Žena, pes a fakľa – vízia o sv. Dominikovi

Španielsko, 12. storočie. Žena menom Juana (u nás známa ako blahoslavená Jana z Azy) mala vskutku neobyčajnú víziu.

Juana pochopila, že táto vízia v sebe skrýva posolstvo z nebies o jej dieťati. V roku 1170 priviedla na svet chlapca, ktorému dala meno Dominik. Vo vízii, ktorú mala pred jeho narodením videla psa, ako vyskakuje z jej lona a v papuli drží horiacu fakľu. Pes potom obišiel celý svet zapaľujúc ho pochodňou. Vtedy ešte nevedela, že sa jej syn Dominik stane zakladateľom Rehole kazateľov (dominikáni). Poslaním, všetkých dominikánov neskôr bude aby horlivým šírením učenia o svätých tajomstvách kresťanstva zapálili svet ohňom lásky k Ježišovi. Dominikánov spočiatku mnohí nazývali „Boží psi“ (z lat. Domini canes).

Napĺňajúc prorockú víziu blahoslavenej Jany sa Dominikovi nebeskí psi túlali po cestách i necestách celého sveta, „vyňuchávali“ kacírstvo a vykoreňovali ho zo sŕdc a myslí poblúdených. Práve preto má na väčšine malieb sv. Dominik po boku psa, ktorý v papuli drží fakľu.

Blahoslavená Jana dala svetu vo svojom synovu jednu z najjasnejších pochodní, aká kedy prežiarila temnoty. A to je božský zázrak ruženca!

Zdroj obrázka: https://dominicanfriars.org/domini-canes-2/

Úryvok je z knihy 10 zázrakov ruženca od Donalda H. Callowaya. Zakúpiť si ju môžete na https://www.zachej.sk/produkt/35230/10-zazrakov-ruzenca/ Srdečne ju každému odporúčame!!!

Žena, pes a fakľa - vízia o sv. Dominikovi 1

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás