Pápež vymenoval nového biskupa pre Spišskú diecézu

Novým biskupom pre Spišskú diecézu sa stal duchovný otec František Trstenský, dekan farár v Kežmarku. Jeho menovanie pápežom Františkom bolo zverejnené Tlačovým strediskom Svätej stolice vo sviatok Narodenia Panny Márie 8. septembra.

Martin Jarábek – Vatikán

Mons. František Trstenský sa narodil 13. marca 1973 v Trstenej v Spišskej diecéze. Po absolvovaní Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej pokračoval v rokoch 1991 – 1997 v štúdiu na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí, ktorý bol v tom čase súčasťou Univerzity Komenského. Kňazskú vysviacku prijal 21. júna 1997 vo Farskom kostole Najsvätejšej Trojice v Tvrdošíne z rúk biskupa Mons. Andreja Imricha a stal sa kňazom pre Spišskú diecézu.

Najprv pôsobil ako kaplán v Spišských Vlachoch a potom tri roky ako kaplán v Dolnom Kubíne. Odtiaľ odišiel na ďalšie štúdiá do zahraničia, ktoré v rokoch 2000 – 2004 absolvoval v Jeruzaleme so zameraním na biblické vedy a archeológiu. Študoval na Fakulte biblických vied a archeológie (Studium Biblicum Franciscanum) a na Pápežskej teologickej akadémii v Krakove, kde získal doktorát (2000 – 2006). Vyučoval biblické predmety na Teologickom inštitúte v Spišskej Kapitule a na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Bol cirkevným cenzorom biblických predmetov a prorektorom pre zahraničné vzťahy na spomínanej Katolíckej univerzite (2014-2020).

Od 12. júna 2020 pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku a profesor Svätého písma na Teologickom inštitúte v Spišskom Podhradí. Je autorom viacerých publikácií a stabilným spolupracovníkom Rádia Lumen a Televízie Lux. 

ZDROJ: https://www.vaticannews.va/sk/papez/news/2023-09/papez-vymenoval-noveho-biskupa-pre-spissku-diecezu.html

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás