Označovať zabitie nenarodeného dieťaťa ako formu zdravotnej starostlivosti či dokonca ako ľudské právo je neprípustné. V stanovisku k tzv. reportu Matić to uviedli slovenskí biskupi. V Badíne, kde sa zišli na plenárnom zasadnutí, prijali stanovisko, v ktorom uviedli, že viaceré formulácie obsiahnuté v tejto správe sú celkom neprijateľné.
Stanovisko k tzv. reportu Matić
Na pôde Európskeho parlamentu bola predložená Správa o situácii v oblasti sexuálneho a reprodukčného zdravia (tzv. report Matić). Slovenskí katolícki biskupi pokladajú viaceré formulácie obsiahnuté v tejto správe za celkom neprijateľné.
Cirkev vždy oceňuje každé úsilie chrániť zdravie a váži si iniciatívy, ktoré osobitným spôsobom prihliadajú na zdravie a práva žien. Zároveň však v danom kontexte pokladá za neprípustné označovať zabitie nenarodeného dieťaťa ako formu zdravotnej starostlivosti, či dokonca ako ľudské právo.
Život človeka musíme chrániť aj pred narodením a dieťa neslobodno svojvoľne zabiť. Biskupi preto žiadajú zachovať nedotknutú aj možnosť výhrady vo svedomí pre lekárov, ktorí odmietnu vykonať potrat. Práve rešpektovanie slobody svedomia totiž skutočne patrí medzi základné ľudské práva.
Prevzaté z: tkkbs.sk