutanáziu.

-zk-

Prevzaté z: https://www.vaticannews.va/sk/svet/news/2021-01/portugalski-biskupi-protestuju-proti-schvaleniu-eutanazie.html

Portugalskí biskupi energicky protestujú proti schváleniu eutanázie v krajine 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás