V kultúre, ktorá presadzuje potrat ako právo, sa interrupcia nevyhnutne mení z voľby na povinnosť. Ak muž nechce byť otcom, môže požadovať, aby žena, ktorú oplodnil, išla na potrat a môže na ňu vyvíjať obrovský nátlak, keď je v zraniteľnom stave. Potrat je častejšie očakávaním ako možnosťou.
Platí to od najchudobnejších žien až po tie najbohatšie. Minulý rok Britney Spearsová vo svojich zápiskoch odhalila, že jej priateľ, popová hviezda Justin Timberlake, ju v roku 2000 požiadal, aby išla na potrat. „Vždy som očakávala, že jedného dňa budeme mať spolu rodinu. Len sa to stalo oveľa skôr, ako som predpokladala. Justin však z tehotenstva rozhodne nebol nadšený. Povedal, že nie sme pripravení na to, aby sme mali dieťa, že sme príliš mladí.“
Britney si chcela dieťa nechať. Justin to však rázne odmietal a tak si pod tlakom vzala potratové tabletky. Bola to „najmučivejšia vec, akú som kedy v živote zažila,“ hovorí Spearsová. „Keby to zostalo len na mne, nikdy by som to neurobila. Ale Justin si bol taký istý, že nechce byť otcom.“ Po potrate ležala „s plačom a nariekaním“ na podlahe v kúpeľni a bolestivo sa krčila, zatiaľ čo Justin brnkal na gitaru v zjavnom pokuse o útechu, kým Britney krvácala a ich dieťa umieralo.

Podobný príbeh sa nedávno odohral, keď Maya Henryová, bývalá snúbenica Liama Payna z chlapčenskej skupiny One Direction, prehovorila o svojom vlastnom potrate. Texaská modelka a popová hviezda spolu začali randiť v roku 2019, keď mala 18 a Payne 26 rokov. Henryová nedávno vydala román opisujúci ich vzťah, v ktorom hlavná hrdinka Mallory, ktorá chodí s popovou hviezdou Oliverom otehotnie. Je postavená pred voľbu: pôjde na potrat alebo stratí priateľa. V románe Mallory podstúpi potrat, ale utrpí vážne zdravotné komplikácie.
Henryová sa podelila o svoje skúsenosti pre časopis People, pričom opísala svoj lekársky potrat v nemocnici, čo kontrastuje s osamelosťou, ktorú zažila Spearsová. „Bolo to veľmi nepríjemné, keď vám títo muži hovorili: “Neboj bude to ako silnejšia menštruácia, nebude to bolestivé, bude to ľahké,” povedala.
Henryová dodáva, že keby mala možnosť rozhodnúť sa znova, neurobila by to. „Ale keby som sa rozhodla inak, stratila by som človeka, ktorého som milovala,“ povedala.
Henryovej skúsenosť odráža širší spoločenský trend, kedy naša antikoncepčná kultúra oddelila sex od plodenia detí. Muži aj ženy teraz často predpokladajú, že sa môžu zapojiť do sexuálneho aktu bez očakávania, že by to viedlo k otehotneniu. Deti, ktoré sú takto počaté, sú často nechcené a mnohí muži naliehajú na ženy, aby problém vyriešili potratom. Nakoniec, ak je potrat vnímaný len ako forma zdravotnej starostlivosti, prečo by neviazaný sex mal viesť k otcovským povinnostiam?
Henryová uviedla, že o svojom potrate napísala preto, aby sa ostatné ženy, ktoré prežili podobné skúsenosti, „cítili pochopené“. Tento príbeh nie je tým, čo potratoví aktivisti a priemysel tento rok očakávali. To neznamená, že ženy aj muži nenesú pri interrupcii zodpovednosť. Henryovej príbeh však odhaľuje nerovnováhu moci v mnohých takýchto vzťahoch a vyvracia predstavu, že interrupcia je len „voľbou“ alebo „zdravotnou starostlivosťou“. Keď sa neplodný sex stane spoločenskou normou, interrupcia sa začne vnímať ako povinnosť.
Henryová je len ďalšou ženou, ktorá objavila skrytú pravdu za rečami o ženskej sile.
Z angl. prekladu preložila: Jesika Senderáková
Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás
Nová brožúra: POTRAT JE DUCHOVNÝ BOJ
- svedectvo Zachary Kinga – Panna Mária mu povedala, že ho volá do svojej armády a jeho úlohou je pomôcť Jej ukončiť potraty
- modlitby uzdravenia a oslobodenia po spontánnom aj umelom potrate
- Zaobstarať si ju môžete tu: POTRAT JE DUCHOVNÝ BOJ (Modlitby uzdravenia, oslobodenia)

3 Responses
2w478o
I love it when people come together and share opinions, great blog, keep it up.
wnbxq8