Spracované z prednášky: Dominik Chmielewski – čo je to pokánie – Fatima
Čo je to pokánie a z akých častí sa skladá? Prečo Panna Mária neustále vyzýva k pokániu? Čo nám hovoria zjavenia vo Fatime a prečo je dobré im veriť a žiť podľa nich? Akým spôsobom môžeme vynahrádzať za svoje hriechy a zadosťučiniť za ne?
VÝZVA K POKÁNIU
,,Pokánie nás má priviesť k tomu, že budeme chcieť platiť odškodné za hriechy.“
Panna Mária vo svojich zjaveniach neustále vyzýva k pokániu. Má to jednoduché opodstatnenie. Robí to preto, lebo Mesiáša – Jej Syna ohlasoval Ján Krstiteľ – muž pokánia, ktorý cez pokánie pripravoval prvý príchod Ježiša Krista. Druhý príchod Ježiša pripravuje Panna Mária, ktorá takisto ohlasuje pokánie. Preto sa pokánie v zjaveniach neobjavuje náhodne, ale má priamy súvis s Jánom Krstiteľom. Práve v týchto časoch je Panna Mária tou, ktorá upozorňuje na druhý príchod Ježiša.
ČO JE POKÁNIE A Z AKÝCH ČASTÍ POZOSTÁVA
“Pripravte cestu Pánovi, vyrovnajte mu chodníky!” (Mk 1:3)
Pokánie je príprava na stretnutie sa s Bohom. Pozostáva z troch častí:
- Zmena myslenia
,,Čiňte pokánie a verte evanjeliu.“ (Mk 1,15)
Týmito slovami Ježiš vychádza v Izraeli na verejnosť a žiada zmenu myslenia. Žiada, aby sme verili evanjeliu, no ešte predtým nás pozýva k čineniu pokánia. Zmeniť svoje myslenie znamená v prvom rade ponížiť sa pred Bohom. Je to skúsenosť toho, že sám o sebe som ničím. Skúsenosť o svojej úbohosti, o svojej slabosti, o svojom hriechu. Duch Svätý nás najprv nabáda k uvedomeniu si hriechu. Nerobí to preto, aby nás ponížil, pretože sme v prvom rade milovanými synmi a dcérami. Láska je stále prvá a potom prichádza konfrontácia s našim hriechom. Duch Svätý nás bude chcieť usvedčiť z hriechu, pretože chce, aby sme si svoju hriešnosť uvedomili a činili za všetky hriechy pokánie. Musíme úplne zmeniť vzorce svojho myslenia a uvedomiť si, že Pán Boh je na prvom mieste, že my sme ľudia hriešni, a že Pána svojimi hriechmi veľmi urážame.
- Prijatie ducha nábožnosti
“Potom budú hľadieť na mňa, ktorého prebodli, a budú nad ním nariekať, ako sa narieka nad jedináčikom, a horekovať, ako sa horekuje nad prvorodeným.” (Za 12:10)
Prídu časy, kedy sa duch nábožnosti vyleje na ľudí, a tí ľudia budú plakať, keď uvidia, ako ich hriechy pribili Ježiša na kríž. V posledných časoch bude obrovské vyliatie ducha nábožnosti, ktoré nás bude konfrontovať s vlastným hriechom.
Prijať ducha nábožnosti neznamená, že budeme od rána do večera kľačať v kostole so vzopetými rukami. Ozajstné prijatie ducha nábožnosti nás musí priviesť k tomu, aby sme si uvedomili svoju hriešnosť, aby sme pocítili záťaž svojich hriechov, ktoré spôsobili Bohu a blížnemu bolesť. Pokánie a duch nábožnosti nás musí priviesť k tomu, že budeme chcieť zadosťučiniť za svoje hriechy. Ak prijmeme tohto ducha, budeme chcieť naprávať a odčiňovať každý svoj hriech. Vtedy, keď na nás zostúpi duch nábožnosti, veľmi zatrasie s našim srdcom a my budeme plakať nad tým, ako náš hriech zavraždil Ježiša Krista.
- Pokora pred Bohom
,,Pokorte sa pred Pánom a on vás povýši.“ (Jak 4: 10)
Pokoriť sa pred Bohom neznamená mať pred Ním strach a myslieť si, že je prísny Otec, ktorý nás chce potrestať. Pokora má byť pre nás uvedomením si, že je potrebné, aby sme si vzbudili ľútosť nad tým, čo konáme, a že za hriechy musíme spraviť vynáhradu. Každý hriech nesie so sebou následky a my sa musíme usilovať tieto následky odstrániť.
PODSTATA ZJAVENÍ VO FATIME
Fatima je tajomstvo zložené z niekoľkých etáp, ktoré sa majú vypĺňať a ktoré pripravil Boh pre obnovu zeme. Poslednou etapou bude práve prisľúbené víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie, kedy sa skončia tieto posledné časy a nastanú časy nové. Stane sa to vtedy, keď začneme žiť odkaz Fatimy. Odkaz Fatimy sa skladá z prosieb z neba.
Prosby sú nasledovné:
- Zasvätenie sa Máriinmu Nepoškvrnenému Srdcu
- Každodenná modlitba posvätného ruženca
- Praktizovanie pobožnosti prvých sobôt, nazývaných aj Fatimské soboty
- Vynáhrada a činenie pokánia za naše hriechy
Sestra Lucia v roku 1993 povedala, že Fatima sa skladá zo siedmych symbolických dní v siedmych symbolických etapách, v ktorých Boh pripravuje obnovu sveta. Triumf Nepoškvrneného Srdca Panny Márie bude korunováciou nového neba a novej zeme. V roku 1993 tiež Lucia povedala, že ,,sme v treťom dni Fatimy. Pred nami sú ešte štyri dni. Ako dlho budú trvať tieto dni, ťažko povedať. Ale dôležité je to, že proces vypĺňania sa prisľúbení z Fatimy je spojený s Božím časom a s Božou ekonómiou milostí.“
Je tu jasný odkaz, že zjavenia vo Fatime musíme brať vážne, pretože je tu jednoznačne striktne povedané, že ,,ak začneme žiť odkaz Fatimy, tak sa nenaplnia účinky a následky hriechu“ – nenaplní sa to, čo my ľudsky nazývame Božím trestom. To znamená, že čím viac budeme robiť to, čo sa od nás žiada vo Fatime, tým budeme Boží trest akoby umenšovať. Boží trest, to neznamená, že Boh je na nás nahnevaný a chce nám silou mocou spraviť zle. Boží trest je Božie dopustenie, aby si ľudstvo mohlo uvedomiť následky a účinky hriechu, kedy sa tie následky a účinky hriechu obrátia práve proti ľudstvu.
Fatima je veľmi elastická čo sa týka vypĺňania sa tajomstiev. Záleží na nás, akým spôsobom odpovieme na volanie neba. Keď na volanie neba odpovieme celým srdcom, potom nepríde Boží trest, nepríde Božia spravodlivosť, pretože Boh sa nad nami zľutuje a vyleje na celé ľudstvo svoje milosrdenstvo. Keď naopak neprijmeme posolstvá z neba, keď nebudeme chcieť zmeniť svoj život, keď sa nebudeme chcieť zasväcovať Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, modliť sa každý deň svätý ruženec a činiť pokánie, potom nás čaká Božia spravodlivosť. Prijatie účinkov a následkov hriechov ľudstva – zobrať ich na seba. Je to cesta, o ktorej Panna Mária hovorí ako o ceste mučeníctva.
ZADOSŤUČINENIE ZA HRIECHY A DÔLEŽITOSŤ FATIMSKÝCH SOBÔT
,,Panna Mária mi položila ruku na rameno a ukázala mi tŕňom obtočené srdce, ktoré držala v druhej ruke a dieťatko v Jej náručí povedalo: ,Maj súcit so srdcom tvojej Najsvätejšej Matky, ovinutým tŕňmi, ktorými Ju nevďační ľudia stále nanovo zraňujú, pričom niet nikoho, kto by úkonom vynáhrady tieto tŕne vytrhal.´“ (Sr. Lucia z Fatimy)
Sám Ježiš prosí sestru Luciu a cez ňu aj všetkých nás, aby sme potešovali a mali súcit so srdcom Panny Márie, ktoré je obtočené tŕňmi. Podstatou vynáhrady hriechov, o ktoré prosí Boh, sú práve hriechy proti Panne Márii.
,,Je päť druhov urážok a rúhaní proti Nepoškvrnenému Srdcu Márie:
- rúhanie proti Nepoškvrnenému počatiu,
- rúhanie proti panenstvu Matky Božej,
- rúhanie proti jej Božskému materstvu, pri súčasnom nesúhlase uznať ju za Matku ľudského pokolenia,
- skutky tých, ktorí sa snažia verejne vštepiť do sŕdc detí ľahostajnosť, pohŕdanie, či dokonca nenávisť voči Nepoškvrnenej Matke,
- skutky tých, ktorí profanizujú obrazy Najsvätejšej Panny.“
Panna Mária ešte Lucii povedala: „Dieťa moje, aspoň ty ma poteš. Povedz všetkým, ktorí počas piatich mesiacov v prvé soboty pristúpia k sv. spovedi, prijmú sv. prijímanie, pomodlia sa ruženec a aspoň 15 minút mi budú robiť spoločnosť rozjímajúc o ružencových tajomstvách s cieľom, aby ma potešili, sľubujem, že budem pri nich v hodine smrti so všetkými milosťami potrebnými pre večnú spásu ich duše.“
,,Najsvätejšia Panna Mária sľúbila odložiť bič vojny na neskôr ak táto pobožnosť bude propagovaná a praktizovaná.“ (sestra Lucia o dôležitosti prvých sobôt v mesiaci.)
V marci 1939 sa náš Pán zjavil Lucii:“ Žiadaj, znovu žiadaj, žiadaj neprestajne o založenie spoločenstva na odčinenie urážok a na počesť Nepoškvrneného Srdca Panny Márie v prvé soboty v mesiaci. Čas sa blíži, keď moja sila spravodlivosti potrestá zločiny rozličných národov.”
Rovnako dôležitý je akt zasvätenia:
„Prišla chvíľa, kedy si Pán Ježiš želá, aby sv. Otec so všetkými biskupmi zasvätil Rusko môjmu Srdcu a týmto prostriedkom ho Pán Ježiš zachráni. Je toľko duší, ktoré Božia spravodlivosť odsudzuje za urážky spáchané voči mne, preto prichádzam prosiť o zadosťučinenie. Obetuj sa s týmto úmyslom a modli sa.“ (zjavenie Panny Márie sr. Lucii z roku 1929) Lucia toto posolstvo odovzdáva cez svojho biskupa, cez svojho kňaza a neskôr aj sama píše sv. Otcovi, že si toto nebo želá.
Neskoršie Pán Ježiš vnútorným posolstvom Lucii povedal:
„Nechceli vyhovieť mojej žiadosti! Ako kráľ Francúzska (spomienka na nesplnenie požiadavky Božského Srdca Ježišovho) sa dajú na pokánie a pristúpia k zasväteniu, ale už bude neskoro! Rusko už medzitým rozšíri svoje bludy po svete, vyvolá vojny a prenasledovanie Cirkvi. Svätý Otec bude musieť veľmi trpieť.“
Tieto slová sú desivé a môžeme na vlastné oči vidieť, že sa napĺňajú. Stále ale môžeme Boží hnev uzmierovať tým, že sa zasvätíme Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie, budeme sa každý deň zbožne modliť posvätný ruženec, začneme praktizovať pobožnosť prvých sobôt a budeme konať pokánie za naše hriechy – najmä za hriechy páchané proti Panne Márii. Musíme ísť celým srdcom po ceste, ktorú nám ukazuje Panna Mária – cestou prijatia fatimských posolstiev a cestou pokánia.
Víťazstvo Nepoškvrneného Srdca Panny Márie je isté a niet sa čoho báť, pretože máme mocných pomocníkov a je s nami celé nebo. Napriek tomu všetkému sa musíme snažiť aj my a nemôžeme len nečinne čakať. Snažme sa teda pristupovať ku všetkým sviatostiam s maximálnou úctou, ctiť si Pannu Máriu a Jej Božského Syna zo všetkých síl, pretože Božské Srdce Ježišovo a Nepoškvrnené Srdce Panny Márie sú urážané príliš a pohár Božej trpezlivosti už preteká.
Spracovala: Dominika Knapová
Zdroj obrázka: https://pixabay.com/sk/illustrations/ai-generovan%C3%A9-je%C5%BEi%C5%A1-kristus-8403994/
3 Responses
azboxs
aiurpe
0vaufr
Comments are closed.