Intronizácia Božského srdca a Nepoškvrneného srdca Panny Márie v rodinách DÔLEŽITÉ!!

Pre každého kresťana katolíka by malo byť samozrejmosťou, že Ježiš Kristus je naším kráľom a má aj reálne kraľovať v našich životoch. Úcta ku Kristovi Kráľovi sa však občas stretáva s nepochopením. Na jednej strane sme sa stretli s úctyhodnou snahou o intronizáciu Krista Kráľa (t.j. zverenie celého národa Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, ktoré sa má uskutočniť za účasti svetských a cirkevných predstavených). Na druhej strane nám poľská mystička – božia služobníčka Rozália Celakówna hovorí, že intronizácia v prvom rade znamená začiatok dôsledného boja proti hriechu prostredníctvom obrátenia a rozhodnutia žiť autentický kresťanský život. Zmena v našich srdciach, musí predchádzať zvereniu národa Kristovi Kráľovi. Poukazuje na veľkú lásku Najsvätejšieho Srdca Ježišovho k nám a prosí, aby sme zadosťučiňovali za veľké množstvo hriechov, ktorými je dnes urážaný. Svoju lásku mu prejavíme najmä zmenou svojho života, častým prijímaním sviatostí, vytrvalou modlitbou či preukazovaním lásky voči svojim blížnym. Všetkých, ktorí chcú zvlášť potešovať Božské Srdce, Pán Ježiš prosí o konanie tzv. svätej hodinky – nočného bdenia s Pánom Ježišom v Getsemanskej záhrade, účasť na svätej omši v prvé piatky a obetovanie svätého prijímania s úmyslom odčiniť urážky voči Božskému Srdcu. V neposlednom rade treba spomenúť aj pobožnosť prvých sobôt, kedy odčiňujeme za urážky, ktoré sa dostávajú Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. 

Zmena spoločnosti je možná a začína sa zmenou na osobnej úrovni – každého jedného z nás. Len ak bude Kristus kraľovať v našich srdciach a v našich rodinách, bude kraľovať aj v celom našom národe. 

Preto Vám prinášame obrad, ako intronizovať Božské Srdce a Nepoškvrnené Srdce Panny Márie v našich rodinách, presne ako ho zostavil o. Mateo Crawley a ako ho schválili pápež Pius XI. vo svojej Encyklike „Miserentissimus redemptor“. 

Čo je to intronizácia?

Celkom zjednodušene môžeme povedať, že je to naše slobodné a vedomé rozhodnutie, že si volíme Ježiša Krista za nášho kráľa, chceme žiť svoj život v súlade s Evanjeliom a odhodlane bojovať s hriechom. Toto naše rozhodnutie preukazujeme aj navonok a to slávnostným obradom intronizácie, kedy obraz Božského Srdca umiestnime na čestnom mieste v domácnosti ako na tróne a celá rodina sa zasväcuje Jeho Božskému Srdcu.

Podľa Rozálie Celakowny (skrze ktorú pán Ježiš prosí o intronizáciu pozn. redakcie) intronizácia má znamenať zasvätenie Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a zadosťučinenie za hriechy. Intronizácia znamená začiatok dôsledného boja proti hriechu prostredníctvom obrátenia a rozhodnutia žiť autentický kresťanský život. Preto má charakter cesty vedúcej k jasne definovanému cieľu. Znamená to nasmerovať celý svoj život k Bohu, odpovedať na prejavenie Božej lásky, symbolizovanej Najsvätejším Srdcom Ježišovým, a zároveň uznať Kristovo kraľovanie v živote jednotlivca a v živote spoločnosti.  Intronizáciou Najsvätejšieho Srdca Ježišovho máme dospieť k plnému uznaniu Ježiša ako Kráľa i k uznaniu jeho kráľovstva.

Je to organizovaná kampaň na obnovenie našej viery v Ježiša Krista v rodine a spoločnosti. V rehoľných domoch, kláštoroch, školách, podnikoch a tak ďalej, môže tiež tróniť Najsvätejšie Srdce – aby sme ho urobili kráľom našej spoločnosti vo všetkom, čo robíme.

“Vzdať hold Ježišovi znamená začať život viery a lásky! Rodina musí žiť svoje vlastné zasvätenie, musí v ňom vytvoriť trvalý stav, v ktorom bude sväté evanjelium pravidlom rodinného života a jeho duše!

Potrebujeme spolužitie, čiže spoločný život s Ježišom, ktorého sme prijali k sebe a udelili mu jeho práva; Musíme ho pozvať, aby požehnal naše ráno a večer, pokoj a úzkosť, úsmevy a slzy: „Bývaj s nami, Pane! Buď naším kráľom! Náš dôverník, náš poradca. Bude nás vo všetkom prevádzať. Bez Neho sa tu nič nestane; naše starosti a radosti, náš smútok – o všetko sa s Tebou podelíme.“

Tu je hlavná myšlienka: Živý Ježiš v ohni! Boh, Emanuel v chráme rodiny, ktorá mu bola zasvätená.” (O. Matteo Crowley)

Obrad intronizácie

Je vhodné, ak je na obrade intronizácie prítomný kňaz. Intronizácia začína krásnym a pôsobivým obradom. V samotnom dome, v prítomnosti kňaza, ktorý predsedá obradu (ak nie je možné aby bol prítomný kňaz, intronizáciu robí hlava rodiny – otec), rodina verejne a slávnostne uznáva, že Kristus je Kráľom a milujúcim Pánom jej domu. Deje sa to tak, že hlava rodiny nainštaluje obraz alebo sochu Najsvätejšieho Srdca na čestné miesto, v hlavnej miestnosti domu, ako na tróne, odtiaľ pochádza slovo intronizácia. Po tomto slávnostnom uznaní zvrchovaných práv Krista Kráľa nad rodinou sa členovia zasväcujú Najsvätejšiemu Srdcu. Tým sa zaväzujú, že budú žiť tak, akoby Najsvätejšie Srdce skutočne prebývalo uprostred nich, zaobchádzajúc s ním ako s dôverným členom rodiny, ako s priateľom a bratom.

Tento obrad je len začiatkom nového života: 

  • života lásky – láskyplnej poslušnosti všetkým prikázaniam Krista a Cirkvi; 
  • života modlitby – najmä rodinných modlitieb pred obrazom tróniaceho Kráľa, večerných modlitieb a spoločnej modlitby ruženca; 
  • Eucharistického života – častej a dokonca (podľa možností) každodennej svätej omše a svätého prijímania, čím sa spája svätyňa Cirkvi a svätyňa domova; 
  • a napokon života kresťanského pokánia, najmä odmietnutím ducha tohto sveta – podľahnúť pohanským zvykom a myšlienkam, ktoré pomaly ničia kresťanský dom, a zadosťučinením za strašné zločiny rozvodu, potratov, antikoncepcie a zmyselnosti.

Prečo vráti intronizácia rodinu ku Kristovi?

Pretože pri intronizácii rodina kladie nášho Pána a Jeho záujmy na prvé miesto. Na oplátku Najsvätejšie Srdce preberá záujmy rodiny. Sám náš Pán sľúbil, že požehná a posvätí tie rodiny, ktoré Ho dosadia na trón ako Kráľa. Prosil svätú Margitu Máriu, ktorej zjavil svoje Najsvätejšie Srdce, aby mu bolo dovolené kraľovať nad domami bohatých a chudobných; aby bol slávnostne prijatý ako Kráľ a Priateľ a aby Jeho Najsvätejšie Srdce bolo ctené a milované.“ Nastolím pokoj v ich domovoch: dám im všetky milosti potrebné pre ich životný stav: uteším ich vo všetkých ich strastiach; požehnám všetky ich záväzky.“ Preto môžeme s istotou povedať, že toto je prostriedok, ktorý si sám náš Pán vybral, aby obnovil svoje zvrchované práva nad rodinou a prostredníctvom rodiny nad samotnou spoločnosťou.

Ako vykonať intronizáciu?

  1. vybrať si deň – môže to byť významný sviatok pre rodinu – napr. výročie sobáša, alebo významný cirkevný sviatok. Nie je to však podmienkou; 
  2. pred samotnou intronizáciou je vhodné vykonať si prípravu – modliť sa prípravné modlitby – odporúča sa deviatnik k Božskému Srdcu alebo ku Kristovi Kráľovi (modlí sa 9 dní pred aktom intronizácie;
  3. zaobstarať si obraz alebo sochu Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie (ak už taký obraz máme, môžeme použiť ten;
  4. vybrať vhodné miesto v domácnosti – odporúča sa v hlavnej miestnosti – obraz má byť vystavený na čestnom mieste ako na tróne. Môže byť umiestnený na stene, alebo môžete pripraviť na tento účel oltár, ktorý môžete slávnostne ozdobiť kvetmi;
  5. v deň intronizácie sa zúčastnite na svätej omši a sväté prijímanie obetujte za vládu Najsvätejšieho Srdca vo vašom dome a ako akt lásky a nápravy Najsvätejšiemu Srdcu;
  6. na samotnom obrade by mali byť prítomní všetci členovia rodiny, môžete pozvať aj svoju širšiu rodinu, či vašich priateľov a známych;
  7. urobte z tohto dňa výnimočnú slávnosť

Poznámka: Neexistuje vhodnejší spôsob, ako môže mladý pár začať svoj manželský život, než intronizáciou Najsvätejšieho Srdca vo svojom novom domove.

Samotný akt intronizácie

Ak je prítomný kňaz, intronizácia pozostáva z týchto krokov:

  1. posvätenie domu kňazom,
  2. posvätenie obrazu (sochy) Najsvätejšieho Srdca Ježišovho a Nepoškvrneného Srdca Panny Márie
  3. uloženie obrazu na vybrané vhodné miesto
  4. modlitba Verím v Boha
  5. slávnostné zasvätenie rodiny Božskému Srdcu – rodina kľačí na kolenách a spoločne odrieka túto modlitbu:

Najsvätejšie Srdce Ježišovo, Ty si prejavilo cez Margitu Máriu Alacoque, že chceš mať miesto vo všetkých kresťanských rodinách. Uvedomujúc si Tvoje prianie, chceme Ti dnes verejne zasvätiť a obetovať našu rodinu. Chceme žiť podľa Tvojho príkladu, aby v našej rodine prekvitali čnosti, za ktoré si Ty, najmilší Spasiteľ, prisľúbil pokoj už tu na zemi. Budeme sa chrániť všetkého, čo Ty odmietaš a odsudzuješ ako zlo. Vládni nad našim rozumom jednoduchosťou viery. Kraľuj v našich srdciach, ktoré horia láskou k Tebe a my budeme i naďalej roznecovať oheň tejto lásky predovšetkým častým svätým prijímaním.

Božské Srdce Ježišovo, buď vždy medzi nami kdekoľvek a kedykoľvek sa stretneme. Žehnaj všetky naše práce a námahy. Rozptyľuj naše starosti, posväcuj naše radosti a uľav nám v našich trápeniach.

Keby Ťa niekto z našej rodiny urazil hriechom, prosím Ťa, Božské Srdce, nedaj mu zabudnúť, že si plné dobroty, lásky a milosrdenstva k hriešnikom.

A keď nadíde hodina rozlúčky a tieň smrti pohrúži našu rodinu do smútku, posilňuj nás, aby sme všetci s vierou prijímali Tvoje večné rozhodnutia. Nech nás uteší myšlienka, že príde deň, keď sa celá rodina znovu stretne v Tvojej sláve, kde Ťa chceme naveky oslavovať za Tvoje dobrodenia.

Toto naše zasvätenie Ti obetujeme skrze Nepoškvrnené ruky Panny Márie a na mocný príhovor svätého Jozefa.

Sláva Božskému Srdcu Ježišovmu, nášmu Kráľovi a nášmu Otcovi. Amen.

  1. Poďakovanie Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie za milosť intronizácie, ktorú Ježiš udelil rodine a vyhlásenie tejto dobrej Matky za Kráľovnú domu. Jej obraz je inštalovaný vedľa obrazu Najsvätejšieho Srdca. Všetci sa spoločne pomodlia „Zdravas Kráľovná“.

Zdravas‘, Kráľovná, matka milosrdenstva;
život náš i sladkosť a nádej naša, zdravas‘.
K tebe voláme, hriešni synovia Evy,
v tomto sĺz údolí stenajúci, plačúci.

A preto teda, Orodovnica naša,
obráť k nám tie svoje premilosrdné oči.
A nám Ježiša, ktorý je požehnaný
plod života tvojho, tam vo večnosti ukáž.

Ó milostivá a nad všetky pobožná,

ó presladká Panna, Matka Božia Mária.

  1. Zasvätenie sa Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie Fatimskej

Fatimská Panna Mária, Matka Božia, útočište hriešnikov a Matka Božieho Milosrdenstva: zasväcujeme sa tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu so všetkým, čo sme a čo máme. Prostredníctvom tvojho Nepoškvrneného Srdca sa chceme úplne obetovať tvojmu najmilšiemu Synovi, Ježišovi Kristovi na službu jeho Cirkvi a za spásu hriešnikov.
Dobrá Matka, prijmi nás pod svoju materinskú ochranu takých, akí sme, a urob nás takými, akých nás Ty chceš mať. Zachráň nás od všetkých nebezpečenstiev. Pomáhaj nám premáhať všetky pokušenia, ktoré na nás doliehajú, aby sme si zachovali čistotu duše i tela. Nech je tvoje Nepoškvrnené Srdce našim útočišťom a cestou, ktorá nás vedie k Bohu. Chceme žiť s tebou a s tvojou pomocou chceme plniť všetky svoje záväzky, ktoré sme prijali svojím krstným zasvätením. Vypros nám milosť, aby sme sa z lásky k Ježišovi často modlili a obetovali za obrátenie hriešnikov a na uzmierenie za hriechy proti tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu.
V spojení s tebou chceme žiť v oddanosti Najsvätejšej Trojici. Veríme jej, klaniame sa jej a milujeme ju. Amen.

  1. Modlitba za zosnulých členov našej rodiny: Otče náš, Zdravas, Sláva Otcu, Odpočinutie večné…
  1. Nasleduje poďakovanie za prijaté milosti a požehnanie kňazom

Ak kňaz nie je prítomný na akte intronizácie, je potrebné vopred si dať posvätiť domu (pokiaľ nemáte) a obraz Božského Srdca. Obradu predsedá otec. Obraz sa uloží na vybrané miesto a nasledujú kroky, ktoré sú uvedené vyššie.

Obnovenie zasvätenia Božskému Srdcu

Ak je to možné rodina sa každý deň pri obraze Božského Srdca modlí túto modlitbu:

Zasväcujúca modlitba rodín

Ježiš, Mária, Jozef, vy ste tvorili na zemi pozemskú rodinu, plnú lásky samotného Boha a vo vzájomnej jednote ste zachovávali Jeho svätý zákon lásky. To je dôvod, prečo vám záleží na každej ľudskej rodine. Matka Mária, Kráľovná rodiny, naša rodina v zjednotení dnes prichádza k tvojim nohám a zasväcuje sa tvojmu Nepoškvrnenému Srdcu. Pod tvojou materinskou ochranou veď mladých a naše rodiny k svojmu Božskému Synovi, Ježišovi Kristovi. Pane Ježišu, spojení v tvojom svätom mene, prosíme, posväcuj a zjednocuj vo svojom Božskom Srdci našu rodinu na mocný príhovor Nepoškvrneného Srdca tvojej Matky Panny Márie. Učiň svojou mocou , aby naše srdcia žili v Božej láske a jednote, ako vaše srdcia a aby nás nič nedokázalo odlúčiť.

Božské Srdce nášho Pána Ježiša Krista a Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ktoré bijete v zjednotenej láske, osobitne vám zasväcujeme deti. Veďte ich životy, výchovu v Duchu Svätom, v pokore, láske, viere a oddanosti Vám i svätej cirkvi. Ako domáca cirkev, nech je naša rodina spoločenstvom modlitby, lásky, obetavej služby a tiež spoločenstvom ľudských a kresťanských cností.

Božské Srdce Ježišovo, Nepoškvrnené Srdce Panny Márie, ochraňujte našu rodinu od útokov satana a iných zlých duchov, ktorí sa na skazu duší potulujú po svete. Amen.

Odporúčania pre rodiny, ktoré sa zasvätili Božskému Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie

  1. Zmeniť svoj život – čo najčastejšie pristupovať k sviatostiam, najmä k spovedi a sv. prijímaniu;
  2. Podľa možností každodenná alebo častá účasť na svätej omši aspoň jedného člena rodiny s úmyslom zadosťučinenia našich hriechov;
  3. Zúčastňovať sa na prvopiatkovej pobožnosti – v prvý piatok sa zúčastniť na svätej omši, obetovať sväté prijímanie na odčinenie urážok, ktoré sa dostávajú Božskému Srdcu, obnovenie svojho zasvätenia pred intronizovaným obrazom; 
  4. Zúčastňovať sa fatimských sobôt
  5. Každodenná spoločná modlitba svätého ruženca v rodine s obnovou svojho zasvätenia;
  6. Slávenie sviatku Najsvätejšieho Srdca celou rodinou; 
  7. V mesiaci jún, ktorý je zasvätený Božskému Srdcu sa zvlášť odporúča vzdávať Mu úctu – častejšie sa modliť litánie k Božskému Srdcu, obetovať prijímanie, priniesť k obrazu kvety a pod.  
  8. Nočná adorácia v domácnosti. Ktorúkoľvek hodinu medzi 21:00 a 6:00 jedným alebo všetkými členmi rodiny aspoň raz za mesiac v noci zo štvrtka na piatok;
  9. Sláviť Sviatok Nepoškvrneného Srdca Panny Márie –  22. augusta
  10. Praktizujte oddanosť Duchu Svätému, vhodné je modliť sa litánie k Duchu Svätému, či navštevovať omše ku cti Svätého Ducha;
  11. Často navštevujte Ježiša v Najsvätejšej Sviatosti Oltárnej
  12. Praktizovať základné piliere nábožnosti – modlitbu, pôst, almužnu.

Zdroj: brožúra Kraľuj nám Kriste

VYDALI SME PRE VÁS 2 NOVÉ BROŽÚRY, viac info: KRAĽUJ NÁM KRISTE ; ODPROSUJÚCE POBOŽNOSTI a SVÄTÁ HODINKA

Intronizácia Božského srdca a Nepoškvrneného srdca Panny Márie v rodinách DÔLEŽITÉ!! 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás