MODLITBA RUŽENCA – REŤAZ LÁSKY a POKLAD MILOSTÍ

Ružencová Panna Mária

Sviatok: 7. október

Liturgické slávenie: spomienka

Modlitba ruženca má podľa tradície pôvod na prelome 12. a 13. storočia. Hovorí sa, že jej autorom a šíriteľom bol sv. Dominik, ktorý zomrel v r. 1221. V jeho diele ďalej pokračoval a aj dodnes pokračuje Rád kazateľov (dominikáni), ktorý založil tiež sv. Dominik. U nás na Slovensku sa napríklad starajú o tzv. ružencové bratstvá, ktoré jestvujú v mnohých farnostiach a ich cieľom je modliť sa ruženec. Iné domnienky zase hovoria, že ruženec jestvoval už pred sv. Dominikom.

Ruženec patrí medzi najrozšírenejšie modlitby vo svete katolíckej Cirkvi. Pozostáva zo štyroch častí, z ktorých každá má svoje pomenovanie podľa tajomstiev, ktoré nám sprostredkúva: radostný ruženec (udalosti Ježišovho detstva), ruženec svetla (Ježišovo účinkovanie), bolestný ruženec (Ježišovo umučenie) a slávnostný ruženec (zmŕtvychvstanie). Každá z týchto častí má päť desiatkov. Každý desiatok obsahuje modlitbu Otče náš, Zdravas Mária, Sláva Otcu a Ó, Ježišu. Modlitbu Pána (Otče náš) nám dal Ježiš, Boží Syn. Modlitba Zdravas Mária sa modlí desať krát za sebou (odtiaľ pomenovanie desiatok). Táto modlitba sa skladá z pozdravu, ktorým anjel Gabriel oslovil Pannu Máriu pri zvestovaní, a zo slov sv. Alžbety, ktorou privítala Pannu Máriu, keď prišla k nej na návštevu. Sláva Otcu je krátka chvála Najsvätejšej Trojice. Posledná modlitba desiatku je Ó, Ježišu, odpusť nám naše hriechy. Je to modlitba, ktorú dala Panna Mária pri svojom zjavení trom fatimským pastierikom. Okrem toho každý desiatok má svoje vlastné tajomstvo, nad ktorým počas recitovania Zdravas Mária rozjímame.

Pôvod sviatku Ružencovej Panny Márie treba hľadať v 16. storočí. Vtedy ohrozovali Európu mohamedánski Turci. Rozhodujúca bitka sa odohrala 7. októbra 1571 na mori pri Lepante. Katolícke vojsko pod vedením Dona Juana d`Austria odvrátilo útok divých a odhodlaných Turkov. Vtedajší pápež sv. Pius V. vyzýval celý katolícky svet na modlitby ruženca. Sám sa spolu s kardinálmi a Božím ľudom zhromaždili v bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme, kde sa spolu modlili za víťazstvo. Neskôr počas dňa pápež zrazu vstal a vyzval všetkých, aby sa poďakovali za víťazstvo. Správa o víťazstve prišla, samozrejme, až neskôr. Vtedy sa rozozvučali zvony v Ríme na poďakovanie za odvrátenie nebezpečenstva. Pápež nariadil každoročne sláviť 7. október ako spomienku na Pannu Máriu Ružencovú.

Zdroj: https://www.zivotopisysvatych.sk/ruzencova-panna-maria/

MODLITBA RUŽENCA - REŤAZ LÁSKY a POKLAD MILOSTÍ 1

MODLITBA RUŽENCA – REŤAZ LÁSKY a POKLAD MILOSTÍ

Ruženec je skutočná reťaz lásky, je stretnutím lásky, v ktorej mnohokrát hovoríme Panne Márii: „Milujem ťa, milujem ťa, milujem ťa“. Držať ruženec v ruke je ako držať ruku Panny Márie v našej ruke, alebo ako mať zväzok ruží, ktoré núkame jednu za druhou presladkej Mame a Kráľovnej.

Preto boli svätci oduševnenými milovníkmi ruženca. Zdalo by sa, že nenašli lepší prostriedok ako vyjadriť ich vrúcnu úctu k Panne Márii. Svätí z dávnych dôb aj tí nedávnejší. Odkedy dala Panna Mária ľudstvu ruženec, nesnažili sa ho len modliť, ale ho aj všetkými silami rozširovať.

💎 Spomeňme svätého Pompilia Pirrotti, ktorý bol natoľko oduševnený pre ruženec, že ho sám vyrábal v ohromnom množstve. Hovorilo sa, že v noci pracoval s Pannou Máriou, aby rozmnožil ružence na darovanie. Niekto vraj špehoval túto nebeskú scénu otvorom v zámku.

Mali by sme spomenúť svätého Alfonza z Liguori, ktorý si uvedomoval hodnotu ruženca, že svojho času povedal: ,,Keby som sa jeden deň nemodlil ruženec, bál by som sa o svoju spásu.“

💎 Ruženec je zároveň neoceniteľnou pomocou pre duše v očistci. Svätý Ján Macias pracoval pre chorých v Peru. Nech bol akokoľvek unavený, každú noc sa na kolenách modlil tri ružence za úbohé duše v očistci. Na smrteľnej posteli sa mu zjavil svätý Ján Evanjelista a povedal mu, že svätý Ján Macias svojimi modlitbami vyslobodil z očistca 1 400 000 duší. Keď zomrel, tisíce duší ho prišli z neba pozdraviť.

Ale spomeňme predovšetkým svätého Pia z Pietrielciny, poníženého a veľkého kapucína, ktorý sa dokázal pomodliť každý deň sto ružencov. Páter Pio rozdal nespočítateľné množstvo ružencov veriacim a zanechal ruženec ako svoje dedičstvo, ktorý odporúčal so slovami: „Vždy sa modlite ruženec. Len čo sa zobudíš, nedávaj ani sekundu satanovi a začni sa modliť. Aj vtedy, keď pracuješ, umývaš riad, alebo čokoľvek iné robíš, modli sa! Vtedy nedávaš vo svojej mysli satanovi žiadne miesto, aby v nej pracoval. A okrem toho budeš kráčať v slobode a budeš vždy spokojný. S touto zbraňou proti útokom satana sa nikdy nerozlúč.“

Po odporúčaniach Panny Márie v Lurdoch, Fatime a v Medžugorí a po príkladoch mnohých svätých sa aj my usilujme nájsť si aspoň štvrťhodinu každý deň (čo je to štvrťhodina?), aby sme sa pomodlili ruženec. Bude to každodenná štvrťhodina lásky k Panne Márii, štvrťhodina milostí pre našu dušu, naše rodiny, pre svet, ale aj pre úbohé duše v očistci.

Text a obrázok pripravil: Mikuláš Mária Lipták – Rytier Nepoškvrnenej ⚔️💙

Zdroj: Úcta svätých k Panne Márii

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás