Exorcista a jeho skúsenosti

Nedávno sme priniesli článok o mladej čarodejnici menom Vivien, ktorá pre noviny The Washington Post propagovala svoj „výstredný životný štýl“, akoby to bolo niečo dobré a nasledovaniahodné.1 Zaujímalo ma preto, aký náhľad má na osoby, ako je ona, opačná strana barikády – samotní exorcisti. A jedným z najzaujímavejších zdrojov sú krátke správy otca Stephena Rosettiho, exorcistu z Washingtonskej arcidiecézy, prednášajúceho na Catholic University of America, ktorý píše o svojich osobných skúsenostiach s exorcizmom, démonmi, čarodejnicami a posadnutými. Ide vskutku o hororové čítanie, no rozhodne stojí za to.

Démon potratu

V jednej zo svojich správičiek otec Rosetti hovorí o prípade ženy menom Lucy, na ktorej vykonával exorcizmus.2 Lucy bola posadnutá démonmi, ktorí ju v noci mučili: „Vysmievajú sa jej, označujú jej telo škrabancami a popáleninami, tvrdia, že ju vlastnia, a často jej vykrúcajú ubolenú nohu, čo je pre ňu mučivé. Démoni sú nemilosrdní a neúprosní.“ Po niekoľkých vykonaných exorcizmoch však už boli démoni v žene oslabení a zdalo sa, žeby mocou Ježiša postupne mohli vymenovať svoje mená. Otec Rosetti pokračuje:

Znova som im povedal: „Dicas mihi nomen tuum!“ (Povedz mi svoje meno!). Tento verš je priamo z tradičného exorcistického rítu. Démon tvrdo vzdoroval. Nakoniec sa vzdal a s veľkou nechuťou povedal: „Abyzou“. Pozrel som sa na toto meno bližšie. A toto je to, čo hovoria zdroje: Abyzou je meno „ženského“ démona z Blízkeho východu obviňovaného z potratov a detskej úmrtnosti.“

Otec Rosetti upozorňuje na to, že Lucy bola kedysi na potrate, takže celé to dávalo „dokonalý zmysel“. Exorcista upozorňuje, že aj keď sú nám hriechy na spovedi odpustené, neznamená to, že démoni, ktorých sme sami na seba privolali, nás ihneď opustia. Je potrebný čas „očisťovania“ – konania úprimného pokánia. Démon týral mladú ženu, hovoril jej, že tento jej hriech jej nikdy nebude odpustený. Bolo to klamstvo, no kňaz upozorňuje, že démonické bytosti nielen navádzajú na hriech, ale že aj spôsobujú následné výčitky. Lucy sa napokon aj vďaka modlitbám k Panne Márii a vďaka jej nebeskému príhovoru, podarilo oslobodiť.

Iný prípad, ktorý otec Stephen Rosetti zmieňuje, je o tzv. „stuhnutej“ žene.3 Hovorí, že pri exorcizme je prítomných vždy niekoľko osôb: dvaja kňazi, silní laici, žena a „osoba s darom“. Tá „osoba s darom“ je niekto, kto má zvláštnu citlivosť na prítomnosť démonov, anjelov a pod. v miestnosti. Pri jednom exorcizme démon preskočil z posadnutej osoby práve na ženu s takýmto „darom“. Otec Rosetti pokračuje:

Všimol som si, že sa nemôže hýbať. Pozrela sa na mňa a povedala: „Nemôžem sa pohnúť. Necítim svoje telo.“ Bola paralyzovaná od krku až dole.“

Otec Rosetti priznáva, že mal obavy, ale žena pôsobila pokojne. Všetci museli z miestnosti odísť, okrem neho a ešte jedného kňaza. Obaja sa začali za ženu modliť a prikazovať démonovi, aby ju opustil. Avšak ani po istom čase sa žena nehýbala. Kňaz sa začal obávať, aby to nebolo už „nastálo“. Žena uviedla, že sa jej zdá, že démon je na jej chrbte. Nasledovali ďalšie modlitby, po ktorých povedala: „Je preč!“ a normálne začala svojím telom hýbať. Kňaz hovorí: „Keby mi niekto pred touto mojou službou povedal, že také niečo sa môže stať, neveril by som mu. Ale ja som tam bol, stalo sa to. Verte tomu!

SMS priamo od… démonov?

Otec Rosetti hovorí, že počas svojich dlhoročných skúseností ako exorcistu sa mu v troch prípadoch stalo, že „démoni poslali textovú správu rodine posadnutej osoby“.4 Kňaz priznáva, že dva z týchto prípadov boli vôbec tie najťažšie, ktoré mal, a tretia rodina bola nesmierne zbožná, s deťmi, ktoré chceli ísť za kňazov – takže „šlo o „vysoko cenné“ objekty, kde boli zainteresovaní mocní démoni“. Na takéto zasiahnutie do ľudskej reality museli démoni vynaložiť množstvo duchovnej energie, ktorú majú len mocnejšie pekelné bytosti. Exorcista tiež zverejnil obsah správ, ktoré démoni príbuzným obetí posielali. Tieto SMS-správy prišli matke posadnutej osoby:

Neboj sa, my sa o ňu postaráme.“

Nemôžeš pre ňu už nič viac urobiť. Snažila si sa jej pomôcť, ale nepomohlo to… Už nemáš žiaden čas, aby si jej pomohla (môžeš len) čakať a pozerať sa. Ona je v našich rukách; ty ju nemôžeš pred nami ochrániť.“

Teraz to bude zaujímavé… nebudeš vedieť, kedy prídeme, ale my prídeme a ty tomu všetkému nebudeš môcť uveriť… zabavme sa trošku.“

A tieto SMS-správy prišli otcovi posadnutej osoby v inom prípade posadnutia:

Moje zlatko a ja budeme mať dnes v noci zábavu… mal by si ju viac chrániť.“

Čoskoro sa rozlúčiš so svojím zlatkom… Nevieš, kto som, ale ja si prídem po tvoje zlatko.“

Ona je moja.“

Kňaz hovorí, že vie minimálne o ďalších dvoch prípadoch posadnutí, kedy príbuzní dostávali na svoje mobilné telefóny podobné správy.

Zvlášť v poslednej dobe chodia za exorcistami aj bežní kňazi, ktorí sa sťažujú, že proste „nemôžu ďalej slúžiť svätú omšu“.5 Iný kňaz povedal, že pri slovách Premenenia zažíva „panické útoky“. Mnohí z týchto kňazov, podľa otca Rosettiho, trpia démonickou posadnutosťou. „Modlili sme sa modlitbu vyslobodenia a malý exorcizmus“, píše otec Rosetti, „a on (kňaz) pocítil, akoby sa niečo od neho zodvihlo. Pocítil nový závan slobody. Na konci modlitby povedal: „Cítim sa skvele!“ Exorcista upozorňuje, že satan obzvlášť nenávidí kňazov a sv. Eucharistiu, a táto démonická nenávisť sa prejavuje tiež v podobe útokov na kostoly, či cirkevný majetok.

Svätá Panna Mária je veľkou pomocou

Exorcista niekoľkokrát zdôraznil, že svätá Panna Mária je neraz jedinou záchranou démonmi sužovanej osoby.6 Keď už sú kňazi v koncoch, jediný, kto môže pomôcť, je práve Panna Mária, alebo rôzni svätci – zvlášť, ak k nim mala postihnutá osoba celoživotnú úctu. Otec Rosetti píše o mladej žene posadnutej „stovkami démonov a samotným satanom, ktorý ich viedol“. Exorcista vedel, že tu pomôže len zvláštna Božia milosť. Kňaz píše:

Už sme neboli ďaleko od konca, po nespočetných hodinách škaredého a bolestivého exorcizmu. Démoni boli čoraz slabší a teraz boli na ich zdesenie poslušnejší. Prikázal som im v mene Ježiša, aby nám povedali: „Kedy odídete a akým spôsobom?“ Démoni neochotne odpovedali dátumom o dva týždne a povedali: „Keď príde ona.

Nikto v izbe si nebol istý, čo tým „ona“ mysleli, lebo to démoni nevyjavili. Démoni nikdy nevyslovia meno Pána Ježiša, ani Panny Márie, lebo tie sú sväté (akým teda musí byť rúhanie strašným hriechom!). Pri poslednom exorcizme posadnutá žena škriekala a trhala sebou, keď zrazu prestala a miestnosť naplnil zvláštny pokoj. Žena povedala: „Ona je tu.“ Kňaz zakončuje:

Teraz prosím všetkých posadnutých, aby sa zasvätili Matke Božej ako súčasť procesu uzdravovania. Prosíme Máriu, aby nielen vyháňala démonov, ale aby chránila postihnutého po zvyšok jeho života, kým ho neprijme do Kráľovstva. Brány pekla nepremôžu ani Cirkev, ani jej Matku.“

Celý článok nájdete na: https://www.christianitas.sk/skutocny-exorcista-a-jeho-skusenosti/

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás