Poľského pacienta vo Veľkej Británii odpojili súdnym rozhodnutím od vyživovania

obrázok je ilustračný

??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

Aktualizované: Poľský pacient R.S. zomrel v utorok 26. januára po tom, ako mu v nemocnici prestali podávať výživu a tekutiny.

Britská neziskovka Christian Concern, ktorá poskytla rodine Poliaka pomoc, uviedla, že pacientovi bolo pozastavené podávanie výživy a tekutín od 13. januára. „Poslednú noc (25. januára) právnici rodiny písali do nemocnice s tým, aby obnovili vyživovanie R.S vzhľadom na jeho diplomatický status zabezpečený Poľskom a tiež rozhodnutie poľského súdu. Nemocnica to však odmietla a cez deň informovala o jeho úmrtí,“ tvrdí Christian Concern v stanovisku.

Poľsko a Veľká Británia zvádzajú zápas o poľského občana, ktorý leží v jednej z anglických nemocníc vo vegetatívnom stave, pričom súdy rozhodli o ukončení jeho vyživovania.

Prípad pripomína kauzu Francúza Vincenta Lamberta, ktorý zomrel po odpojení od vyživovania v lete 2019. V oboch prípadoch bola rodina v otázke ukončenia kŕmenia rozdelená.

Rozdelená rodina

Poliaka v strednom veku, ktorého médiá identifikujú ako R. S., minulý rok v novembri priviezli na urgentný príjem v nemocnici Derriford v Plymouthe na juhozápade Anglicka. Muž, ktorý dlhodobo žije v Anglicku, dostal infarkt, ktorý podľa lekárov spôsobil vážne a nezvratné poškodenie mozgu. Najprv bol v kóme, neskôr sa dostal do vegetatívneho stavu. Podľa lekárov môže žiť ešte päť rokov, ale už nedosiahne vedomie potrebné na rozpoznanie človeka.

Na konci decembra jeho manželka a deti vyjadrili súhlas s odpojením od tekutín a stravy. Naopak, matka a sestra pacienta s rozhodnutím súdu nesúhlasia, poukazujú pritom na to, že R. S. je praktizujúci katolík, ktorý odmietal potratyeutanáziu.

Ako píše talianska agentúra ACIstampa, matka a sestra neuspeli ani na Európskom súde pre ľudské práva, ktorý sa prípadu nezhostil v urgentnom režime, rovnako ESĽP odmietol vydanie pacienta do rodného Poľska.

Následne sa 7. januára obe ženy obrátili na britský Najvyšší súd s dôkazmi, že zdravotný stav R. S. sa zlepšil. Súdu mali ukazovať video natočené mobilom, na ktorom pacient údajne žmurkal. „Nemám žiadne pochybnosti o tom, že R. S. nezaznamenal zlepšenia, takže neexistuje dôvod, prečo by som mal meniť rozhodnutie,“ povedal sudca Najvyššieho súdu Jonathan Cohem.

Medzitým Poliaka dvakrát nakrátko odpojili, najprv na dva dni, potom na päť.

Biskupi píšu ministrovi

V prípade sa začali angažovať predstavitelia Katolíckej cirkvi. Najprv predseda Poľskej biskupskej konferencie arcibiskup Stanisław Gądecki napísal list svojmu náprotivkovi kardinálovi Vincentovi Nicholsovi s prosbou o intervenciu za poľského občana. Bolo to deň po tom, čo sa objavili správy o zastavení vyživovania R. S. „V skutočnosti bol odsúdený na smrť vyhladovaním,“ uviedol Gądecki v liste Westminsterskému arcibiskupovi, ktorý je na čele biskupskej konferencie Anglicka a Walesu. Podľa Gądeckeho rozhodnutie britského súdu otriaslo verejnosťou v Poľsku.

Sudkyňa poľského Ústavného súdu Krystyna Pawłowicz na Twitteri odsúdila verdikt britského súdu, miestnych lekárov nazvala Mengeleho mentálnymi žiakmi s tým, že ich správanie volá do neba o pomstu.

Situácia Poliaka nebola ľahostajná ani biskupom v Anglicku. Ešte 14. januára biskup Plymouthu Mark O’Toole skritizoval verdikt súdu a vyhlásil, že sa modlí za pacienta, jeho rodinu a všetkých, ktorých sa prípad týka.

Anglickí biskupi sa napokon obrátili priamo na ministra zdravotníctva Matta Hancocka. 

„Katolícka cirkev naďalej odmieta definíciu asistovanej výživy a hydratácie ako medicínskej liečby, ktorá sa stala základom lekárskych a právnych rozhodnutí o odobratí asistovanej výživy a hydratácie pacientom,“ napísali 20. januára v spoločnom liste pomocný biskup Westminsteru John Sherrington zodpovedný za bioetické otázky v rámci biskupskej konferencie, biskup Plymouthu O’Toole a kardinál Nichols.

Podľa biskupov poskytovanie jedla a vody veľmi chorému pacientovi, hoci aj za asistencie, predstavuje základnú úroveň starostlivosti. „Táto starostlivosť musí byť poskytovaná vždy, keď je to možné, až kým nie je z lekárskeho hľadiska indikovaná ako nadmerne zaťažujúca alebo nedosahuje svoj účel.“

Rozhodnutie súdu označili biskupi za kontroverzné, keďže R. S. neodmietol stravu a tekutiny a „neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by vnímal asistované vyživovanie ako liečbu“. Ministrovi pripomenuli záujem poľskej strany o prevoz pacienta do vlasti.

Britská vláda vo svojom stanovisku vyjadrila sympatie s pacientom a jeho rodinou, avšak dodala, že právny verdikt bol vydaný „nezávislými súdmi“, takže vláda nemôže v prípade intervenovať.

Nádej v Poľsku?

Podľa Acistampa by mohla byť nádejou pre pacienta poľská klinika Budzik v meste Olštýn, ktorá je známa svojou špecializáciou na liečbu pacientov v kóme a vegetatívnom stave. Nemocnica už deklarovala, že je pripravená prevziať Poliaka do svojej starostlivosti.

Lokálny portál PlymouthLive v pondelok informoval, že vrchní predstavitelia poľskej vlády a justície sa snažia obísť britské zákony a zariadiť pre R. S. diplomatický status s cieľom previezť ho do Poľska.

Námestník poľského ministra spravodlivosti Marcin Warchol oznámil, že diplomatický pas na jeho meno už poslali na poľský konzulát do Londýna, a pokiaľ ho britské úrady uznajú, prípad sa dostane pod poľskú jurisdikciu a tým sa otvorí cesta na prevoz do Poľska.

Súd vo Varšave už medzitým vydal na žiadosť prokuratúry súhlas s transportom R. S. na poľské územie.

Prípad Poliaka v Anglicku pripomína kauzu z roku 2019, keď sa „bojovalo“ o život Francúza Vincenta Lamberta. Ten bol v kóme od roku 2008, keď sa vážne zranil pri autonehode, pričom od roku 2014 sa už nachádzal vo vegetatívnom stave. Lekári sa v tom istom roku zhodli, že mu prestanú prístrojmi podávať tekutiny i výživu.

Podobne ako pri anglickom prípade, na strane lekárov bola Lambertova manželka a viacero ďalších príbuzných. Naopak, rodičia – veriaci katolíci – spolu s jeho nevlastným bratom a sestrou boli proti a bojovali o zvrátenie súdnych verdiktov.

Lambertova matka po smrti syna priznala, že ju osobne povzbudzoval aj pápež. František jej poslal správu, ešte keď bol Vincent nažive, krátko po vynesení rozsudku odsudzujúceho 42-ročného muža na pomalú smrť smädom a hladom.

Rozdiel v prípadoch je ten, že Poliak na juhozápade Anglicka má ešte šancu.

Prevzaté z: https://www.postoj.sk/70537/sud-rozhodol-o-odpojeni-pacienta-od-vyzivovania-chcu-ho-dostat-do-polska

Poľského pacienta vo Veľkej Británii odpojili súdnym rozhodnutím od vyživovania 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás