Pápež: „V mene Boha vás žiadam, zastavte tento masaker!“

Vatikán 13. marca (RV) S ďalšou mocnou výzvou sa zastal nevinných obetí vojny na Ukrajine pápež František. „V mene Boha vás žiadam: zastavte tento masaker!“ – vyslovil s dôrazom z okna nad Námestím sv. Petra v nedeľu 13. marca, v deň, keď vojna na Ukrajine trvá už 18 dní. Svätý Otec práve v tento deň začal desiaty rok svojho pontifikátu.

Na poludňajšiu modlitbu sa zhromaždili pútnici a obyvatelia Ríma, viacerí s ukrajinskými zástavami na znak solidarity. Svätý Otec po udelení požehnania vyslovil vážnym hlasom túto výzvu:

„Bratia a sestry, práve sme sa modlili k Panne Márii. Tento týždeň sa mesto, ktoré nesie jej meno, Mariupoľ, stalo mučeníckym mestom tej drásajúcej vojny, ktorá pustoší Ukrajinu. Zoči-voči barbarstvám zabíjania detí, nevinných ľudí a bezbranných civilistov neobstoja nijaké strategické dôvody: jediné, čo je na mieste, je ukončiť neakceptovateľnú ozbrojenú agresiu skôr, než premení mestá na cintoríny.

S bolesťou v srdci pripájam svoj hlas k hlasu obyčajných ľudí, ktorý úpenlivo prosí o ukončenie vojny. V mene Boha, nech sa načúva volaniu trpiacich a urobí sa koniec bombardovaniam a útokom! Nech sa naozaj a s rozhodnosťou stavia na rokovaní a nech sú humanitárne koridory účinné a bezpečné. V mene Boha vás žiadam: zastavte tento masaker!

Ešte raz by som chcel povzbudiť k prijatiu tak mnohých utečencov, v ktorých je prítomný Kristus, a poďakovať za veľkú sieť solidarity, ktorá sa vytvorila.Prosím všetky diecézne a rehoľné spoločenstvá, aby zintenzívnili modlitby za pokoj. Boh je len Bohom pokoja, nie je Bohom vojny, a ten, kto podporuje násilie, znesväcuje jeho meno. Teraz sa v tichosti modlime za tých, ktorí trpia a za to, aby Boh obrátil srdcia k pevnej vôli po pokoji.“

Námestie Svätého Petra zaplnené pútnikmi sa po pápežovej výzve na minútu ponorilo do ticha.

V úvodnom biblickom zamyslení sa pápež František sústredil na udalosť Ježišovho premenenia na hore, ktoré opisuje evanjelium Druhej pôstnej nedele (Lk9,28-36). Zvlášť dal do pozornosti moment, keď trojicu apoštolov premohol spánok. Takáto ospalosť premohla učeníkov aj v Getsemani, pripomenul pápež. Štyridsaťdňová pôstna doba je „obdobie, v ktorom nás Boh chce prebudiť z vnútornej letargie, z tejto ospalosti, ktorá nedovolí Duchu, aby sa prejavil“.

podporte nás

Svätý Otec dal veriacim aj praktické návrhy. Pri pociťovaní ospalosti a telesnej únavy brániacej modlitbe odporúčal vzývať s dôverou pomoc Ducha Svätého. Jeho druhá rada sa týkala praxe večernej modlitby pred spaním:

„V tomto pôstnom období bude pre nás dobré, ak po námahách každého dňa nezhasneme svetlo v izbe bez toho, aby sme sa postavili do Božieho svetla. … Dajme Pánovi príležitosť, aby nás prekvapil a prebudil nám srdce.“ Po tomto povzbudení pápež František ponúkol dva návody: napr. otvoriť Evanjeliu a nechať sa prekvapiť Božím slovom, alebo hľadieť na kríž a„žasnúť pred bláznivo milujúcou Božou láskou“.

Príhovor pred modlitbou Anjel Pána

2. pôstna nedeľa, 13. marca 2022

Drahí bratia a sestry, dobrý deň!

Evanjelium liturgie tejto druhej pôstnej nedele rozpráva o Ježišovom premenení (porov. Lk 9,28-36). Keď sa modlí na vysokom vrchu, mení svoju podobu, jeho odev je biely a oslnivý a vo svetle jeho slávy sa objavujú Mojžiš a Eliáš, ktorí s ním hovoria o Veľkej noci, ktorá ho čaká v Jeruzaleme, teda o jeho umučení, smrti a zmŕtvychvstaní.

Svedkami tejto mimoriadnej udalosti sú apoštoli Peter, Ján a Jakub, ktorí s Ježišom vystúpili na vrch. Predstavujeme si ich s očami doširoka otvorenými pred týmto jedinečným divadlom. A určite to tak muselo byť. Evanjelista Lukáš však poznamenáva, že «Petra a tých, čo boli s ním, premohol spánok» a že «keď sa prebudili», videli Ježišovu slávu  (porov. v. 32). Spánok troch učeníkov sa javí ako tón, ktorý neladí. Tí istí apoštoli zaspali v Getsemanskej záhrade počas úzkostnej modlitby Ježiša, ktorý ich požiadal, aby bdeli (porov. Mk 14,37-41). Zarážajúca je táto ospalosť v tak dôležitých chvíľach.

Ak však čítame pozorne, vidíme, že Peter, Ján a Jakub zadriemu ešte pred začiatkom Premenenia, teda práve popri tom, ako sa Ježiš modlí. To isté sa stane aj v Getsemani. Je to zrejme modlitba, ktorá trvala dlho, v tichu a rozjímaní. Môžeme si pomyslieť, že na začiatku aj oni zotrvávali v modlitbe, kým neprevážila únava, spánok.

Bratia a sestry, nepodobá sa tento nemiestny spánok toľkým našim vlastným spánkom, ktoré na nás prichádzajú vo chvíľach, o ktorých vieme, že sú dôležité? Možno večer, keď sa chceme modliť, stráviť nejaký čas s Ježišom po dni strávenom v tisíckach náhlení a povinností. Alebo keď je čas prehodiť pár slov s rodinou a my už nemáme silu. Chceli by sme byť bdelší, pozorní, duchaprítomní, nepremeškať vzácne príležitosti, ale nedarí sa nám to, prípadne sa nám to darí len sčasti a málo.

Silné liturgické obdobie Pôstu je v tomto zmysle príležitosťou. Je to doba, v ktorej nás Boh chce prebudiť z našej vnútornej letargie, z tejto ospalosti, ktorá nedovolí Duchu, aby sa prejavil. Pretože – dobre si to zapamätajme – udržanie bdelosti nášho srdca nezávisí len od nás: je to milosť a treba o ňu prosiť. Dokazujú to traja učeníci v evanjeliu: boli dobrí, išli za Ježišom na vrch, ale vlastnými silami nedokázali bdieť. Toto sa stáva aj nám. Avšak prebudili sa práve počas Premenenia. Môžeme si predstaviť, že ich prebudilo Ježišovo svetlo. Tak ako oni, aj my potrebujeme Božie svetlo, ktoré nám dáva vidieť veci inak; priťahuje nás, prebúdza nás, oživuje v nás túžbu a silu modliť sa, nazerať do nášho vnútra a venovať čas druhým. Môžeme prekonávať únavu tela mocou Božieho Ducha. A keď to nedokážeme prekonať, musíme povedať Duchu Svätému: „Pomôž nám, príď, Duch Svätý. Pomôž mi: chcem sa stretnúť s Ježišom, chcem byť pozorný, bdelý.“ Treba prosiť Ducha Svätého, aby nás vytrhol z tejto ospalosti, ktorá nám bráni modliť sa.

V tomto pôstnom čase bude pre nás dobré, ak po námahách každého dňa nezhasneme svetlo v izbe bez toho, aby sme sa postavili do Božieho svetla. Chvíľku sa pomodliť pred spaním. Dajme Pánovi príležitosť, aby nás prekvapil a prebudil nám srdce. Môžeme to urobiť napríklad tak, že otvoríme Evanjelium a necháme sa uviesť do úžasu Božím slovom, pretože Písmo osvetľuje naše kroky a rozpaľuje srdce. Alebo sa môžeme pozerať na Ukrižovaného a žasnúť pred bláznivo milujúcou Božou láskou, ktorá sa nikdy neunaví a má moc premeniť naše dni, dať im nový zmysel, iné svetlo, také, ktoré sme nečakali.

Nech nám Panna Mária pomáha udržať naše srdcia bdelé, aby sme prijali tento čas milosti, ktorý nám Boh ponúka.

(Preklad: Slovenská redakcia VR)

Zdroj: tkkbs.sk

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

One Response

  1. 🔥 Debbie is interested in you! More info: https://cutt.us/G95mP?h=90d1823826c8696a972dfeaceca37917- 🔥 píše:

    oy9ytw

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás