Pápež František začal cestu do Iraku pod ochranou Loretskej Madony

Vatikán 5. marca (RV) Svätý Otec dnes ráno začal svoju 33. apoštolskú cestu, ktorej cieľom je Irak. Na palube lietadla ho sprevádza aj obraz Loretskej Madony, patrónky letcov.

Pri odchode z Domu svätej Marty o siedmej ráno sa pápež František na chvíľu zdržal pri skupinke Iračanov, ktorí boli ako utečenci v minulých rokoch prijatí v Taliansku vďaka Komunite Sant´Egidio a Kooperatíve Auxilium. Asi desiatku osôb mu predstavil pápežský almužník kardinál Krajewski.

Na ploche rímskeho Medzinárodného letiska Leonarda da Vinciho – Fiumicino sa pápež pozdravil s prítomnými občianskymi a cirkevnými predstaviteľmi. Po schodíkoch do lietadla vystúpil so svojou čiernou aktovkou v ľavej ruke a rúškom na tvári. Okolo 7:45 sa už Airbus 330 spoločnosti Alitalia vydal smerom na východ. Ide už o 180. let tejto spoločosti s pápežom na palube.

V pápežskom sprievode sú štátny sekretár kardinál Parolin, kardinál Sandri ako prefekt kongregácie pre východné cirkvi, kardinál Ayuso ako predseda Pápežskej rady pre medzináboženský dialóg, sekretár pre vzťahy so štátmi Mons. Gallagher a ďalší vatikánski predstavitelia.

Svätého Otca sprevádza aj kardinál Filoni, ktorý bol kedysi nunciom v Iraku. Nechýba ani zástupkyňa organizácie ROACO, ktorá koordinuje charitatívnu pomoc cirkevných organizácií pre cirkvi na Blízkom východe. Pápež zvyčajne berie so sebou na cestu aj niektorého z vatikánskych zamestnancov, tentoraz je to jeden zo zdravotníkov. I tentoraz apoštolskú cestu sprevádza skupina novinárov.

Posádku lietadla tvoria traja piloti a osem asistentov. Na palube lietadla si pri tejto ceste Svätý Otec prial mať obraz Panny Márie z Loreta, ktorej jubilejný rok Cirkev slávi pri príležitosti 100. výročia jej vyhlásenia za patrónku pracovníkov letectva. Loretské jubileum bolo z dôvodu pandémie predĺžené na dva roky, potrvá až do 10. decembra 2021.

Takmer tritisíc kilometrovú trasu vedúcu z Talianska ponad Grécko, Cyprus, Izrael a Jordánsko prekoná Airbus 330 za štyri a pol hodiny. Ako je zvykom, Svätý Otec počas letu zdraví telegramom hlavy štátov, ponad ktorých územie prelieta. Na medzinárodnom letisku v Bagdade pápeža očakávajú o 12:00 nášho času (14:00 miestneho času).

Po privítaní irackým predsedom vlády na letisku sa pápež František presunie do Prezidentského paláca na zdvorilostnú návštevu o 13:00, po ktorej ho čaká stretnutie s vládnymi prestaviteľmi, zástupcami verejného života a diplomatickým zborom. Prihovorí sa im o 13:45 nášho času. Ďalej ho bude čakať stretnutie s biskupmi, kňazmi, rehoľníkmi a rehoľníčkami, seminaristami a katechétmi o 14:40 v sýrskokatolíckej katedrále, pri ktorom prednesie svoj druhý príhovor na pôde Iraku.

Prevzaté z: tkkbs.sk

Pápež František začal cestu do Iraku pod ochranou Loretskej Madony 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

[simpay id="9867"]
[simpay id="9877"]
[simpay id="9880"]
[simpay id="9882"]
[simpay id="9893"]
[simpay id="9896"]

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás