Spracované z prednášky o. Krzysztofa Pałysa, OP – Nedaj sa zotročiť – modlitba srdcom
Ľudia často hľadajú Boha na nesprávnych miestach. Nezriedka si myslíme, že všetky úspechy sme dokázali vlastnou zásluhou. Zabúdame pritom na to, že všetko pochádza od Toho, Ktorý stvoril nebo i zem. Žijeme pod tlakom neustálej zmeny a stále sa za niečím ženieme. Bojíme sa ticha, pretože v ňom odkrývame seba samých. A už vôbec sa nemodlíme srdcom. Nič z toho by nemuselo byť, keby sme si uvedomili, že už len Ježišova prítomnosť má uzdravujúcu moc. Táto prítomnosť sa nachádza mimo slov a mimo myšlienok.
HĽADÁME NA NESPRÁVNYCH MIESTACH
V duchovnom živote existuje zásada, že ak sa nám zdá, že dosahujeme úspech, alebo tento úspech naozaj dosahujeme, vtedy sa treba modliť za pokoru, aby sme nezabudli, že všetko, čo máme, pochádza od Boha. Nič nie je naším vlastníctvom. Môže sa veľmi jednoducho stať, že úspech nás poblázni natoľko, že stratíme zdravý rozum.
Ježiš vyslovil tieto slová: „Nemôžete slúžiť Bohu aj mamone.“ (Mt 6, 24)
Nie je to tak, že dnes ľudia nehľadajú Pána Boha. Oni hľadajú, ale veľmi často na nesprávnych miestach a poddávajú sa klamstvu, že to, čo nie je Bohom, ich môže spraviť šťastnými. Navyše je na nás vyvíjaný tlak viacerých dojmov, akoby to malo priniesť nášmu životu plnosť. Tieto potreby sa nielenže menia, ale oni neustále rastú. Myslím si, že nie sme schopní od toho úplne utiecť.
ŽIJEME POD TLAKOM NEUSTÁLEJ ZMENY
Jednoduchý príklad: Pred dvoma rokmi som dostal mobilný telefón. Prešli dva roky a konečne som sa ho naučil dobre obsluhovať, avšak po tých dvoch rokoch, je už takpovediac nefunkčný. Napriek tomu, že nechcem vymeniť telefón, pretože mi predtým stačil, telefón bol vyrobený tak, že bude mrznúť a bude blokovaný. Potom prichádza nová ponuka – zmeniť starý telefón na lepší. Na tomto banálnom príklade môžeme vidieť, že my žijeme pod tlakom neustálej zmeny a stále nám niekto nahovára, že musíme mať niečo nové, lebo inak bude náš život horší. Je to pravidlo, ktorému môžeme začať veriť: Čím viac získame v prostriedkoch, ktoré nám slúžia k žitiu, tým viac stihneme všetko v čase; a tým bude bohatší náš vnútorný život. Ak žijeme rýchlejšie a intenzívnejšie, máme falošný dojem, že náš život sa stane lepším a bohatším. Ženieme sa za niečím, čo nám namiesto uspokojenia prinesie ešte väčší pocit roztržitosti. Práve od prebytku bolí hlava. Stále sme poháňaní. Koľko máme možností a informácií! My nie sme schopní všetko prijať a spracovať.
Svätý Ján Kasián povedal: „Je potrebné byť uvedomelý, aby nás tento svet neoklamal.“ Netreba Pána prosiť len vtedy, keď máme ťažkosti, ale aj vtedy, keď na nás prichádzajú nadmerné pocity, zážitky a dokonca aj nadmerný úspech. To všetko sa môže stať mamonou. Ak nemáme dostatočnú duchovnú chrbtovú kosť, táto mamona nás môže zničiť. Myslím si, že dnes užitočnou zručnosťou, je netúžiť po množstve. Vďaka tomu si človek zachová slobodu a ostane sebou samým; tiež dostáva schopnosť tešiť sa z malých vecí. Ak má človek schopnosť potešiť sa z malých vecí, bude sa tešiť aj z veľkých. Keby som si doprial maškrty a príjemnosti po celý týždeň, aký zmysel by mali sviatky? Z čoho by som sa vtedy tešil? To je ten tlak na zmenu: ďalšie pocity, ďalšie nákupy, ďalšia zmena, ďalšia nová skúsenosť, lebo inak bude môj život horší. To, čo je nové, má byť stále lepšie. Avšak v staroveku sa rozmýšľalo úplne inak. Tam bolo sväté a dokonalé iba to, čo je nezmeniteľné; a všetko, čo sa mení, je nedokonalé. Boh sa nemení a v Ňom žijeme, hýbeme sa, sme a v Ňom zomierame. (porov. Sk 17,28)
MODLITBA SRDCOM
Keby som položil otázku: Kde býva Pán Boh? Všetci by zaiste priamo odpovedali, že v svätostánku, v kostole, alebo že prebýva tam, kde je Najsvätejšia sviatosť. Keby sme však túto otázku položili prvým kresťanom, oni by neukázali na tabernákulum, pretože vtedy ešte nejestvovala táto tradícia uchovávania Najsvätejšej sviatosti oltárnej. Oni by ukázali na dve iné miesta. Najprv by povedali, že Boh prebýva v spoločenstve, lebo tam, kde sú dvaja alebo traja v mojom mene, tam som ja prítomný. (porov. Mt 18,20) A potom by ukázali na vlastné srdce, pretože Evanjelium hovorí: „Božie kráľovstvo je vo vás.“
Existuje riešenie na to, aby sme nestratili kontakt s Ježišom a so sebou samým. To jest, čo duchovná tradícia nazýva modlitba srdcom. Istý svätec to nazýva čistou modlitbou, tradícia Cirkvi to nazýva kontemplatívnou modlitbou a o. Joachim hovorí o jednoduchej modlitbe. Vďaka takejto modlitbe možno udržať svoje srdce pri Bohu, aby nás neohúrilo nič, čo nie je On sám. Myslím si, že je veľmi hodnotné nájsť si každý deň čas na to sadnúť si a byť v tichu, a uvedomiť si Ježišovu prítomnosť v nás.
Jan Twardowski, poľský kňaz a básnik, raz napísal: „Boh nemiluje žabu preto, že škrieka, ale žaba škrieka preto, že ju miluje Boh.“ Je úžasné, že celé stvorenie vzdáva chválu Bohu, a tým robí šťastným seba. Myslím si, že mnoho ľudí rezignuje z modlitby srdcom, pretože nemôžu prijať seba samých. Keď sa ľudia niekedy stretávajú s tichom hovoria, že ticho ich desí. Nie ticho koná hrôzu, ale to, čo vďaka tichu v sebe odkrývame.
Ján Klimax povedal: „V modlitbe srdcom nám prekáža závisť, prekáža nám zloba, prekáža nám hnev, prekáža nám neskrotná žiadostivosť.“ Ak toto všetko neodovzdáme Bohu, nevydržíme to a budeme mať blok v modlitbe, a zničí to našu slobodu. Svätec pokračuje a o týchto osobách hovorí: „Niekto taký sa podobá človeku, ktorý si zviazal nohy a pokúša sa bežať.“
BOJÍME SA TICHA
Mnoho ľudí sa bojí ticha a preto sa pokúšajú to ticho nejako eliminovať, len aby sa v nich neozvalo prázdno samoty, ktoré nebude možno ničím naplniť. Zakúšanie samoty je na začiatku veľmi ťažké. Hneď sa ju snažíme prelepiť nejakým pocitom. Ticho nám však ukazuje, aká veľká je v nás priepasť. Pokúšame sa vyplniť túto priepasť čímkoľvek, len aby sme necítili to vákuum. Práve modlitba srdca rozvíja vnútornú silu a ukazuje, že v skutočnosti prázdnotu môže vyplniť iba Boh. Keď nachádzame v sebe Ježiša, už len jeho prítomnosť má uzdravujúcu moc. Táto Ježišova prítomnosť sa nachádza mimo slov a mimo myšlienok. Zrazu sa veci ukladajú na svoje miesto: Boh začína byť Bohom, vo vzťahoch s ľuďmi máme viac slobody, netrápime sa minulosťou a nestrachujeme sa o budúcnosť. Neusporiadané potreby jednoducho miznú a všetko je v Pánovi. Postupne sa stávame teológmi, pretože teológ je človek, ktorý sa naučil v hĺbke čítať skutočnosť, ktorá je pred ním. To nám dáva modlitba srdcom.
„Musíte hovoriť s Ježišom nielen ústami, ale aj srdcom, dokonca pri niektorých príležitostiach by ste mali hovoriť len svojím srdcom.“ (sv. páter Pio)
Spracovala: Dominika Knapová
ONLINE VO SVETE: KRZYSZTOF PAŁYS, OP – NEDAJ SA ZOTROČIŤ – MODLITBA SRDCOM, SI MÔŽETE POZRIEŤ TU:
⬇️⬇️ POZVÁNKA + PUBLIKAČNÁ ČINNOSŤ SDZR ⬇️⬇️
Podporte aktuálne projekty – KLIKNI TU: pripravujeme pre Vás
Pri príležitosti Noci pokánia za hriechy potratov sme vydali brožúru Potrat je duchovný boj, v ktorej nájdete svedectvo Zacharyho Kinga, bývalého satanistického veľkňaza a teraz pro – life bojovníka, ktorý vysvetľuje, že proti potratom treba bojovať najmä duchovnými zbraňami. Nájdete tam aj modlitby uzdravenia a oslobodenia pre ženy po spontánnom aj umelom potrate, modlitby, ktoré sa môžu modliť aj ďalší členovia rodiny, alebo známi, v zastúpení rodičov dieťaťa. Ako postupovať, keď dieťa bolo spontánne alebo umelo potratené a tiež modlitby za ukončenie potratov. Zaobstarať si ju môžete kontaktovaním na mail sdzr2023@gmail.com.
NAJNOVŠIU KNIHU O SV. MAXIMILIÁNOVI M. KOLBE – SVEDOK BEZHRANIČNEJ LÁSKY, ako aj iné knihy a predmety, ktoré máme v ponuke SI MÔŽETE ZAOBSTARAŤ NA ADRESE: sdzr2023@gmail.com
VYDALI SME PRE VÁS 2 NOVÉ BROŽÚRY, V KTORÝCH NÁJDETE POSTUP, AKO INTRONIZOVAŤ BOŽSKÉ SRDCE JEŽIŠOVO A NEPOŠKVRNENÉ SRDCE PANNY MÁRIE V RODINÁCH:
V BROŽÚRE KRAĽUJ NÁM KRISTE, NÁJDETE PÔVOD ÚCTY KU KRISTOVI KRÁĽOVI, SPOLU S VYSVETLENÍM OD ROZALIE CELAKOWNY, SKRZE KTORÚ PÁN JEŽIŠ PROSÍ O INTRONIZÁCIU A TIEŽ MODLITBY KU KRISTOVI KRÁĽOVI. V BROŽÚRE ODPROSUJÚCE POBOŽNOSTI SA DOČÍTATE, ČO TO JE POKÁNIE A PREČO JE DÔLEŽITÉ ODPROSOVAŤ. NÁJDETE TAM POPIS ÚCTY K BOŽSKÉMU SRDCU, KTORÁ SPOČÍVA V SVÄTEJ HODINKE, PRVOPIATKOVEJ POBOŽNOSTI A NEPOŠKVRNENÉMU SRDCU PANNY MÁRIE – KONANIU TZV. FATIMSKÝCH SOBÔT. NÁJDETE TAM TIEŽ HLBOKÝ TEXT ROZJÍMANIA K POBOŽNOSTI SVÄTEJ HODINKY. Objednať si ich môžete na adrese: sdzr2023@gmail.com
2% Z DANE PRE SLOVENSKÝ DOHOVOR ZA RODINU ❤️🙏🙏 Aj vďaka Vašim 2% pre Vás môžeme naďalej tvoriť bohatý duchovný program, nepretržité RUŽENCOVÉ reťaze, zaujímavé online relácie, články, dokumenty a ešte omnoho viac 🙏🙏🙏 ĎAKUJEME VÁM ❤️ Viac info ako poukázať 2% Z DANE pre Slovenský dohovor za rodinu nájdete tu: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/2-z-dane-pre-slovensky-dohovor-za-rodinu/
Zastávame tradičné hodnoty v súlade s učením Katolíckej Cirkvi. Hlavnou snahou Slovenského dohovoru za rodinu je šíriť Eucharistickú a mariánsku úctu. Organizujeme modlitbové akcie na národnej aj medzinárodnej úrovni, RUŽENCOVÉ A PÔSTNE reťaze, NonStop modlitby svätého RUŽENCA naživo, pravidelné ONLINE RELÁCIE so zaujímavými hosťami na rôzne duchovné témy, denné modlitby NAŽIVO S KŇAZOM – svätý ruženec, zasvätenie, modlitby za uzdravenie a oslobodenie s kňažským požehnaním, ŽIVÉ PRENOSY z pútnických miest a ADORÁCIE. Zaoberáme sa MARIÁNSKYMI ZJAVENIAMI, DUCHOVNÝM ROZLIŠOVANÍM a životopismi svätých. Prinášame denne zaujímavé ČLÁNKY a aktuality zo Slovenska aj zo sveta. ĎAKUJEME, ŽE SA S NAMI MODLÍTE, SLEDUJETE NÁS A PODPORUJETE NÁS.