Pápež sa modlí za zosnulých na Francúzskom vojenskom cintoríne na Monte Mario

Vatikán 2. novembra (RV) Francúzsky vojenský cintorín v Ríme, ktorý sa nachádza na vŕšku Monte Mario na pravom brehu Tiberu, má už takmer 75 rokov. Tento rok si ho pápež František vybral na slávenie svätej omše v deň Pamiatky zosnulých 2. novembra.

„Bude to príležitosť pomodliť sa za všetkých zosnulých, a najmä za obete vojny a násilia. Návštevou tohto cintorína sa duchovne pripájam ku všetkým, ktorí sa v tomto čase modlia pri hroboch svojich blízkych, v každom kúte sveta.“

Týmito slovami Svätý Otec v pondelok pri modlitbe Anjel Pána hovoril o úmysle, s akým prichádza v deň liturgickej spomienky na všetkých verných zosnulých na Francúzsky vojenský cintorín, nachádzajúci sa len asi 5 km od Vatikánu. Svätú omšu tu bude sláviť o 11. hodine.

podporte nás sdzr

Pre Rimanov je toto miesto pomerne neznáme, no pre Francúzsko je veľmi symbolické. V minulosti sa tu konali spomienkové slávnosti 11. novembra pri príležitosti ukončenia Prvej svetovej vojny.

Francúzsky vojenský cintorín, ktorý vybudovala a slávnostne otvorila talianska vláda na konci druhej svetovej vojny, vzdáva hold vojakom, padlým v bojoch proti nacistickému režimu od novembra 1943 do júla 1944. Na cintoríne sa nachádzajú hroby členov Francúzskeho expedičného zboru v Taliansku, skupiny štyroch divízií pod vedením generála Alphonse Juina, ktorá sa vyznamenala najmä počas bojov o Monte Cassino v máji 1944.

Monte Cassino, kde sa nachádza významné benediktínske opátstvo, sa pre svoju strategickú polohu na tzv. Gustavovej línii stalo dejiskom jednej z najkrvavejších bitiek, takže sa niekedy označuje ako „Verdun Druhej svetovej vojny“. Víťazstvo francúzskych vojsk nad hitlerovskou armádou umožnilo Spojencom pokračovať v postupe a 4. júna 1944 víťazne vstúpiť do Ríma.

Až dve tretiny zo 6 200 vojakov zabitých počas bitky o Monte Cassino pochádzali z krajín Maghrebu. Francúzsky expedičný zbor bol v skutočnosti zložený najmä z vojakov africkej armády, najmä z Maroka a Tuniska. Z 1 888 vojakov, ktorí sú dnes pochovaní na Francúzskom vojenskom cintoríne v Ríme, je 1 142 moslimov, ktorých možno rozpoznať podľa islamského polmesiaca vyrytého na každom náhrobku.

Pre pápeža Františka dnešná návšteva cintorína na Monte Mario v Ríme nie je prvou návštevou vojenského cintorína. V roku 2017 navštívil americký cintorín v Nettune južne od Ríma a v roku 2014 cintorín v Redipuglii na severovýchode Talianska pri príležitosti stého výročia vypuknutia Prvej svetovej vojny.

Zdroj: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20211102021

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás