7 praktických návrhov ako prežiť dobrý pôst

post

Za tento podnetný článok ďakujeme stránke Tradičná katolícka ženskosť

Obdobie pôstu je obdobím pokánia a asketického boja. Nepriateľom je žiadostivosť, svet a diabol. Cieľom sú čisté srdcia, aby sme mohli radostne sláviť vzkriesenie nášho Pána. Svojím spôsobom by mal byť pôstny čas mikrokozmom celého nášho zápasu na zemi, rovnako ako Veľká noc je mikrokozmom nášho nebeského víťazstva v Kristovi. Dobrá pôstna práca si však vyžaduje sústredenie a disciplínu a dá sa ľahko premrhať. Pôstne obdobie mnohí z nás začíname často s najlepším úmyslom. Predstavujeme si, ako sa budeme postiť a modliť tak horlivo, ako púštni otcovia. A možno prvý týždeň uspejeme vďaka veľmi silnej vôli. No potom, len čo začneme byť spokojní, ako nám to dobre ide, všetko sa začne rozpadávať a stretávame sa tvárou v tvár so svojou vlastnou slabosťou.

Tu je 7 praktických návrhov, ako prežiť dobrý pôst.

Pripravte si plán – najrýchlejším spôsobom, ako zničiť pôstne obdobie, je mať dobré úmysly, ale žiaden plán. Musíme byť špecifickí. „Budem sa viac modliť,“ nie je dostatočne dobré. Musíme si presne určiť, čo máme v úmysle robiť a potom sa toho držať každý deň. Jeden tip: Musí to byť uskutočniteľné. Často sme príliš ambiciózni a zaväzujeme sa, že urobíme príliš veľa. Keď zlyháme vo svojich pôstnych cieľoch, sme odradení a úplne sa vzdávame. Toto je víťazstvo diabla. Snažme sa, aby naše záväzky boli jednoduché a praktické a naše pôstne obdobie bude tým lepšie. Svätá Terézia z Lisieux nás učí, že „Maličkosti, ktoré sa konajú z lásky, sú tie, ktoré okúzľujú Kristovo srdce… Naopak, najskvostnejšie činy, keď sa konajú bez lásky, sú iba ničotou.“

Prečítajte si dobrú knihu – Svätí nás neustále nabádajú, aby sme čítali dobré duchovné knihy, a nie je lepší čas začať s touto praxou, ako počas pôstu. Čítanie Písma alebo písomností svätých sú skvelým miestom, kde začať.

Tu je niekoľko návrhov na pôstne čítanie:

 • Nasledovanie Krista – Tomáš Kempenský
 • O pravej úcte k Panne Márii – Svätý Ľudovít Maria Grignion z Montfortu
 • Duchovný zápas – Lorenzo Scupoli
 • List priateľom kríža – Svätý Ľudovít Maria Grignion z Montfortu
 • Vnútorná sloboda – Jacques Philippe
 • Hľadaj pokoj a zotrvaj v ňom – Jacques Philippe
 • Úcta k Sedembolestnej Panne Márii – Mons. Vincent Malý
 • Láska večnej Múdrosti – Svätý Ľudovít Maria Grignion z Montfortu
 • Umučenie Pána Ježiša – Anna Katarína Emmerichová

Preskúmajte sa – pôstne obdobie je vynikajúcim obdobím na prekúmanie vnútorného stavu našej duše. Aké sú vaše prevládajúce chyby? Máte vo svojom živote nejaké skryté modly? Čo vám bráni v tom, aby ste celým svojím srdcom nasledovali Božiu vôľu? Použite dôkladné spytovanie svedmia, aby ste mohli zhodnotiť svoje duchovné zdravie. Pamätajme, že pôstne obdobie v konečnom dôsledku nie je o vzdaní sa sladkostí alebo iných vecí, ktoré nás bavia, ale v prvom rade o pokání, ktoré znamená vzdať sa hriechu a vrátiť sa k Bohu, nášmu milujúcemu Otcovi. Aj keď vnútorné preskúmanie vašich hriechov môže byť bolestivé, je to zdravá bolesť, ktorá obnovuje dušu.

Vyznajte svoje hriechy – Po preskúmaní svojho svedomia je logickým ďalším krokom spoveď. Pred prijatím sviatosti pokánia musíme však pamätať na päť základných požiadaviek pre vykonanie dobrej spovede:

 1. Spytovanie svedomia
 2. Skutočná ľútosť nad tým, že sme urazili Boha
 3. Pevné predsavzatie ďalej nehrešiť
 4. Jasná spoveď (nezatajiť žiadne hriechy)
 5. Pokánie za hriechy, ktorých sme sa dopustili.

Modlite sa – Priznajme si, že všetci sa môžeme viac modliť a pôstny čas je skvelým časom na plánovanie a zavedenie do praxe denného modlitbového režimu, ktorý nás môže viesť po zvyšok roka. Počas tohto obdobia by sme však mali predovšetkým zamerať svoje modlitby na pokánie a ľútosť nad svojimi hriechmi. Tu je niekoľko návrhov na pôstnu modlitbu:

 • Sedem kajúcich žalmov (6, 31, 38, 51, 102, 130, 143)
 • Bolestné tajomstvá ruženca
 • Krížová cesta
 • Korunka Božieho milosrdenstva
 • Modlitba pred krížom
 • Sedembolestný ruženec
 • Modlitba k piatim Kristovým ranám
 • Eucharistická adorácia
 • Ruženec k svätým ranám

Pôst Mali by sme sa zamerať najmä na pôst od vecí, ktoré súvisia s našimi prevládajúcimi hriechmi. Ste závislí na internete, pozeraní filmov, či hraní počítačových hier? Postite sa od nich. Na druhej strane ste možno závislí na kritike ostatných. Vyvíjajte špeciálne úsilie na to, aby ste sa postili od negatívnych rečí. Ide o to, že aj keď je pôst od určitých jedál vynikajúcou kajúcnou aktvitou, nemusíme obmedzovať pôst iba na vzdanie sa určitých jedál. Pamätajme na Ježišove slová: „Ak ťa zvádza na hriech tvoje pravé oko, vylúp ho a odhoď od seba.“ Nič by nemalo stáť medzi nami a nebeským kráľovstvom a mali by sme úmyselne odrezávať tie veci, ktoré nám spôsobujú, že hrešíme.

Dajte almužnu – Počas pôstu si zvlášť pripomíname obetu nášho Pána Ježiša Krista na kríži. Toto je najväčší úkon štedrosti v histórii, pretože Ježiš nezomrel len za svojich priateľov, ale aj za svojich nepriateľov. „Ale Boh dokazuje svoju lásku k nám tým, že Kristus zomrel za nás, keď sme boli ešte hriešnici.“ (Rimanom 5: 8). Veľkorysosť Boha v Kristovi by nás mala prinútiť, aby sme boli štedrí a milosrdní k ostatným, najmä k chudobným a v núdzi. V tomto pôstnom období nájdime spôsob, ako dať, či už ide o podporenie nejakej rehole alebo pomoc v útulku pre bezdomovcov. Pamätajme na Ježišov prísľub: „A kto by dal piť jednému z týchto maličkých čo len za pohár studenej vody ako učeníkovi, veru, hovorím vám: Nepríde o svoju odmenu. (Mt 10: 42) Pokiaľ ide o pôstne disciplíny, skutočné zlyhanie nie je vlastne možné. Aj zlyhanie v našich záväzkoch nám môže pomôcť rásť v pokore a poznaní našej vlastnej duchovnej chudoby – a rast v nich je vždy duchovným pokrokom.V tomto pôstnom období sa snažme najlepšie, ako vieme. Snažme sa vykoreniť hriech a usilovať sa o svätosť. Ak však zlyháme, uvedomme si, že aj tí, ktorých možno považovať za spravodlivých, padajú sedemkrát denne (Prísl. 24:16). Nech je naše zlyhanie lekciou pokory, ktorá nás vráti späť k milosti Božej, ktorá prúdi z prebodnutého Ježišovho srdca – lebo to je skutočná podstata predveľkonočného pôstu.

Na tému pokánia a pôstu si môžte prečítať ďalšie zaujímavé články:

 1. https://slovenskydohovorzarodinu.sk/dominik-chmielewski-40-dni-pokania-rodiny-ninive/
 2. https://slovenskydohovorzarodinu.sk/svedectvo-vizionarky-mirjany-soldo-a-exorcistu-petra-glasa/
 3. https://slovenskydohovorzarodinu.sk/pocuvame-posledne-mariino-volanie/
 4. https://slovenskydohovorzarodinu.sk/dominik-chmielewski-pokanie-styri-etapy-pokania/
 5. https://slovenskydohovorzarodinu.sk/o-dominik-chmielewski-byt-dobrym-clovekom-nestaci-o-svatej-spovedi/

Platby
Platby

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás