Trojicu obvinili za vešanie dúhových vlajok na sochy vo Varšave

Poľská polícia zatkla a obvinila troch ľudí, ktorí vo Varšave vyvesili na sochy dúhové vlajky. Okrem vlajok aktivisti protestujúci proti politike prezidenta Andrzeja Dudu nepriateľskej voči LGBT komunite na sochy Ježiša Krista, Mikuláša Kopernika a Varšavskej morskej panny navliekli aj ružové rúška s anarchistickým symbolom. Polícia ich obvinila zo znesvätenia pamätníkov a urážky náboženského cítenia, informuje spravodajský portál BBC.

O tom, či sa trojica postaví pred súd, rozhodnú prokurátori. Za trestné činy urážajúce náboženské cítenie v Poľsku hrozí pokuta alebo až dvojročné väzenie.

Premiér Mateusz Morawiecki odsúdil konanie aktivistov s tým, že sochy symbolizujú hodnoty dôležité pre milióny Poliakov. Aktivisti tvrdia, že protestovali proti homofóbnej ideológii vládnych predstaviteľov.

Duda, ktorý je spojencom vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), dnes zložil prezidentskú prísahu. On aj vláda sa často vyjadrujú homofóbne, až buričsky, proti LGBT komunite. Počas kampane sa Duda napríklad vyjadril, že LGBT hnutie je “ničivejšie” ako komunizmus.

Zdroj: https://dennikslovensko.sk/52700/trojicu-obvinili-za-vesanie-duhovych-vlajok-na-sochy-vo-varsave

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás