Francúzsky minister vnútra sa vyhráža katolíkom

Vo Francúzsku silnie odpor katolíkov proti vládnemu opatreniu ohľadom vírusu Covid-19, ktoré zrušilo slúženie verejných svätých omší. Po tom ako Najvyšší súd zamietol sťažnosti cirkevných predstaviteľov a obnovenie slúženia omší nepovolil, sa rozmohli protestné zhromaždenia pred kostolmi po celom Francúzsku.

Najmä mladí ľudia už týždeň prichádzajú ku kostolom s transparentami požadujúcimi obnovenie sv. omší a modlia sa.

To sa však zrejme prestáva páčiť sekulárnej Francúzskej republike a preto sa  minister vnútra Gérald Darmanin rozhodol zakročiť. Odkázal katolíkom, ktorí protestujú pred kostolmi, že štát by mohol proti nim zasiahnuť:

Nechcem samozrejme posielať policajtov a žandárov do kostolov, aby ľudí trestali, ale začneme to robiť od tohto víkendu, ak bude dochádzať k opakovaniu protiprávneho konania proti republike.“ A dodal, že žiaden „víkend tolerancie“ nebude.

Vo svojom prejave na France Info minister pripustil, že „náboženská sloboda je veľmi dôležitá“ a preto sa náboženské objekty neuzatvárali, „ale ľudský život je dôležitejší ako čokoľvek iné“.

Presnejšie vyjadrenie sekulárneho humanizmu a antropocentrizmu sa ani nedá sformulovať. Ľudský život je dôležitejší než čokoľvek iné, čiže logicky aj dôležitejší ako Boh. Zaujímavé však je, že v prípade života nenarodených detí toto okrídlené sekulárno-humanistické pravidlo, prestáva pre sekulárnych politikov odrazu záhadne platiť.

Dnes sa minister opäť stretne  s predstaviteľmi, aby objasnil „podmienky, za ktorých by sa mohli obrady bohoslužieb opäť konať, v závislosti od vývoja sanitárnej situácie.

Na modlitebných zhromaždeniach pre kostolmi ako katedrála v Nantes alebo kostol sv. Sulpícia v Paríži, sa doteraz zhromaždilo okolo 550 ľudí. Petíciu za zrušenie zákazu podpísalo 105 000 ľudí.

V Lyone apoštolský administrátor, biskup Michel Dubost, vyzval veriacich, aby boli trpezliví a nezhromažďovali sa pred kostolmi, dodržiavajúc tak predpisy vydané úradmi v záujme verejného zdravia. Francúzska biskupská konferencia požaduje od veriacich, aby rešpektovali rozhodnutie Štátnej rady, ktorá zamietla ich odvolanie proti zákazu verejných sv. omší. Zároveň episkopát dúfa, že v rokovaniach s ministrom nájde uspokojivé riešenie. Otázne však zostáva, pre koho bude toto riešenie uspokojivé.

BM

Zdroj: KAI

Prevzaté z: https://www.christianitas.sk/francuzsky-minister-vnutra-sa-vyhraza-katolikom/

Páčia sa Vám naše príspevky? Podporte nás!

Ďakujeme!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest

Organizujeme pre Vás:

Comments are closed.

Prihlásiť sa

Odber noviniek

Prihláste sa na odber noviniek

Podporte nás!

Vďaka vašim darom a príspevkom napredujeme.

SK36 0200 0000 0043 3785 0551

Podporte nás
Podporte nás