Arcibiskup Zvolenský prekvapil politikov – odsúdil vydieranie EÚ: EÚ sa potichu snaží pretlačiť, čo sa nepodarilo dohodnúť

Arcibiskup Zvolenský prekvapil politikov

28.9.2018, Tomáš Dominik, Katolícka cirkev na Slovensku ústami arcibiskupa Zvolenského včera odsúdila vydieranie, ktoré Európska únia plánuje uplatniť na chudobných a zbetačených národoch, predovšetkým z afrického kontinentu. Robí to tak, že núti tieto národy prijať agresívnu potratovú a LGBTI politiku za ústupok finančnej a rozvojovej pomoci. Deje sa to v rôznych formách už dlhodobo, teraz to však ide EÚ plne inštitucionalizovať do nových direktív. Majú na tom podiel socialisti, liberáli a podľa názvu „kresťanské“ strany združené v EPP.

Európska únia nikdy nedostala právo toto presadzovať, nikdy toto právo jej nebolo zverené pri vzniku EÚ v zakladateľských zmluvách. Uzurpovali si ho byrokrati v Bruseli a prechádza im to, pretože vedia, že na národných úrovniach sú politici, ktorým záleží na tom, akú mienku má o nich Brusel. Takí, čo za účasti na kongresoch, konferenciách, spoločných fotografiách a prísľubu budúcich funkcií, odsúhlasia všetko čo chcú. Ministri by chceli byť komisármi a premiéri snívajú stať sa predsedami komisie. Buttiglione je pre každého veľká lekcia, ako dopadnete, keď zostanete sebou samým.Vydierať niekoho, kto je hladný a nevzdelaný za to, že chce byť nasýtený a vzdelaný a požadovať od neho, aby prijal ideológiu, ktorá ide proti jeho identite, ktorá navyše nemá podporu ani medzi všetkými členskými štátmi, je odrazom morálneho úpadku. Nie úpadku občanov EÚ, ale úzkej skupiny politikov v Bruseli, ktorí si myslia, že môžu.

Arcibiskup Zvolenský si uvedomil, že ak Slovensko je členom Európskej únie, aj slovenská katolícka cirkev je oprávnená sa vyjadrovať k politike EÚ. EÚ je totiž aj naša. Ak Slovensko má zohrať osobitú úlohu v Európe, ako to predpovedal Ján Pavoll II., tak máme odvážne priniesť do EÚ niečo iné, ako tam je. Kresťania nikdy neboli stádovité typy. Ak však sa nimi stali, tam zanikli.

Odkaz otca arcibiskupa môže ako prvý byť smerovaný ministrovi Lajčákovi, že nemá právo s daňovými príspevkami Slovákov narábať tak, že presadzuje na európskej pôde politiku, ktorú si slovenská vláda nedovolí presadzovať ani u nás doma. Ak minister Lajčák už myslí na to, čo bude, ak Smer nebude a hľadá si pozíciu v medzinárodnej diplomacii, nech si ju hľadá inak, ako v rozpore so slovenskou identitou a na jej úkor. Je to aj odkaz vyslancovi Európskej únie pánovi Figeľovi, že je čas sa ozvať a povedať, že toto nemá nič s náboženskou slobodou. A nakoniec je to aj výzva pre KDH, aby v Helsinkách na kongrese EPP si dali požiadavku, že buď EPP prestane s presadzovaním neoliberálnej agendy na európskom kontinente alebo KDH prestane byť členom tohto spoločenstva, ktoré už dávno s kresťanstvom má spoločný len názov.

Politiku majú riešiť politici. Ak sa politici nevedia alebo boja ozvať, musí to urobiť cirkev. Arcibiskup Zvolenský to urobil v správny čas, ako správny pastier.

Tomáš Dominik
http://svetlosveta.sk/arcibiskup-zvolensky-prekvapil/

 

Predseda KBS: EÚ sa potichu snaží pretlačiť, čo sa nepodarilo dohodnúť

P:3, 27. 09. 2018 14:24, DOM, Bratislava 27. septembra (TK KBS) Predseda Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislav Zvolenský vydal stanovisko k procesu prípravy ľudskoprávnych dokumentov EÚ o nediskriminácii vo vzťahu k tretím krajinám. Prinášame ho v plnom znení.
– –
Stanovisko predsedu KBS ku procesu prípravy ľudskoprávnych dokumentov EU o nediskriminácii vo vzťahu k tretím krajinám

Pracovná skupina o ľudských právach Rady Európskej únie (COHOM) v súčasnosti pripravuje návrh ľudskoprávnych direktív v oblasti nediskriminácie vo vzťahu k tretím krajinám (Draft EU Human Rights Guidelines on Anti-Discrimination). V tomto období prebieha schvaľovanie desiatok finančných nástrojov, na základe ktorých Európska únia poskytne v najbližších rokoch desiatky miliárd eúr krajinám mimo EÚ, či už v prístupovom procese alebo v rozvojovom svete. Poskytnutie týchto financií sa bude vykladať v duchu prijatých výkladových direktív.

Čerpanie takejto finančnej pomoci vyžaduje splnenie mnohých podmienok zo strany tretích krajín, ako je úprava legislatívy alebo príprava konkrétnych projektov podľa priorít. Ak hovoríme o prioritách ako efektívne fungovanie verejných vecí, protikorupčné opatrenia, zlepšovanie životných podmienok obyvateľstva či sociálnej politike, určite je namieste, aby tieto spoločné hodnoty únia v tretích krajinách podporovala.

Určite však nie je v poriadku, ak EÚ chce presadzovať určité ideologické koncepty smerom von, keď vo vnútri samotnej EÚ nie sú na mnohé témy rovnaké názory. Namiesto rovnosti mužov a žien sa má presadiť genderová rovnosť, namiesto ideálneho prostredia pre výchovu detí v rodine tvorenej mužom a ženou sa presadzuje svojvoľné vyjadrenie a zmena genderov, sexuálnej orientácie a ľubovoľného životného štýlu. Ako negatívne javy sa prezentuje kultúra, tradície, stereotypy, historické skutočnosti, ktoré sa majú odstraňovať a potierať.

Z pohľadu právnej istoty nielen pre občanov tretích krajín je alarmujúce, že ministri zasadajúci v príslušnej rade prekračujú právne záväzné hranice dohodnuté v zakladajúcich zmluvách Európskej únie. Smerom dovnútra únie čoraz častejšie vidíme kauzy, kedy Súdny dvor a jeho sudcovia prekračujú hranice legitímne dohodnuté vládami a jednomyseľne podpísané pri zmenách zakladajúcich zmlúv EÚ v Lisabone.

Občania si ešte pamätajú neúspešný text Ústavy pre Európu, ktorej projekt sa zrútil a nenašiel konsenzus vlád všetkých členských krajín, aj z dôvodu kultúrnych otázok a nedostatku transparentných a demokratických procesov. Žiaľ, pozorovaním vývoja vecí sa zdá, že EÚ sa potichu snaží pretlačiť, čo sa nepodarilo záväzne dohodnúť. Jedným z dôkazov je aj fakt, že prijímanie už spomenutých direktív o nediskriminácii prebieha bez kontroly verejnosti. A to napriek tomu, že EÚ sa hlási k transparentnosti všetkých procesov.

Práve v tejto dobe, keď sa zvyšujú protieurópske nálady, by si predstavitelia EU mali uvedomiť, že zahmlievaním pripravovaných dokumentov, ktoré nie sú podrobené dialógu s občanmi, sami prispievajú k dezintegračnému procesu. V záujme zachovanie spoločného európskeho projektu by malo byť našim spoločným želaním, aby sa EÚ vrátila k svojmu heslu „zjednotení v rozmanitosti“ a prestala vo svojom vnútri i navonok potichu podsúvať ideológie, ktoré sa jej nedarí presadzovať otvoreným a demokratickým procesom.

V Bratislave, 27. septembra 2018

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás