Čína zatkla tajne vysväteného biskupa, sedem kňazov a okolo desať bohoslovcov diecézy Xinxiang, ktorú komunistický režim neuznáva. Policajná razia opäť dokazuje, že prenasledovanie veriacich v krajine rastie a Peking nerešpektuje obnovenú dohodu so Svätou stolicou, hovoria pozorovatelia.
Čína zatkla tajne vysväteného biskupa, sedem kňazov a desať bohoslovcov diecézy Xinxiang, ktorú komunistický režim neuznáva za právoplatnú. Policajná razia sa konala v kontexte nových obmedzení pre náboženský život, ktoré začali platiť tento mesiac. Vyžadujú od každého veriaceho, aby bol oficiálne zaregistrovaný a podľa miestnych katolíkov majú za cieľ kriminalizovať a vyhubiť takzvanú podzemnú, štátom neuznanú cirkev, myslia si pozorovatelia. Tieto nariadenia vraj porušujú obnovenú dohodu medzi Svätou stolicou a Čínou o menovaní biskupov, ktorá je síce tajná, no predpokladá status quo ohľadne doterajších nominácií a iných cirkevných záležitostí.
Biskup Joseph Zhang Weizhu bol tajne vysvätený pred 30 rokmi a dlhšie obdobie je pod štátnym tlakom, vraj nemohol ani spravovať diecézne financie. Razia prišla po tom, čo sa rozhodol využiť opustenú fabriku ako seminár pre svoju diecézu, ktorá ma okolo 100-tisíc veriacich. Biskupa už niekoľko ráz v minulosti zatkli a neskôr prepustili.
Správa o zatýkaní prišla v čase, keď sa katolíci každoročne koncom mája modlia za cirkev v Číne. Deň modlitby ustanovil pápež Benedikt XVI. na sviatok Panny Márie, Pomocnice kresťanov, a patrónky tejto východoázijskej krajiny. Pred týždňom zároveň pápež František vymenoval po dvoch rokoch „sede vacante“ biskupa pre Hongkong. Rozhodnutie Vatikánu bolo „šalamúnske a vyvážené medzi pozíciami demokratického hnutia a pro-pekinských strán“, písali znalci tamojších pomerov.
Perzekúcia veriacich rastie
Od podpisu sino-vatikánskej dohody perzekúcia veriacich rastie, zhodujú sa na tom viacerí pozorovatelia i miestni katolíci. Môže sa ešte zintenzívniť, čoho sa obáva napríklad Mervyn Thomas z kresťanskej nadácie Christian Solidarity Worldwide: „Povzbudzujeme medzinárodné spoločenstvo, aby pri všetkých príležitostiach upozorňovalo na tento prípad i na ďalšie prípady svojvoľného zadržiavania a obťažovania náboženských lídrov.“ Podľa niektorých médií rastie i znepokojenie v Ríme.
Kontroverzný dokument je tajný, a preto vyvoláva rôzne špekulácie, čo nepomáha najmä v súčasnej veľmi komplikovanej a ťažkej situácii, ktorú priznávajú aj zástancovia pápežovej „ostpolitik“ voči Ríši stredu. Jej neverejnosť sa označuje za chybu zo strany Svätej stolice. Niektorí dúfali, že neoficiálna, podzemná cirkev a oficiálna, štátom uznaná a kontrolovaná, splynú vďaka vatikánsko-čínskej zmluve v jedno, čo sa nestalo. Mnohí biskupi i veriaci chcú totiž ostať skôr v utajení než byť vystavení komunistickej kontrole. Pre iných je katolícka cirkev v krajine len jedna, ale má dve rôzne podoby.
Zástancovia dohody vyzdvihujú zbližovanie Vatikánu a Číny a pápežovu snahu zapojiť východoázijskú veľmoc do trvalého štruktúrovaného dialógu aj prostredníctvom nedokonalých, no dôležitých krokov. Podčiarkujú, že zmluva je pastoračná, a nie politická, pričom jej výsledky ešte nemusia byť zjavné.
Prevzaté z: https://dennikstandard.sk/79177/zatknutie-biskupa-a-knazov-v-cine-rastie-perzekucia-krestanov-i-znepokojenie-v-rime/