Občas všetci zažívame pocit smútku – hmatateľný pocit ťažoby, ktorý nás ťaží a občas nás môže paralyzovať. Smútok však nie je len o pocite nešťastia či skľúčenosti, ale môže mať hlbšie korene a rôzne príčiny. Ako môžeme porozumieť tomu, odkiaľ smútok pochádza a čo s ním môžeme urobiť?
Blahoslavení sú tí, čo smútia
Ježiš nás učí: „Blahoslavení plačúci, lebo oni budú potešení.” (Mt 5, 4). Avšak nejde o obyčajný smútok, ktorý cítime v bežnom živote. Komentátori tohto verša vysvetľujú, že sa vzťahuje na smútok nad našimi hriechmi, hriechmi ľudstva voči Bohu alebo nad utrpením, ktoré nás postihuje.
Moderný katolícky slovník opisuje smútok ako „minulé, súčasné a najmä budúce zlo, živené zaoberaním sa temnými stránkami vlastného života.“ Tento typ smútku nie je požehnaný. Nie je to ani depresia, ktorú popisujú psychológovia – stav, ktorý vyžaduje odbornú pozornosť. Tu hovoríme o smútku, ktorý príde a odíde a ktorý všetci občas zažívame.
Škodlivé účinky smútku
Smútok vo vašich myšlienkach a emóciách môže pochádzať od nepriateľa ľudskej prirodzenosti. Trápenie miluje spoločnosť, ako hovorí príslovie “démoni sú vždy nešťastní”. Tým, že vás udržiavajú v stave smútku, vás vytrhávajú zo sviatosti prítomného okamihu, kde je Božia milosť. Ján Kassián prirovnáva škodu, ktorú smútok spôsobuje srdcu, k deštruktívnemu pôsobeniu moľa na kus látky. Smútok nás odvracia od našej vertikálnej a horizontálnej lásky – k Bohu a k blížnym.
Smútok ako opustenosť
Svätý Ignác z Loyoly v 4. pravidle svojich pravidiel pre rozlišovanie duchov hovorí o opustenosti ako o „temnote duše, nepokoji v nej, hnutí k veciam nízkym a pozemským, nepokoji z rôznych rozrušení a pokušení, nedostatku dôvery, bez nádeje, bez lásky, keď sa človek nachádza celý lenivý, vlažný, smutný a akoby oddelený od svojho Stvoriteľa a Pána.“ Neduchovné spustošenie vytvára otvorený portál pre vstup duchovného spustošenia. Keď sa teda cítite smutní, rozpoznajte, čo sa deje, a podniknite proti tomu kroky.
Odpovedanie na smútok
Starovekí pustovníci a mnísi často zažívali útoky nepriateľských duchov vrátane smútku. Podľa Kristovho príkladu počas jeho pokušení na púšti bojovali proti diablovým lžiam pravdou Písma. Evagrius Pontský venuje štvrtú knihu svojho diela “Hovoriť naspäť” víťazstvu nad démonmi smútku. Poskytuje v nej mnoho úryvkov z Písma, ktoré slúžia proti smútku.
Napríklad: Proti démonom, ktorí postupne začínajú napodobňovať obscénne obrazy a zjavovať sa zo vzduchu, by sme mali odpovedať: „Pán je so mnou a pomáha mi; nemusím si všímať svojich nepriateľov.“ (Žalm 117, 7). Proti démonovi, ktorý prináša hriechy mojej mladosti: „Kto je teda v Kristovi, je novým stvorením. Staré sa pominulo a nastalo nové.“ (2 Kor 5, 17).
Podniknite kroky proti démonom smútku
Prvým krokom je v Ježišovom mene odmietnuť a zrieknuť sa všetkých duchov smútku. Potom v Ježišovom mene prevezmite moc a spútajte všetkých duchov smútku a pošlite ich k úpätiu Ježišovho kríža. Znovu potvrďte pravdu, ktorá je protikladom lží nepriateľa, použite úryvky z Písma, ktoré zodpovedajú vašej situácii.
Veďte silný útok
Často vzývajte sväté mená Ježiša a Márie. Môžete to urobiť jednoducho vyslovením ich mien. Modlitba krátkych ašpirácií alebo jednoduchých modlitieb k nim sú skvelým spôsobom, ako zostať v ich blízkosti a udržať nepriateľa na uzde. Duchovne sa posilňujte proti démonom smútku praktizovaním vďačnosti. Hľadajte Boha vo všetkých veciach, udalostiach a okolnostiach. Neustále ďakujte za požehnania, ktoré vám dáva.
Dar zbožnosti Ducha Svätého
Proste Ducha Svätého o plnosť daru zbožnosti. Buďte vnímaví na jeho prítomnosť a verní jeho podnetom. Proste Boha o milosť odovzdať sa do jeho vôle a cvičte sa v tom každý deň.
Ako nás to naučil páter Dolindo Ruotolo, často opakujte: „Ó, Ježišu, celkom sa Ti odovzdávam, postaraj sa o všetko!“
Ježiš nám dáva svoj pokoj: „Pokoj vám zanechávam, svoj pokoj vám dávam. Ale ja vám nedávam, ako svet dáva. Nech sa vám srdce nevzrušuje a nestrachuje.“ (Ján 14, 27) Neprišiel nám dať smútok. V Ježišovom mene odmietnite a zrieknite sa všetkých myšlienok a duchov smútku. Potvrdzujte si pravdu v Písme. Boh nám dáva svoju lásku, radosť a pokoj – prijímajte ich s vďačnosťou a podeľte sa o ne s ostatnými.
“V nádeji sa radujte, v súžení buďte trpezliví, v modlitbe vytrvalí.“ (List Rimanom 12, 12)
Zdroj: Conquer the Demons of Sadness – Catholic Stand
Z angl. originálu preložila: Jesika Senderáková
Pri príležitosti Noci pokánia za hriechy potratov sme vydali brožúru Potrat je duchovný boj, v ktorej nájdete svedectvo Zacharyho Kinga, bývalého satanistického veľkňaza a teraz pro – life bojovníka, ktorý vysvetľuje, že proti potratom treba bojovať najmä duchovnými zbraňami. Nájdete tam aj modlitby uzdravenia a oslobodenia pre ženy po spontánnom aj umelom potrate, modlitby, ktoré sa môžu modliť aj ďalší členovia rodiny, alebo známi, v zastúpení rodičov dieťaťa. Ako postupovať, keď dieťa bolo spontánne alebo umelo potratené a tiež modlitby za ukončenie potratov. Zaobstarať si ju môžete kontaktovaním na mail sdzr2023@gmail.com.
DUCHOVNÉ UZDRAVENIE PO UMELOM POTRATE
,,Veď ty si stvoril moje útroby, utkal si ma v živote mojej matky. Chválim ťa, že si ma utvoril tak zázračne; všetky tvoje diela sú hodny obdivu a ja to veľmi dobre viem. Moje údy neboli utajené pred tebou, keď som vznikal v skrytosti, utkávaný v hlbinách zeme. Tvoje oči ma videli, keď som ešte nebol stvárnený, a v tvojej knihe boli zapísané všetky moje dni, len pomyselné, lebo som ešte ani jeden neprežil.“ (Žalmy 139:13-18)
Božie milosrdenstvo je nekonečné
Ján Pavol II. v Evangelium vitae, 58 píše: „Je pravda, že matka umelý potrat prežíva často dramaticky a bolestne, lebo rozhodnutie zbaviť sa počatého plodu nepochádza vždy z čisto egoistických dôvodov a z pohodlnosti, ale má za cieľ chrániť isté dôležité dobrá, ako je vlastné zdravie alebo dôstojná životná úroveň ostatných členov rodiny. Niekedy prichádza obava, že počaté dieťa bude musieť žiť v takých zlých podmienkach, že sa stane lepšie, ak sa nenarodí. Ale všetky tieto a im podobné dôvody, akokoľvek sú vážne a dramatické, nikdy nemôžu ospravedlniť úmyselné pozbavenie života nevinnej ľudskej bytosti.“
Ak sme podstúpili potrat alebo sme sa na jeho vykonaní nejako podieľali a teraz máme výčitky svedomia, nezúfajme, pretože Božie milosrdenstvo je nekonečné a také obrovské, že dokáže odpustiť všetko, aj tento ťažký hriech, ak ho my ľutujeme a kajáme sa. A odpustenie potrebujeme všetci, nielen čo sa týka potratu, preto si odpúšťajme navzájom, ako Boh odpúšťa dennodenne každému.
,,A buďte k sebe dobrí, milosrdní, odpúšťajte si navzájom, ako aj vám Boh odpustil v Kristovi.“ Ef 4,32
Konkrétne kroky uzdravenia po umelom potrate
- Dať dieťatku meno, pretože Boh nás pozná podľa mena. Dieťatko v žiadnom prípade netreba brať ako zhluk buniek. Pokrstiť ho krstom lásky. Modli sa k nebeskému Otcovi za poznanie mena svojho nenarodeného dieťaťa.
- Ak dieťatko nemohlo mať pohreb, je vhodné dať odslúžiť sv. omšu na úmysel ZA PRIJATIE DO NEBESKÉHO KRÁĽOVSTVA. Sv. omša sa neslúži za odpustenie hriechov pre dieťatko, pretože nemalo žiadne hriechy, iba ak dedičný hriech. Samotný Ježiš sa obetoval aj za toto dieťatko a vzal ho do nebeského kráľovstva.
- Vyznať tento ťažký hriech vo svätej spovedi. Je dobré sa zriecť aj zlých duchov, ktorí prichádzajú s týmto hriechom do života človeka. (,,Zriekam sa ducha potratu. Zriekam sa ducha smrti. Zriekam sa aj všetkých dôsledkov, ktoré tieto hriechy v mojom živote spôsobili. Zriekam sa všetkých duchov, ktorí vošli do môjho života v dôsledku týchto hriechov (používania antikoncepcie alebo v dôsledku spáchania potratov). Zriekam sa všetkých duchovných pút, ktoré ma spútavajú a zväzujú a prosím Boha o odpustenie, prosím, aby ma prikryl svojou prečistou krvou, aby mi preukázal svoje veľké, nesmierne a nepochopiteľné milosrdenstvo.“)
- Povedať kňazovi, koľko detí bolo potratených, či sa používala antikoncepcia v akejkoľvek forme. Povedať, aj keď si nie sme istí, či bolo dieťatko potratené.
- Pokánie, náprava hriechu, úprimná ľútosť hriechu:
- Obrátenie, zmena života, časté prijímanie sviatostí najmä Eucharistie a sv. spovede, pravidelná modlitba.
- Možnosť duchovnej adopcie nenarodeného dieťaťa (9 mesiacov), ako možnosť nápravy a pokánia. Žena sa deväť mesiacov modlí za nenarodené dieťa, ktoré je v ohrození života. Takto môže vyprosiť život pre iné dieťatko.
- Vykonať si púť s úmyslom odprosiť za svoj skutok. Vhodné sú duchovné obnovy, duchovné cvičenia, pôst, almužna, dobré skutky, modlitby oslobodenia, modlitby za vnútorné uzdravenie.
- Každý rok zapáliť sviečku za počatý život (každoročne 25.marec).
- Modliť sa pred potratovými klinikami, za ukončenie potratov. Na Slovensku sú projekty, s ktorými sa môžete zapojiť: 9 mesiacov za život – www.9mesiacovzazivot.sk a 40 dní za život – www.40dnizazivot.sk
- Šíriť kultúru života.
5. Obnovenie krstných sľubov, žena môže prijať pomazanie chorých.
6. Mimoriadne vhodný je duchovno-terapeutický víkendový program Ráchelina vinica, ktorá je určená matkám, otcom, súrodencom, príbuzným, zdravotníkom, ktorí sú poznačení hlbokou bolesťou zo smrti dieťaťa (detí) spôsobenou potratom. Viac informácií získate na www.rachel.rodinabb.sk (3)
V prípade spontánneho potratu je vhodné vykonať prvé dva kroky: pomenovať dieťa, pokrstiť ho krstom lásky a dať odslúžiť svätú omšu za prijatie do nebeského kráľovstva.
NAJNOVŠIU KNIHU O SV. MAXIMILIÁNOVI M. KOLBE – SVEDOK BEZHRANIČNEJ LÁSKY, ako aj iné knihy a predmety, ktoré máme v ponuke SI MÔŽETE ZAOBSTARAŤ NA ADRESE: sdzr2023@gmail.com
VYDALI SME PRE VÁS 2 NOVÉ BROŽÚRY, V KTORÝCH NÁJDETE POSTUP, AKO INTRONIZOVAŤ BOŽSKÉ SRDCE JEŽIŠOVO A NEPOŠKVRNENÉ SRDCE PANNY MÁRIE V RODINÁCH:
V BROŽÚRE KRAĽUJ NÁM KRISTE, NÁJDETE PÔVOD ÚCTY KU KRISTOVI KRÁĽOVI, SPOLU S VYSVETLENÍM OD ROZALIE CELAKOWNY, SKRZE KTORÚ PÁN JEŽIŠ PROSÍ O INTRONIZÁCIU A TIEŽ MODLITBY KU KRISTOVI KRÁĽOVI. V BROŽÚRE ODPROSUJÚCE POBOŽNOSTI SA DOČÍTATE, ČO TO JE POKÁNIE A PREČO JE DÔLEŽITÉ ODPROSOVAŤ. NÁJDETE TAM POPIS ÚCTY K BOŽSKÉMU SRDCU, KTORÁ SPOČÍVA V SVÄTEJ HODINKE, PRVOPIATKOVEJ POBOŽNOSTI A NEPOŠKVRNENÉMU SRDCU PANNY MÁRIE – KONANIU TZV. FATIMSKÝCH SOBÔT. NÁJDETE TAM TIEŽ HLBOKÝ TEXT ROZJÍMANIA K POBOŽNOSTI SVÄTEJ HODINKY. Objednať si ich môžete na adrese: sdzr2023@gmail.com
Zastávame tradičné hodnoty v súlade s učením Katolíckej Cirkvi. Hlavnou snahou Slovenského dohovoru za rodinu je šíriť Eucharistickú a mariánsku úctu. Organizujeme modlitbové akcie na národnej aj medzinárodnej úrovni, RUŽENCOVÉ A PÔSTNE reťaze, NonStop modlitby svätého RUŽENCA naživo, pravidelné ONLINE RELÁCIE so zaujímavými hosťami na rôzne duchovné témy, denné modlitby NAŽIVO S KŇAZOM – svätý ruženec, zasvätenie, modlitby za uzdravenie a oslobodenie s kňažským požehnaním, ŽIVÉ PRENOSY z pútnických miest a ADORÁCIE. Zaoberáme sa MARIÁNSKYMI ZJAVENIAMI, DUCHOVNÝM ROZLIŠOVANÍM a životopismi svätých. Prinášame denne zaujímavé ČLÁNKY a aktuality zo Slovenska aj zo sveta. ĎAKUJEME, ŽE SA S NAMI MODLÍTE, SLEDUJETE NÁS A PODPORUJETE NÁS.