Dediči Bratislavského veľkého piatku vydali na výročný deň zasvätenia sveta a teraz i Ruska Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie pápežom Františkom výzvu na konanie večeradiel – vždy 25. v mesiaci na verejných posvätných miestach. Prečo? Pandémia Covidu nám ukázala, že nemáme vieru o akej nám hovoril Kristus: „Budú brať do rúk hadov a keď vypijú aj niečo smrtonosné, neuškodí im. Na chorých budú klásť ruky a oni ozdravejú.“ (Mk, 16-18). Ani sme nestačili vydýchnuť a po pandémii nasledovala vojna. Súčasná vysoká inflácia, krach mnohých podnikov, dlhotrvajúce sucho naznačujú, že problémy nás ešte čakajú. Dá sa s tým niečo robiť? V prvom rade si musíme vyprosovať DAR VIERY. Zasvätenie Nepoškvrnenému Srdcu Márie (sveta i Ruska) bol veľmi dôležitý akt, no ostatné je na nás. Musíme začať žiť posolstvami z Fatimy. Panna Mária nám vo Fatime dáva veľmi dôležité posolstvá a upriamuje náš pohľad na to podstatné. Zmeniť svoj život, zanechať hriech, činiť pokánie, modliť sa posvätný ruženec. Čo však Panna Mária začala vo Fatime ďalej rozvíja vo večeradlách. TOTO JE ČAS VEČERADLA, ako vtedy v očakávaní prísľubu Turíc, tak aj teraz máme prísľub: triumf Nepoškvrneného Srdca Márie. Čo treba robiť?
CIEĽ VÝZVY -konečný cieľ je víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie – k tomu je potrebné víťazstvo Kristovho diela na zemi a naša viera. PRETO CHCEME TENTO ROK DO 25.3.2023 ( výročie zasvätenia sveta Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie) PROSIŤ O DAR VIERY.
AKO TO USKUTOČNIŤ? – Najprv šíriť výzvu, prijať ju a modliť sa vo večeradlách modlitby s Pannou Máriou o tento dar viery, 25. KAŽDÉHO MESIACA KONAŤ NA VEREJNÝCH POSVÄTNÝCH MIESTACH VEČERADLÁ NA SVEDECTVO A ŠÍRENIE TEJTO MYŠLIENKY.
Čo to je večeradlo?
Modlitba večeradla je zjednodušene povedané modlitba svätého ruženca, ku ktorej pridáme na začiatku vzývanie Ducha Svätého, čítanie zamyslenia z „modrej knihy“ a na záver sa zasvätíme Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie.
Štruktúra večeradiel je celkom jednoduchá. Podobne, ako boli zhromaždení učeníci s Máriou vo večeradle v Jeruzaleme, schádzame sa:
– modliť sa spolu s Máriou
– žiť a prehĺbiť svoje zasvätenie Márii
– prežívať bratstvo.
Modliť sa spolu s Máriou
Večeradlá by mali byť predovšetkým stretnutím modlitby. Ale táto modlitba musí byť konaná spolu s Máriou. Preto je modlitba svätého ruženca spoločnou charakteristikou všetkých večeradiel. Ružencom voláme Matku Božiu, aby sa modlila s nami a pritom aby ona sama odhalila našim dušiam tajomstvá Ježišovho života.
„Váš celý ruženec, ktorý sa vo večeradlách modlíte na naliehavú žiadosť vašej nebeskej Matky, je ako nesmierna reťaz lásky a záchrany, ktorou môžete ovinúť osoby a situácie a dokonca mať vplyv na všetky udalosti vášho času. Pokračujte v jeho modlitbe, rozmnožte vaše večeradlá modlitby.“ (7. októbra 1979.)
Žiť a prehĺbiť svoje zasvätenie Márii
Vo večeradlách si máme navzájom pomáhať prežívať zasvätenie Nepoškvrnenému Srdcu Márie. To je cesta, po ktorej máme ísť: zvykať si vidieť, cítiť, milovať, modliť sa a konať tak, ako Panna Mária.
Tomu musí slúžiť chvíľa pre rozjímanie, ktoré sa koná vo večeradle, pretože pre prednášky a aktuality, ktoré sú tiež nevyhnutne potrebné pre všetkých, sú iné miesta a iné chvíle. Tento časový úsek sa venuje všeobecne spoločnému rozjímaniu „modrej knihy“. Nezodpovedá teda duchu večeradla stráviť ho počúvaním učených prednášok alebo spoločenských aktualít. V tom by bolo nebezpečenstvo, že sa vzdialime tej atmosfére prostoty a rodinnej dôvernosti, ktorá činí naše stretnutia tak plodnými.
Prežívať bratstvo
Napokon vo večeradle sú všetci volaní k tomu, aby zakúšali opravdivé bratstvo. Či to nie je jedna z najkrajších skúseností, ktorú možno prežiť v každom večeradle?
Čím viac je modlitby a čím viac priestoru sa ponechá činnosti Panny Márie, tým viac cítiť, ako rastie naša vzájomná láska.
„Prečo vás chcem mať zjednotených vo večeradle so mnou?… Pretože vám chcem pomôcť, aby ste sa milovali a žili v pravom bratstve, spojení s Matkou. Dnes je nutné, aby sa moji kňazi poznali, aby si pomáhali, aby sa naozaj mali radi a boli ako bratia okolo svojej Matky. Moji kňazi dnes trpia prílišnou osamotenosťou a prílišnou opustenosťou… Nechcem, aby boli sami: Nech si pomáhajú, nech sa milujú, nech sa cítia všetci skutočne ako bratia a nech nimi sú.“ (17. januára 1974.)
V nebezpečenstve samoty, ktorú dnes kňazi zvlášť pociťujú, a ktorá je pre nich nebezpečná, ponúka Matka Božia prostriedok: večeradlo, kde sa zjednocujeme s ňou, aby sme sa mohli vzájomne poznávať, milovať a pomáhať si ako bratia.
Ako sa modliť večeradlo – program
- Vzývanie Ducha Svätého na príhovor Panny Márie: Príď, Duchu Svätý, príď, na mocný príhovor, Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, tvojej milovanej Nevesty. (3x)
- Úvodná meditácia z „modrej knihy“ (možno prečítať tu alebo po ruženci)
- Ruženec s meditáciami a s medzispevom:
- Za Svätého Otca a na jeho úmysly
- Jeden Zdravas ́ za jednotu Hnutia, všetkých zodpovedných a za
kňazov, ktorí sú v kríze - Modlitba zasvätenia sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie
- Hymna MKH: Nepoškvrnené Srdce Márie…
- Modlitba Anjela z Fatimy:
Ó, môj Bože, verím v Teba, klaniam sa Ti, dúfam v Teba a milujem Ťa.
Prosím o odpustenie pre tých, ktorí neveria v Teba, neklaňajú sa Ti, nedúfajú v Teba a nemilujú Ťa.
Najsvätejšia Trojica, Otec, Syn a Duch Svätý, s hlbokou úctou sa Ti klaniam a obetujem Ti Najsvätejšie Telo, Krv, Dušu a Božstvo nášho Pána Ježiša Krista prítomného vo všetkých svätostánkoch sveta, na odprosenie všetkých urážok, ktoré sa Ti dostávajú.
Prosím Ťa, obráť úbohých hriešnikov, pre nekonečné zásluhy jeho Najsvätejšieho Srdca a na orodovanie Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Amen.
Príspevok účastníkov večeradiel spirituality MKH do
Európskej synody
Nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde? (Lk 18,8)
Dnes si veľmi uvedomujeme, že je táto téma aktuálna. Ale stále sa to berie tak, že my ju ešte máme, ale mnohí ju strácajú. Nie! Ani my ju nemáme! Cirkev už nemá vieru! – Keď Pán príde, kde by ju na zemi hľadal? – V Cirkvi! Tam by ju mohol predpokladať, tam by ju mal na zemi nájsť. Keď toto povedal, práve o to išlo, či ju v Cirkvi nájde!
Pandémia Covidu ukázala, že tam nie je. Pandémia je celosvetová, Cirkev je v celom svete – tu je veľká príležitosť ukázať svetu vieru. Lenže Cirkev ju nemá… Sväté písmo nám hovorí, ako to bude s tými, čo uveria: Hady budú brať do rúk a keď niečo smrtonosné vypijú, neuškodí im to. Keby na svete bola viera, keby Cirkev mala vieru, Covid by nemal šancu. Svet by teraz mal uvidieť, čo znamená mať vieru.
Zatiaľ my vidíme, že aj pastieri Cirkvi nás usmerňujú hľadať záchranu len v tom, v čom neveriaci svet – vo vakcíne a opatreniach. Na prirodzenej rovine je to v poriadku, svet na viac nemá. Ale Cirkev má. A tu Cirkev prijala len spôsoby riešenia tých, čo nemajú vieru. Cirkev sa správa ako neveriaca. Peter kráčal po hladine, kým veril. Keď začal pochybovať, hneď sa topil. Bez viery nemôže Cirkev vykročiť na hladinu. Teraz nemôžu dať pastieri Cirkvi pokyn vystúpiť z loďky, lebo by Cirkev zožala len veľké fiasko. Teraz musí dať Cirkev pokyn HĽADAŤ VIERU!!!
Cirkev si musí otvorene aj pred svetom priznať: Hľa, táto situácia, ale my ju nezvládame vierou, ako by nám prislúchalo! Poďme hľadať stratenú vieru! – A svet to musí počuť a môže s nami sledovať, ako ju hľadáme, môže vidiac svoju bezmocnosť spolu s takto pokornou a hľadajúcou Cirkvou sledovať jej hľadanie a pomaly sa vnútorne k nemu pripojiť. Toto je cesta, ktorú teraz dal nám Pán…
Kde má Cirkev hľadať svoju stratenú vieru? Kam k tomu nasmerovať Cirkev? – Do večeradla s modliacou sa Máriou. Tam Máriina viera suplovala slabú vieru apoštolov, tam môže Mária, ktorú nám Boh poslal pre túto dobu vo Fatime, suplovať aj našu stratenú vieru. Tam, vo večeradle s Máriou, našla Cirkev svoje zrodenie z Ducha Svätého na Turíce, tam môže zažiť aj svoje znovuzrodenie a nové Turíce. Až potom môže Cirkev kráčať po hladine a nepotopí sa, ale naopak, ukáže svetu silu svojej viery a svet nájde v nej záchranu nielen z Covidu.
Na pulze diania
Dlhé roky túžobne očakávame víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Márie, ako nám to vo Fatime prisľúbila. Asi tak, ako očakávali aj Ježišovi apoštoli Božie kráľovstvo, že padne z neba a bude po všetkom trápení. Ale na otázku kedy príde im Ježiš odpovedal: „Božie kráľovstvo je vo vás.“ Cez nich malo prísť. Dostali síce posilu vo večeradle, ale potom ich čakala námaha a práca. Tak to bolo aj po páde komunizmu, ktorý bol „predzvesťou a závdavkom konečného víťazstva“, keď namiesto odpočinku až vtedy sa ešte len dalo naozaj pracovať. Tak to bude aj s konečným triumfom Márie. Žiadny koniec trápenia a námah.
Sila tejto doby
Vo Fatime Mária žiadala zasvätenie Ruska jej Nepoškvrnénému Srdcu, ináč Rusko rozšíri svoje bludy do sveta. Nestalo sa a komunizmus sa rozšíril do sveta. Potom už bolo treba zasvätenie celého sveta pápežom v jednote s biskupmi sveta. Kým sa neuskutočnilo tak, ako bolo požadované, desaťročia sa nedalo s komunizmom pohnúť. Až keď ho Ján Pavol II. v jednote s biskupmi vykonal 25. marca 1984, hneď začal slabnúť a zakrátko padol ako Božím dychom – zázračne. Veď to bola ozbrojená veľmoc, mala vojenský pakt a rozplynula sa ako dym. Zasvätenie Nepoškvrnenému Srdcu Márie je kľúčom proti každému útoku zla tejto doby, ako bolo proti teoretickému ateizmu, tak bude aj proti praktickému ateizmu. Ako proti drakovi, tak aj proti šelme. Aj teraz vykonané verejné a výslovné zasvätenie
Ruska, keď „smrteľne ranená hlava draka ožila.“
Božia ekonómia
Boj Dávida proti Goliášovi je prototypom všetkých Božích bojov. Boh potrebuje niekoho verného, komu dá silu proti presile. Nestačilo, že Dávid vyznal pred Goliášom vieru, musel aj roztočiť svoj prak proti nemu. Aj pri Lepante nestačilo, že Európa bola na kolenách a modlila sa ruženec, ale musela aj tá hŕstka lodí vyplávať proti presile. Aj proti komunizmu bolo potrebné okrem požadovaného zasvätenia aj to, aby sa bezbranní veriaci postavili s modlitbou a vyznaním viery proti jeho presile. Stalo sa to v Mariánskom roku, 25. marca 1988, keď sa v Bratislave postavili veriaci len so sviečkami v rukách proti komunistickému útlaku, konkrétne za menovanie katolíckych biskupov na uvoľnené stolce, za náboženskú slobodu aj občiansku slobodu. Toto bolo jediné, keď sa proti ateistickému komunizmu postavili veriaci ako veriaci. Bol to ten skutok viery, potrebný pre pád komunizmu. Bolo to na výročný deň zasvätenia sveta Máriinmu Srdcu, teda v sile toho zasvätenia. Vtedy a takto bol porazený komunizmus. Bol to naozaj skutok viery. Chceli nás odradiť, v nemocniciach pripravovali krv, sanitky mali pohotovosť, aj niektorí kňazi odrádzali tam ísť, že to bude hrozné. Išli sme každý zvlášť, aby sa aspoň niekto vrátil domov. Išli sme vyznať vieru. Táto udalosť bola nazvaná „Bratislavským veľkým piatkom“ – ako Kristus prišiel na svet len so svetlom svojej pravdy. Veľkým piatkom, tak sme aj my nasledovali svojho Pána a podobne zažili náš veľký piatok. (KKC, 677)
Toto nasledovanie Krista pokračovalo aj ďalej: Zakrátko nato sa zázračne otvoril hrob, v ktorom mala byť Cirkev navždy pochovaná. Ani sme nevedeli uveriť, že už sa netreba skrývať s duchovnou literatúrou, dá sa telefonovať, voľne stretať aj sledovaných… No zakrátko sme videli, ako sa slobody ujíma každé zlo, každá nemravnosť a veriaci zostali odsunutí nabok. V tomto rozpačitom čase sme si uvedomili, že takto to bolo predsa aj v Jeruzaleme po Veľkej noci, apoštoli boli za zatvorenými dverami vo večeradle. A uvedomili sme si, že vlastne TOTO JE ČAS VEČERADLA, ako vtedy v očakávaní prísľubu Turíc, tak aj teraz máme prísľub: triumf Nepoškvrneného Srdca Márie. A tak sme na výročie zasvätenia sveta Márii a zároveň výročie Bratislavského veľkého piatku dotiahli na pamätné námestie nákladiak ako tribúnu, námestie sa zaplnilo ľuďmi a začali sme v ten deň na tom mieste konať pobožnosť Večeradla modlitby s Pannou Máriou podľa spirituality Mariánskeho kňazského hnutia, aká je rozšírená po celom svete. Trvá to už 30 rokov. Od začiatku hovoríme, že to naše stretnutie tam nie je ani tak spomienka ako POKRAČOVANIE.
A čo je teraz
Ani by sme sa nemali čudovať, keď po 30-tich rokoch týchto modlitieb vo večeradle sa niečo pohlo. Veď žiadna modlitba sa nestráca, raz sa miera naplní. Prišiel akýsi impulz a svetlo prichádzalo postupne, nebol to nijaký ľudský plán popredu. V prvom tohtoročnom čísle nášho časopisu „Máriina doba“ sa objavil článok: „Nájde Syn človeka vieru na zemi, keď príde? (Lk 18,8)“ A tým to malo aj končiť. No zrazu sme si uvedomili, že to vyznieva ako program, teda sme ho v časopise ešte rozvinuli. A na to sme rozposlali do našich večeradiel po celom Slovensku text „Výzvy“ vo forme podpisového hárku. Do dvoch týždňov sa vrátilo 3147 podpisov signatárov z 356 miest a obcí nášho malého Slovenska. Potom ešte prichádzali ďaľšie od tých, čo sa to neskôr dozvedeli. 22. marca sme urobili tlačovú konferenciu k 25. marcu cez Syndikát novinárov a túto „Občiansku iniciatívu veriacich Slovenska“ ako „Výzvu dedičov Bratislavského veľkého piatku do vlastných radov veriacich, ale i ku všetkým ľuďom dobrej vôle na Slovensku“ sme dali rozposlať na všetky médiá. No aj tak sa šíri viac sociálnymi sieťami a „od ucha k uchu“, než oficiálnymi médiami. A je vyhotovená aj v skrátenej forme na malej cedulke, ktorú možno rozdávať – s odvolaním sa na www.mkh.sk
Krátky výber z textu „Výzvy“:
«Vidíme, že sme proti pandémii bezmocní, ale tak to vyzeralo aj s komunizmom – bez vyhliadky na jeho koniec. Ale postavili sme sa proti nemu len so sviečkami, so silou modlitby a viery a videli sme jeho zázračný pád. No pri pandémii sa ukázalo, že už nemáme vieru, ktorá presádza moruše a prenáša vrchy, správame sa len ako sa správa neveriaci svet. Preto najprv výzva do vlastných radov: nastúpiť do najbližšieho 25. marca na cestu hľadania a vyprosovania si tejto divotvornej viery, ktorú Ježiš sľúbil tým, čo o ňu prosia, ktorá udržala Petra kráčať po hladine.
A potom výzva aj ku všetkým… „aj ktorým násilná ateizácia zobrala vieru. Všetci ste potomkami pokrstených otcov a matiek, prarodičov mnohých generácií, aj vám patrí to vzácne ´dedičstvo otcov´, o ktorom spievame v hymnickej piesni: ´zachovaj nám Pane!´ Aj vy s nami proste ako len viete o našu aj o vašu vieru. Aby jej bolo toľko, čo podrží celé Slovensko nad hladinou.“
Prosiť vo večeradle modlitby s Matkou Božou, ale aj každou inou modlitbou, svojimi slovami aj len myšlienkou. A na každý mesiac k 25. je sľúbená nová tlačová správa na pripomenutie tohto odhodlania (čo už je aj taká malá ´nová evanjelizácia´).»
A v mnohých mestách i dedinkách po Slovensku sa každého 25. v mesiaci celý rok budú konať večeradlá modlitby s Máriou na verejnosti, na posvätných miestach obcí – pri krížoch alebo mariánskych stĺpoch. A pripravuje sa aj autentická videonahrávka vyhlásenia tejto „Výzvy“ vo večeradle 25. marca v Bratislave tohto roku.
Čo bude 25. marca 2023, to nevieme. Ale ako prišlo svetlo pre toto, tak veríme, že príde i ďaľšie. Nie je to náš plán.
Zachovávať v srdci čo sa deje a premýšľať o tom
Keď sme pripravovali podpisové hárky, zúril Covid, povinné očkovanie, protestné zhromaždenia aj kamiónistov proti opatreniam. Hneď nato médiá zo dňa na deň o Covide stíchli, až sme ostali na rozpakoch a podpisy už prichádzali s poznámkami, že asi nepôjde len o Covid.
Uvedomili sme si, že tento Covid dopustil Boh len na to, aby sme si všimli, že nám chýba tá viera, akú by mali mať „tí, čo uveria“. Akonáhle si to aspoň niekto uvedomil, Covid akoby splnil svoju úlohu. Nie pre Covid potrebujeme vieru, ale pre vieru sme potrebovali Covid. Naozaj mal tej úlohe primerané vlastnosti: Nebol až tak ničivý, a predsa zdúpnel odrazu celý svet. Keď je pohroma na Haiti, Filipínach, vie to celý svet, ale pre mnohých je to ďaleko. Covid sa v jednej chvíli dotkol každého na celom svete. Celý svet stŕpol v bezmocnosti a spozornel, to bola veľká príležitosť pre Cirkev teraz ukázať celému svetu, čo znamená mať vieru. Keď vtedy nedokázala Cirkev vykročiť z loďky na hladinu, mala vykročiť na cestu hľadania viery. Bez viery, ktorú budú sprevádzať znamenia, o akých Ježiš hovoril, sa ďalej nepohne – naozaj nejde len o Covid.
Ktovie, možno sa pre Cirkev ešte aj táto príležitosť zopakuje, veď v Číne sa už objavilo veľmi silné stredisko lockdownu, vyzerá to tam veľmi vážne. Ešte sa môže stať, že svet znova zažije bezmocnosť o to väčšiu, že sa už nádejal, že Covid zvládol.
Niečo určite príde, aby sa Cirkev spamätala vo veci chýbajúcej viery, lebo tú bude bezpodmienečne potrebovať, aby vydala svetu svoje svedectvo. Naďalej stále potrebujeme nové svetlo a veríme, že príde tak ako prichádzalo doteraz. Sme predsa vo večeradle modlitby s Máriou. A vlastne sme už tak trochu aj vykročili z loďky na hladinu a teraz už len kráčať a nezapochybovať…