DUCHOVNOSŤ MEDŽUGORIA v PIATICH PODOBÁCH

DUCHOVNOSŤ MEDŽUGORIA v PIATICH PODOBÁCH

Domáci Medžugorčania majú vo zvyku hovorievať o základných témach posolstiev Kráľovnej pokoja ako o „piatich kameňoch," ktoré nám pomáhajú v boji proti hriechu a tým nás vedú k víťazstvu. Naráža sa tým na biblickú zmienku o piatich okruhliakoch, ktoré si nazberal Dávid, keď išiel do boja proti Goliášovi. (porov 1 Sam 17, 40)

💎 Týchto päť kameňov predstavuje:

1. modlitba, najmä modlitba posvätného ruženca;

2. mesačná svätá spoveď;

3. Eucharistia a svätá omša;

4. každodenné čítanie Božieho slova;

5. stredajší a piatkový pôst.

🙏 MODLITBA, NAJMÄ MODLITBA RUŽENCA

„Každý deň sa modlite ruženec. Modlite sa ho spoločne." (13. augusta 1981)

K tomuto „kameňu" sa viaže výzva na modlitbu, ktorá ukazuje na moc modlitby ruženca:

,,...Ak sa modlíte, satan vám nemôže ani trochu uškodiť, pretože ste Božie deti a Boh nad vami bdie. Modlite sa! Ruženec majte stále v rukách ako znamenie proti satanovi, že vy patríte mne!"

Panna Mária povzbudzuje veriacich, aby sa venovali modlitbe, predovšetkým modlitbe ruženca.

⛪ KAŽDOMESAČNÁ SVÄTÁ SPOVEĎ

O mesačnej spovedi hovorí Panna Mária už od najranejšej fázy zjavení. Stačí si pripomenúť jej posolstvo zo 6. augusta 1982:

„Je potrebné povzbudzovať ľudí, aby každý mesiac pristúpili ku sviatosti zmierenia, najlepšie v prvý piatok alebo sobotu v mesiaci. Urobte, čo vám hovorím. Mesačná spoveď sa stane liekom pre západnú cirkev. Ak sa veriaci budú pravidelne každý mesiac spovedať, celým krajinám sa v krátkom čase môže dostať uzdravenia."

⚪ SVÄTÁ OMŠA

Kráľovná pokoja jasne hovorí o slávení Eucharistie ako o najdôležitejšej udalosti dňa, dôležitejšej ako jej zjavenia.

„Počas svätej omše som vám bližšie než pri zjaveniach. Mnohí z pútnikov by chceli byť prítomní v izbičke zjavení, a preto sa tisnú okolo fary. Keď sa budú tak tlačiť k svötostánku, ako to teraz robia pred budovou fary, pochopia všetko, pochopia tajomstvo Ježišovej prítomnosti, pretože prijímať Eucharistiu je viac než dostávať zjavenia." (12. novembra 1986)

Tieto slová obsahujú jasné usmernenie, aby sme, ak to tak možno povedať, dali prednosť Ježišovi: Panna Mária totiž prišla do Medžugoria preto, aby ukázala ľudstvu cestu, ktorá ho privedie späť k jej Synovi.

📖 KAŽDODENNÉ ČÍTANIE BOŽIEHO SLOVA

Každodenné čítanie Božieho slova predstavuje jednu z najnaliehavejších výziev, s ktorými sa na nás v Medžugorí obrátila Panna Mária. Veď už 13. júla 1981, zhruba 20 dní po prvom zjavení, so slzami v očiach povedala: „Zabudli ste na Bibliu."

Našou úlohou teda je, aby sme opätovne objavili poklad Božieho slova a dennodenne sa ho usilovali uvádzať do života:

„Drahé deti! Dnes vás pozývam, aby ste vo svojich domovoch každý deň čítali Bibliu a nech je na viditeľnom mieste, aby vás stále podnecovala k čítaniu a k modlitbe..." (18. októbra 1984)

🍞 PÔST

Posledným (v poradí, nie však v dôležitosti) kameňom je pôst dva razy do týždňa. Je to výzva, ktorú Kráľovná pokoja od začiatku zjavení spája s povzbudením k modlitbe:

„Modlite a postite sa! Jediné, čo od vás žiadam, je modlitba a pôst." (14. decembra 1981) Nejde pritom o pôst v prenesenom slova zmysle. Mária má na mysli pôst o chlebe a vode, čo aj celkom jasne hovorí:

,,Drahé deti! Pozývam vás, aby ste sa modlili a postili zo pokoj vo svete. Zabudli ste, že modlitbou a pôstom možno zažehnať aj nebezpečenstvo vojny, ba dokonca premöcť zákony prírody. Najlepší pôst je zostať o chlebe a vode. Všetci okrem chorých by sa mali postiť. Pôst nemôže nahradiť ani almužnou a skutkami." (21. júla 1982)

Ako v iných oblastiach aj v prípade pôstu je účelom výziev Kráľovnej pokoja poskytnúť liek na nedbanlivosť a,,stratu pamäte," ktoré oslabujú duchovný život veriacich: Postite sa! Pôst je pre duchovný život veľmi dôležitý." (31. mája 1984)

💎 Výzvu žiť ,,päť kameňov" teda treba brať vážne nie pre jeho vonkajšie praktizovanie, ale skôr preto, aby upevnil človeka a tým dodal silu viesť duchovný boj s hriechom.

Text a obrázok pripravil: Mikuláš Mária Lipták - Rytier Nepoškvrnenej ⚔️💙

Podporte aktuálne projekty - KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás

VEĽKÉ PARACORDOVÉ RUŽENCE Z CHIRURGICKEJ OCELE PRE MÁRIINÝCH BOJOVNÍKOV SI MÔŽETE ZAOBSTARAŤ TU

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Mohlo by vás zaujímať: