Najväčšia zachovaná relikvia Kristovho kríža je v Španielsku

Kláštor Santo Toribio de Liébana je rímskokatolícky kláštor nachádzajúci sa v okrese Liébana, v blízkosti mesta Potes v štáte Cantabria, Španielsko. Nachádza sa v Kantabrijských horách v severnom Španielsku a je jedným z piatich kresťanských miest, ktoré spolu s Rímom, Jeruzalemom, Santiago de Compostela a Caravacou de la Cruz majú výsadu vydávať neustále odpustky.

Kláštor bol založený ešte pred 6. storočím. Podľa tradície kláštor uctieva najväčší kus „Lignum Crucis“ objavený v Jeruzaleme svätou Helenou z Konštantínopolu. Prinesený bol z kostola Božieho hrobu svätým Turibiom z Astorga. Jedná sa o ľavé rameno pravého kríža a je uložené v pozlátenom striebornom relikviári. Kláštor bol pôvodne zasvätený sv. Martinovi z Tours, ale jeho meno sa zmenilo v 12. storočí.

Podľa tradície táto relikvia je časťou pravého kríža, ktorý svätá Helena našla v Jeruzaleme. Odtiaľ ho svätý Turibius z Astorga, správca svätých miest, vzal do katedrály svojho rodného mesta v Astorga, v Španielsku. Tam sa stal čoskoro biskupom. Keď moslimovia napadli Španielsko v roku 711, artefakt bol ukrytý spolu s ďalšími v sklade na vrchu Viorna v údolí Liebana, vedľa svätých Turibiových pozostatkov. Obidve pamiatky boli nakoniec prenesené do kláštora, ktorý sa okamžite stal dôležitým miestom návštevy pútnikov na ceste do Santiago de Compostela.

Fra Sandoval, kronikár benediktínskeho rádu, napísal, že táto relikvia  „ľavé rameno Svätého kríža, bola rozrezaná a naspäť zložená do podoby kríža, pričom zostala nedotknutá diera, na ktorej bola priložená Kristova ruka“. Vertikálna časť je dlhá 635 milimetrov (25,0 palcov) a priečna horizontálna je dlhá 393 milimetrov (15,5 palca). Kríž má hrúbku 38 milimetrov (1,5 palca).  Je to najväčšia zachovaná pamiatka pravého kríža.

Drevo bolo zapustené do gotického strieborného pozláteného kríža, ktorý bol vyrobený dielňou Valladolidu v roku 1679. Nachádza sa v klenutej barokovej kaplnke zo začiatku 18. storočia, na severnej stene nájdeme obraz zakladateľa kaplnky Francisca de Cosío y Otero (1640-1715). Bol to veľkolepý inkvizítor z Madridu a neskôr arcibiskup Bogoty v Kolumbii, ktorý sa tu narodil.

V roku 1817 odišiel do kláštora Ignacio Ramón de Roda, biskup z Leónu, a požiadal o povolenie od priora benediktínskych mníchov odobrať časť kríža. Dva kúsky dreva sformované do podoby kríža v relikviári odovzdali Don Joachimovi a Don Felixovi Kolumbovcom, potomkom Krištofa Kolumba, pre rodinnú kaplnku v ich hrade v Astúrii. V roku 1909 Terry a Mathilde Boal zdedili a doviezli do svojho amerického panstva kaplnku rodiny Kolumbovcov, vrátane admirálskeho stola, ktorý patril slávnemu objaviteľovi. Previezli zo Španielska do Boalsburgu v Pensylvánii vstupné dvere a celý interiér kaplnky Kolumbus s pozostatkom pravého kríža.

V roku 1958 vedecké vyšetrovanie, ktoré vykonal madridský Lesnícky výskumný inštitút, dospelo k záveru, že relikvia je z dreva, stredomorského cyprusu (Cupressus sempervirens), ktoré bolo veľmi bežné a rozšírené v Palestíne a vek odhadli na starší ako 2 000 rokov.

Dňa 16. apríla 1961 boli františkáni, opatrovníci svätých miest, poverení úschovou relikvie a podporou oddanosti k svätému krížu.

⏩Aplikáciu Slovenského dohovoru pre každého kresťana katolíka si stiahnete TU:
▶ (Android) https://play.google.com/store/apps/dev?id=6226579243063354869
▶ (iPhone): https://apps.apple.com/sk/app/marianet/id6474481190?l=sk

Najväčšia zachovaná relikvia Kristovho kríža je v Španielsku 1

2% Z DANE PRE SLOVENSKÝ DOHOVOR ZA RODINU ❤️🙏🙏 Aj vďaka Vašim 2% pre Vás môžeme naďalej tvoriť bohatý duchovný program, nepretržité RUŽENCOVÉ reťaze, zaujímavé online relácie, články, dokumenty a ešte omnoho viac 🙏🙏🙏 ĎAKUJEME VÁM ❤️ Viac info ako poukázať 2% Z DANE pre Slovenský dohovor za rodinu nájdete tu: https://slovenskydohovorzarodinu.sk/2-z-dane-pre-slovensky-dohovor-za-rodinu/

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás