Kard. Schönborn k legalizácii asistovanej samovraždy: Usmrcovanie ako rutina?

kardinal

??Ak nám chcete pomôcť a podporiť nás jednorázovým finančným príspevkom môžete tak urobiť tu ▶️: podporte nás Ďakujeme? za každý príspevok. Prosíme modlite sa za nás??❤

Viedeň 17. decembra (TK KBS) Kardinál Christoph Schönborn ostro kritizuje výnos rakúskeho Ústavného súdu, ktorým minulý piatok otvoril cestu k legalizácii asistovanej samovraždy. Podľa ústavných sudcov doteraz trestná pomoc k samovražde porušuje právo jednotlivca na slobodné rozhodovanie o jeho živote. Dekriminalizácia asistovanej samovraždy by v Rakúsku mohla nadobudnúť účinnosť od 1.1.2022.

Viedenský arcibiskup vo vydaní denníka „Kronenzeitung“ varuje, že sa tak zvýši tlak na chorých a starých ľudí, aby „sa prostredníctvom samovraždy odpratali z cesty“. Rakúsky kardinál dúfa, že „parlament bude múdro hľadať dobré riešenia a že sa bude pokračovať s výstavbou zariadení, poskytujúcich hospicovú a paliatívnu starostlivosť, v ktorých sa usmrcovania nestane rutinou“.

„Keď chce niekto skočiť z mosta, snažíme sa mu v tom zabrániť. Malo by teraz byť povolené, postrčiť ho ku koncu, a to za všeobecného súhlasu,” pýta sa viedenský arcibiskup. Samovražda je podľa neho hlboká rana pre rodinu i priateľov, a to aj v starobe. Pripustil, že existujú „neznesiteľné situácie, v ktorých ťažko chorí túži po smrti“. Sám jednu takú prežil, ale „skutočne ľudskou odpoveďou“ na takéto prípady je „blízkosť, náklonnosť, tíšenie bolesti“.

Rozhodnutie ústavného súdu označil rakúsky kardinál za prelomové, pretože doteraz medzi parlamentnými stranami existovala dohoda, považujúca paliatívnu medicínu a hospicovú starostlivosť za „dobré cesty“. Hrozné spomienky na masovú eutanáziu tzv. „Nehodnotných životov“ za nacizmu totiž stále pôsobí ako varovanie. V asistovanej samovražde teraz budú vidieť jediné východisko „starí, unavení, trpiaci ľudia, ktorí sa považujú za príťaž“. V Rakúsku doteraz vládol konsenzus o bezvýhradnom uprednostňovanie života „a z toho dôvodu sa tiež podrobujeme opatreniam, ktoré od nás vyžaduje boj s pandémiou koronavírusu”, zdôraznil viedenský arcibiskup.

Prevzaté z: https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20201217026

Kard. Schönborn k legalizácii asistovanej samovraždy: Usmrcovanie ako rutina? 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás