Najstaršia mariánska modlitba je z roku 250 n.l.

panna mária sdzr

Najstaršia mariánska modlitba, ktorá sa uchovala v písomnej podobe je z roku 250 a je napísaná v starovekej gréčtine! V roku 1917 získala Knižnica Johna Rylanda v Manchestri, v Anglicku egyptské papyrusy s textom napísaným v starovekej gréčtine (v ktorej boli napísané evanjeliá). Modlitba pradepodobne pochádza z koptskej vianočnej liturgie (možno z vianočných vešperov), hoci tento fragment môže byť tiež súkromnou kópiou modlitby pre osobné použitie.

Na papyruse je napísané:

ΠΟ ΕΥCΠΑ ΚΑΤΑΦΕ ΘΕΟΤΟΚΕΤ ΙΚΕCΙΑCΜΗΠΑ ΕΙΔΗCΕΜΠΕΡΙCTAC AΛΛΕΚΚΙΝΔΥΝΟΥ…ΡΥCΑΙΗΜΑC MONH…HEΥΛΟΓ

Doslovná latinská verzia znie:

Sub tuam misericordiam confugimus,Dei Genitrix! Nostras deprecationes ne des-picias in necessitatibus sed a perditione salva nos sola pura, sola benedicta.

A v slovenčine:

Pod tvoje milosrdenstvo sa utiekame, Bohorodička! Našimi modlitbami neopovrhuj v potrebách, ale od nebezpečenstva vysloboď nás, ty jediná čistá, ty jediná požehnaná.

Modlitba sa nazvala „Sub Tuum Praesidium“ (Pod tvoju ochranu) a predpokladá sa, že o niekoľko storočí predišla modlitbu Zdravas Mária. Je to úpenlivá prosba kresťanskej komunity k Panne Márii na nebezpečných miestach a bezpochyby, vzývanie v kontexte prenasledovania (za cisára Valeriána alebo Décia).

Prvý pozoruhodný bod spočíva v tom, že egyptské kresťanské spoločenstvo sa obracia priamo na Máriu a žiada ju o ochranu. Kresťania si uvedomovali, že Panna je blízko ich utrpenia, a výslovne ju žiadali o pomoc, čím uznali moc jej príhovoru. Tri podstatné teologické pravdy sú tu obdivuhodne spojené:

1. Špeciálne vyvolenie Márie Bohom („jediná požehnaná“)

2. Večné panenstvo Márie („jediná čistá“)

3. Božské materstvo („Matka Božia“)

Mária je tu označená za Bohorodičku v priebehu tretieho storočia, teda 200 rokov predtým, ako Nestorius poprel Pannu Máriu ako Bohorodičku, čo bolo na koncile v Efeze v roku 431 vyhlásené za herézu. Treba si teda uvedomiť, že pojem Bohorodička (Teotokos alebo Dei Genitrix) nie je vynálezom 5. storočia. Počas 4. storočia bol tento výraz už populárny v oblasti Alexandrie (Svätý Alexander Alexandrijský, Svätý Atanázius, svätý Serapion z Thmuis, Didymus Slepý), ako aj v Arábii (Titus z Bostry), v Palestíne (Eusébius z Cézary, svätý Cyril z Jeruzalema), Kapadócia (svätý Bazil z Cézarey, Gregor Naziánsky, Severian z Gabaly) a dokonca aj medzi ariánmi (Asterius sofista). Dôstojné je velebiť teba, Bohorodička, vždy blažená a nepoškvrnená Matka nášho Boha!

Prevzaté zo stránky Tradičná katolícka ženskosť. Ďakujeme! Zdroj: newliturgicalmovement.org

Najstaršia mariánska modlitba je z roku 250 n.l. 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás