Európsky súd pre ľudské práva sa odmietol zaoberať prípadom, v ktorom severoírsky LGBT aktivista žaloval kresťanských majiteľov pekárne za to, že mu odmietli upiecť tortu s nápisom o podpore homosexuálnych manželstiev. Kauza, ktorá daňových poplatníkov pripravila o 300-tisíc eur, sa podľa severoírskeho premiéra Paula Givana ani nikdy nemala dostať pred súd a verdikt ocenil. Správanie výboru, ktorý financie minul, podľa neho vyvoláva vážne otázky.
Jedna z celosvetovo známych bitiek kultúrnej vojny medzi konzervatívcami a liberálmi sa po siedmich rokoch zrejme skončila. Jej hlavnými aktérmi boli severoírsky LGBT aktivista Gareth Lee zo skupiny Queer Space a kresťanskí majitelia pekárne Ashers v tamojšej metropole Belfast.
Spor medzi nimi odštartoval ešte v roku 2014 po tom, ako si Lee u malej spoločnosti manželov Daniela a Amy McArhurovcov objednal výrobu torty. Nie však hocijakej, ale s odkazom Podporte manželstvá homosexuálov, čo vlastníci pekárne pre nesúlad so svojim náboženským presvedčením odmietli.
Dezert, na ktorom mali byť vyobrazené bábky Bert a Ernie z amerického detského programu Sezamová ulica, bol podľa medializovaných správ určený na súkromnú akciu pri príležitosti takzvaného Medzinárodného dňa boja proti homofóbii.
Pochúťka za zhruba 36 libier, teda v prepočte asi 43 eur, následne vyvolala extrémne dlhú sériu súdnych ťahaníc. Homosexuálny aktivista sa totiž správaním manželov McArthurovcov cítil diskriminovaný.
Rozdielna optika v justícii
Leemu sa v prostredí mužov a žien v talároch najprv darilo. Súd okresu Belfast a po ňom aj Odvolací súd Severného Írska konštatovali, že aktivista bol na základe svojej sexuálnej orientácie, politického názoru a náboženského presvedčenia skutočne diskriminovaný.
Neskôr sa karta obrátila a Najvyšší súd Spojeného kráľovstva verdikty zrušil. V roku 2018 o tom jednomyseľne rozhodlo päť sudcov. Vtedajšia predsedníčka Lady Haleová krok odôvodnila slovami, že pekári neodmietli splniť objednávku pre sexuálnu orientáciu zákazníka, ale preto, že namietali proti „odkazu na torte“.
ESĽP spor odmietol
Lee však vo svojom úsilí nepoľavil a pre potvrdenie svojej údajnej diskriminácie sa obrátil rovno do Štrasburgu na Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP). Ani tam však nepochodil. Vyplýva to z článku portálu Daily Mail, ktorý o čerstvom posune v kauze (a pravdepodobne aj definitívnej bodke za ňou) informuje.
Prípad je podľa medzinárodného súdu so sídlom vo Francúzsku „neprípustný“, pričom zistil, že Lee v prípade „nevyčerpal vnútroštátne opravné prostriedky“ a „v žiadnom bode vnútroštátneho konania sa nedovolával svojich práv podľa dohovoru (Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd, pozn. red.)“.