SRDCE PLNÉ LÁSKY a MESIAC JÚN

📜Príbeh o Longinovi hovorí bezprostredne o zážitku s Jezišovým Srdcom.❤️‍🔥

✍️ Podľa tradície práve Longinus prebodol bok Ježišovi na kríži. Bol vojakom, ktorý spoľahlivo slúžil, no mal boľavé oči, za čo sa mu dostalo posmechu od iných vojakov. Keď bol súd s Ježišom, ľutoval ho a spolu s Pilátom ho považoval za nevinného. No aj napriek tomu bol Ježiš odsúdený a Longinus musel viesť vojenský sprievod na Kalváriu. Tam bol svedkom múk Ukrižovaného, zatmenia slnka a zemetrasenia. Potom ako Kristus odovzdal svojho ducha Otcovi, pohanský stotník, premožený silou zázrakov zvolal známe slová: ,,Naozaj, toto bol Boží Syn!“ Zostúpil z koňa a kopiju podal Longinovi. On vidiac katov, ako lámali kosti obom ukryžovaným lotrom, prebodol kopijou Ježišovi bok. Sotva kopiju vytiahol z rany, začali z nej vytekať krv a voda. V tom okamihu bol Longinus uzdravený z ochorenia očí a osvietený svetlom milosti uznal Pána Ježiša za pravého Boha. Potom sa vrátil domov a hovoril o Ježišovi.

📜 Opis sv. Jána o prebodnutí Kristovho boku a srdca (Jn 19, 33-37) je dôležitým biblickým textom, ktorý dáva základ úcte Božského Srdca Ježišovho. K tomuto textu treba pripojiť iné biblické miesta. Najprv text Zachariášovho proroctva, ktorý nám prináša evanjelista: ,,… potom budú hľadieť na mňa, ktorého prebodli…“. (Zach 12, 10) Taktiež Izaiáš prorokuje: ,,On však bol prebodnutý pre naše hriechy, …“. (Iz 53, 5)

✍️ Hoci sa duchovný význam týchto textov nevzťahuje priamo na úctu Ježišovho Srdca, výrazne napomáha jej udomácneniu v Cirkvi. O plnosť chápania a šírenia tejto úcty sa zvlášť zaslúžila sv. Margita Mária Alacoque.

📜 Pápež Ján Pavol II. vo svojom príhovore z 8. júna 1994 o sv. Margite Márii Alacoque a o dnešnej úcte k Božskému Srdcu Ježišovmu povedal: ,,Najväčšou osobnosťou, ktorú Božia prozreteľnosť použila na rozšírenie úcty k Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu, bola svätá Margita Mária Alacoque. Táto panna z rehole Navštívenia mala osobitné zjavenia Najsvätejšieho Srdca Ježišovho. V júni 1675 počula svätá Margita Mária tieto milostivé slová: ,,Hľa, Srdce, ktoré tak milovalo ľudí… a miesto vďaky dostáva zväčša len nevďačnosť…“ Dnes úcta k Božskému Srdcu ponúka ľudstvu možnosť zorientovať sa… ,,Preto vás vyzývam, drahí bratia a sestry, hľadieť s dôverou na Božské Srdce Ježišovo a často opakovať najmä v tomto mesiaci jún: Najsvätejšie Srdce Ježišovo, v teba dôverujem.“ Aj ďalší pápeži ako Lev XII., Benedikt XI. alebo Pius XI. potvrdili úctu k Božskému Srdcu Ježišovmu.

✍️ Je veľa foriem úcty k Božskému Srdcu Ježišovmu. Niektoré schválil a odporúčal Apoštolský stolec. Ide najmä o týchto 6 foriem:

1️⃣ Osobné zasvätenie a vynáhrada.

2️⃣ Zasvätenie rodín.

3️⃣ Litánie k Najsvätejšiemu Srdcu.

4️⃣ Úkon odprosenia.

5️⃣ Pobožnosť deviatich prvých piatkov mesiaca.

6️⃣ Svätá hodinka.

📖 OSOBNÉ ZASVÄTENIE a VYNÁHRADA

Úcta k Božskému Srdcu Ježišovmu je vo svojej podstate zasvätenie a vynáhrada. Cirkev uznáva a odporúča tieto dva úkony úcty, ktoré konala a odporúčala sv. Margita Mária Alacoque.

▪️ Zasvätenie je zmluva lásky, ktorá nespočíva len v tom, že sa pomodlíme zasväcujúcu modlitbu. Zasvätiť sa Božskému Srdcu Ježišovmu znamená prijať nový život, dať vlastnému životu nový zmysel. To sa dá urobiť tak, že do vlastného srdca vložíme Ježišovo Srdce s jeho citmi, s jeho bolesťami, s jeho túžbami, s jeho chcením. Nebude to ľahké, ani bezbolestné. Zvlášť na začiatku. Kristova láska však všetko uľahčí.

▪️ Zjavenie sv. Margite Márii Alacoque v júni 1675 obsahuje jasnú výzvu na vynáhradu: sviatok, ktorý sa mal ustanoviť, bol určený za vynáhradu za urážky skutočnej Ježišovej prítomnosti v Najsvätejšej sviatosti. Kvôli tomu sa má modliť zvláštne odprosenie. Pobožnosť k Božskému Srdcu Ježišovmu žiada obrátenie ľudského srdca, postupné očisťovanie, zdvíha človeka k spojeniu s Bohom.

Vynáhrada má dočinenia s hriechom, ktorý je nielen urážkou Boha, ale aj odmietnutím nesmiernej lásky. Našou vynáhradou je Srdce Ježiša Krista. Prebodnuté Srdce Ježišovo pre naše hriechy.

📖 ZASVÄTENIE RODINY

V jednom z prisľúbení Margite Márii Alacoque Kristus sľúbil, že požehná všetkých, ktorí si uctia jeho obraz Najsvätejšieho Srdca. A táto úcta môže byť spojená so zasvätením rodín.

Súčasťou zasvätenia rodín je modlitba, ktorú schválil pápež Pius X. Každý člen rodiny je povinný v deň svojho zasvätenia sa Božskému Srdcu Ježišovmu pomodliť sa túto modlitbu pred obrazom alebo sochou Božského Srdca.

📖 LITÁNIE k BOŽSKÉMU SRDCU JEŽIŠOVMU

Základy litánií k Božskému Srdcu Ježišovmu vznikli vo Francúzsku. Päť rokov po prvých zjaveniach Božského Srdca Ježišovho svätej Margite Márii Alacoque. Litánie obsahujú 33 vzývaní, ktoré symbolizujú 33 rokov života Pána Ježiša na zemi. Výraz ,,Srdce Ježišovo“ symbolizuje samého Krista s láskou jeho Srdca. Väčšina vzývaní je doslovná citácia Svätého písma, ďalšie sú ním inšpirované.

📖 ÚKON ODPROSENIA

Úkonom odprosenia odprosujeme Božské Srdce Ježišovo za mnohé urážky, ktoré sme vykonali a prosíme o Božiu milosť. Tak poznáme: Odprosenie Božského Srdca Ježišovho za spoločné hriechy; Odprosujúcu modlitbu na prvú nedeľu v mesiaci; Odprosujúcu modlitbu na sviatok Božského Srdca Ježišovho. Pápež Pius XI. v encyklike ,,Miserentissimus Redemptor“ nariadil vykonávať túto modlitbu na sviatok Božského Srdca Ježišovho, a to spolu s litániami o Božskom Srdci pred vystavenou Sviatosťou Oltárnou.

📖 PRVÉ PIATKY v MESIACI

Božské Srdce Ježišovo samo seba ponúka vo svätom prijímaní na prvý piatok ako vynáhradu nebeskému Otcovi od pokorných a kajúcich ľudí.

Táto prvopiatková pobožnosť má svoj základ v prisľúbeniach, ktoré boli dané svätej Margite Márii Alacoque. Pán Ježiš zreteľne určil podmienky veľkého prisľúbenia. Žiada: deväť prijímaní na deväť prvých piatkov počas deviatich mesiacov, ktoré nasledujú za sebou. Aby sme správne pochopili jeho požiadavku, sväté prijímania na prvé piatky po deväť mesiacov nesmú byť prerušené. Keďže tu ide o výnimočnú milosť, túto podmienku treba dodržať.

Podľa Ježišovej požiadavky prvopiatkové prijímanie má zmierny charakter. Prvopiatková pobožnosť je teda úkonom úcty k Božskému Srdcu Ježišovmu v duchu náhrady.

Vo veľkom prisľúbení sa obracia Kristus na všetkých, aby sa usilovali vyhnúť večnému zatrateniu a aby získali veľkú milosť spásy.

📖 SVÄTÁ HODINKA

Okrem pobožosti prvých piatkov prosil pán Ježiš Margitu Máriu aj o tzv. svätú hodinku zmiernej adorácie:

„Prebudím ťa každú noc zo štvrtka na piatok a ty budeš smieť so mnou prežívať všetky moje utrpenia a všetok zármutok na Olivovej hore. Aby si bola účastná i mojej pokornej modlitby, ktorú som vtedy konal vstaneš a budeš sa od 23. do 24. hodiny modliť.“

Toto želanie Božského Majstra svätica verne plnila po celý svoj život, aby bola účastná utrpeniu Pána a modlila sa, aby uzmierovala Boží hnev, hriešnikom vyprosovala milosrdenstvo a vynahradzovala za ospalosť apoštolov na Olivovej hore pred Jeho smrťou.

V júni 1927 P. Mateo založil najmladšiu vetvu úcty Božského Srdca – Svätú hodinku, domácu nočnú adoráciu, ktorej úlohou je uzmierovanie Božského Srdca Ježišovho za hriechy spáchané vnoci tým, že mesačne obetujeme jednu hodinu spánku. (Svätú hodinku je možné sa modliť vždy v noci zo štvrtka na piatok alebo aspoň raz za mesiac pred prvým piatkom)

Vy, ktorí chápete utrpenie Pána a ktorí sa snažíte aby ste Ho tešili a odprosovali, vytrvajte! Konajte radi, svedomito a s láskou dobrovoľne prijatú službu. Radi obetujte, túto hodinu vnoci a nedajte sa nikým a ničím zdržiavať. Našou záchranou sú adorujúce duše, ktoré svojimi modlitbami, obetami a životom pomáhajú zachraňovať duše pre nebo.

📜 Už oddávna bolo srdce považované za stredisko života a lásky. Aj príbeh o vojakovi Longinovi hovorí o Ježišovom Srdci, ktoré je vyjadrením Božej lásky a nadprirodzeného života. Jeho prebodnutie a následne z neho vyvierajúca krv a voda sú pozvaním k tejto Ježišovej láske a životu s Ježišom. Sviatosť oltárna má pretvárať aj naše srdcia. Úcta k Božskému Srdcu Ježišovmu je najlepšie vyjadrená častým sv. prijímaním a pobožnosťou prvých piatkov, ku ktorým nás vyzýval Pán Ježiš. Toto vyjadril svojím Srdcom prostredníctvom verejnej služobnice sv. Margity Márie Alacoque.

Text a obrázok pripravil: Mikuláš Lipták – Rytier Nepoškvrnenej ⚔️💙

Zdroj: Spiritualita k Božskému Srdcu Ježišovmu/Jozef Vasiľ

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás